Přestože nikdy nevyhrál žádný blacktype dostih, stal se jedním z nejvlivnějších plemeníků historie. Northern Dancerův syn Danzig je sice již téměř 12 let po smrti, ale bývalý plemeník mocné Claiborne Farm po sobě zanechal stovky synů v chovu a ti vyprodukovali tisíce dalších plemeníků.
Podíváme-li se do historie chovu plnokrevníka, zjistíme, že i ti nejúspěšnější plemeníci měli vesměs jen jediného pokračovatele - jediného syna, který byl z pohledu delší perspektivy byl schopen prodloužit pokračování paternitní linie. U Danziga nám na podobné zhodnocení chybí dostatečný časový odstup, ale ač dnes stále úspěšně žije řada větví, které založily jeho synové, o dvou z nich už dnes můžeme bez obav prohlásit, že jejich větve mají budoucnost zajištěnou - Danehill a Green Desert.
Danehillův příběh je dostatečně známý. Bývalý coolmorský plemeník nepatřil k plemeníkům, po kterých by evropští chovatelké velmi toužili, nicméně po fenomenálním úspěchu v Austrálii, kam pravidelně pendloval, ze dočkal zasloužené příležitosti i v Evropě a tak poté, co získal 9 titulů šampióna plemeníků v Austrálii se mu podařilo, a to hned 3x po sobě, ovládnout i šampionát hřebců Anglie a Irska. Do chovu byla zařazena celá řada jeho synů, od evropských lídrů Dansiliho a Danehill Dancera až po australského hegemona Redoute's Choice, dnes nejrespektovanějšího otce plemeníků u protinožců. Je skutečností, že v Evropě řada jeho třídově naprosto výjimečných synů v chovu zklamala, za všechny jmenujme coolmorské duo Dylan Thomas (vítěz Irish Derby, Irish Champion Stakes, Prix de l'Arc de Triomphe) - Duke of Marmalade (vítěz King George VI and Queen Elizabeth Stakes, Tattersalls Gold Cupu, Prix Ganay), nicméně pohled na jejich oslnivé kariéry dává odpověď, proč tomu tak bylo - na dráze ukázali podstatně více vytrvalosti než celá linie, jejíž dominantou jsou především sprinty a míle. Uspěli i na trati 2400 metrů, ovšem v chovu jim ona esence, jež udělala z Danehilla elitního plemeníka, chyběla.
Green Desert, zakladatel mocné linie
Možná i to je jeden z důvodů, proč nyní významnější roli než Danehillova větev hraje v evropském chovu větev založená jiným Danzigovým synem - Green Desertem. Vítěz sprinterského vrcholu anglické sezóny July Cupu (Gr.1) dal v chovu 94 blacktype vítězů (8% potomků dostihového věku), z nichž většina, stejně jako on sám, běhala krátké tratě. Přesto skýtá jednu zvláštnost. Vítěz Lockinge Stakes (Gr.1, 1600 m) a Queen Anne Stakes (Gr.2, 1600 m) Cape Cross dokázal podobně jako Danehill dát i šampióny na trati 1 1/2 míle, dva vítěze Epsom Derby (Sea The Stars a Golden Horn) a dokonce tři vítězové nejdůležitějšího dostihu z pohledu vývoje plemenne anglického plnokrevníka v řadě (2014 -Australia, 2015 - Golden Horn a 2016 - Harzand) nesli v sobě jeho krev. Posledně jmenovaný je synem Sea The Stars, který tak navzdory faktu, že je z linie Green Desert a exceloval na trati 2400 metrů, je nyní velmi úspěšným plemeníkem. Nicméně neměli bychom podceňovat fakt, že jeho matkou je vítězka Arc a především matka skvělého Galilea Urban Sea (Miswaki).
Ale zpátky ke Green Desertovi. I ten měl a má v chovu řadu synů, celou řadu velmi úspěšných, jako potenciální pokračovatelé linie se nyní ukazují dva - Invincible Spirit a Oasis Dream. Oba jsou skvělí plemeníci a nadějní otcové plemeníků. V té druhé roli je díky časovému náskoku o trochu dál dvacetiletý Invincible Spirit, vítěz Haydock Sprint Cupu (Gr.1, 1200 m) a otec 106 blacktype vítězů (6% potomků dostihového věku). Ten již má 7 synů - otců blacktype vítězů, mezi nimiž září dva producenti celkem 7 Gr.1 vítězů: V irském Ballylinch Stud působící Lawman a australská hvězda I Am Invincible. Lawmanovi se daří pokračovat v šíření vlivu Invincible Spirit jako zdroje nadějných dvouletků navzdory faktu, že sám na dráze dokázal vyhrál i francouzské derby, které se sice již pár let běhá na kratší distanci než je tradičních 2400 metrů, ale i současných 2100 metrů je delší distance, než jakou bychom u úspěšného plemeníka z linie Green Desert očekávali. Lawman ale uspěl ještě v jednom Gr.1 dostihu, francouzské Prix Jean Prat, která se běhá na míli. V chovu také dává především rané a rychlé koně, ovšem mezi pěticí jeho Gr.1 vítězů nalezneme i vítěze anglického Saint Legeru Harbour Law, jehož mateřským otcem je sprinter Pivotal a otcem báby mílař Warning! A teď tomu rozumějte!
