lexingtonV sobotním Kentucky Derby potvrdil roli favorita vítěz Florida Derby Always Dreaming, hřebec z prvního ročníku vítěze Arkansas Derby a druhého z Kentucky Derby Bodemeistera. Dva roky po triumfu American Pharoah se tak vítězem nejvýznamnějších dvou minut sportu stal opět vnuk bývalého juddmontského plemeníka Empire Maker, který se před dvěma lety vrátil do amerického chovu z Japonska.

 
Unbridledův syn Empire Maker, který sám v Kentucky Derby finišoval v roce 2003 druhý za Funny Cide, dnes stojí na Gainesway Farm, kterou výsledek Kentucky Derby jistě velmi potěšil a hodnotu její akvizice ještě zvýšil. Podíváme-li se do historie, totéž co Empire Makerovi se v minulosti podařilo jen 14 plemeníkům, kteří vesměs patřili mezi pilíře amerického chovu anglického plnokrevníka.

Tím bezesporu byl legendární Lexington, šestnáctinásobný šampión amerických plemeníků a vůbec první plemeník, jehož dva synové dokázali dát vítěze Kentucky Derby. Prvním byl Pat Malloy, otec vítěze z roku 1879 Lorda Murphyho a druhým Lever, jehož syn Apollo zvítězil v Churchill Downs o 3 roky později. Leamington, který v roce 1976 přerušil nadvládu Lexingtona nad americkými plemeníky, když získal první ze svých 4 titulů šampióna, dal dokonce tři syny, kteří se jako otcové zapsali do listiny vítězů Kentucky Derby. Otec vítěze inauguračního ročníku Kentucky Derby Aristida měl na první ročníky Kentucky Derby mimořádný vliv. Jeho syn Longfellow dal dokonce dva jeho vítěze (Leonatus, Riley), další přidali Reform a Hyder Ali, jehož matka byla dcerou Lexingtona.

Opusťme ale první ročníky slavného dostihy a posuňme se v historii o půl století blíž k současnosti. To byla doba, kdy se ukázalo, že být úspěšnými otci plemeníků - producentů vítězů Kentucky Derby nemusejí být jen hřebci působící v americkém chovu. Zakladatel kdysi vládnoucí dynastie Swynford, stojící v Anglii, dal nespočet skvělých koní mj. i vítěze Coronation Cupu a druhého z Epsom Derby St Germans či Lancegaye, který též v Epsomu finišoval druhý. Oba působili v americkém chovu, byť ten druhý byl do USA importován až po vítězství svého syna Cavalcade v Kentucky Derby. St Germans strávil v USA celou svou chovnou kariéru, jejímž vrcholem byli právě vítězové z Churchill Downs Twenty Grand a Bold Venture.

Výbornou bilanci v tomto směru má i další z velikánů anglického turfu Hyperion, který je otcem dokonce tří plemeníků - otců vítězů Kentucky Derby. Prvním z nich byl odchovanec slavné Calumet Farm Pensive