O tři roky mladší Oasis Dream dokázal, stejně jako jeho otec, vyhrát July Cup (Gr.1, 1200 m) a ačkoliv do chovu odešel rok po Invincible Spirit, v počtu blacktype vítězů již svého paternitního polobratra překonává. Dosud jich dal 110 a jejich podíl na všech potomcích dostihového věku dosahuje 9%, poměrně výrazně vyšší podíl, než jaký najdeme u potomků Invincible Spirit. Nutno dodat, že Oasis Dreamovi v tomto směru pomáhá zázemí chovu Khalida Abdullaha, který postupem času vytvořil mimořádné stádo matek. To nakonec potvrzuje i Oasis Dream sám, neboť je též odchovancem Abdullahovy Juddmonte Farms a jeho matka Hope, dcera famózního Dancing Brave, je pravou sestrou šampiónky tříletých klisen v Irsku a vítězky Irish Oaks Wemyss Bight, mj. matky čtyřnásobného Gr.1 vítěze Beat Hollow. Sama Hope dala vedle Oasis Dreama i francouzskou klasickou vítězku Zendu (Zamindar), úspěšnou v Poule d'Essai des Pouliches (Gr.1) a také matku excelentního mílaře, vítěze Irish 2000 Guineas, St James's Palace Stakes (Gr.1), Sussex Stakes (Gr.1) a dalších významných dostihů Kingmana (Invincible Spirit), hřebce, v jehož úspěch v chovu osobně velmi věřím.
Nejúspěšnější potomci OASIS DREAM
|
Ač dva synové Oasis Dream zatím dali jen 2 Gr.1 vítěze, již 9 jeho synů vyprodukovalo stakes vítěze. To je úctyhodné číslo uvědomíme-li si, že první Oasis Dreamovi vnuci se na dráze ukázali v roce 2013. Zatímním premiantem mezi jeho syny je hnědák Showcasing, který své jediné blackytpe vítězství získal ve dvou letech, kdy vyhrál Gr.2 Gimcrack Stakes a zároveň finišoval na třetím místě v Gr.1 Middle Park Stakes. Další úspěšný odchovanec Juddmonte Farms zahájil chovné působení v roce 2011 na Whitsbury Manor Stud, který tehdy jeho služby nacenil na 5.000 liber, ovšem letos už hřebec připouštěl za 35.000 Ł. Druhým Gr.1 producentem po Oasis Dream je německý odchovanec Querari, působící v chovu v Jižní Africe. Ovšem většina synů Oasis Dreama stojí v Evropě a zvláště v Anglii a Irsku, kde jsou velmi populární díky schopnosti produkovat dvouleté vítěze a koně s dostatkem rychlosti. Nakonec to můžeme vidět i u nás - viz například loňská vítězka Svatováclavské ceny Anitschka, která je dcerou vítěze Prix Morny (Gr.1) hřebce Arcano, nebo letošní vítěz Velké jarní ceny Sir Sun, pocházející z prvního ročníku v Coolmoru působícího vítěze Irish 2000 Guineas Powera. I tito dva plemeníci již dali několik stakes vítězů. Řada dalších jeho synů na první starty potomků teprve čeká, mezi nimi i loni v chovu debutující Muhaarar, čtyřnásobný Gr.1 vítěz na krátkých distancích, premiant July Cupu, British Champions Sprint Stakes či Commonwealt Cupu, který na Nunnery Stud připouští za 30 tisíc liber.
Českým turfem úspěšně prošel Oasis Dreamův syn mílař Dux Scholar. Odchovanec Juddmonte Farms z úspěšné rodiny, která dala našemu turfu i Koně roku Ajantu, bodoval v celkem 12 blacktype dostizích v Anglii, Arabských emirátech, Francii a Německu, sílu finiše Oasis Dreamových potomků předvedl i chuchelskému publiku při vítězství ve Velké ceně Prahy.
Dalšími syny Oasis Dreama, kteří dokázali již dát blacktype vítěze, jsou Aqlaam, Approve, Naaqoos, Captain Gerard a Frozen Power, a tento seznam se zcela jistě ještě významně rozroste. Zda se mezi jeho syny najde některý, který linii posune o další generaci dál, na to si budeme muset pár let počkat. V každém případě Green Desertova má v rukávu řadu dalších es a o její budoucnost se rozhodně obávat nemusíme. (miv)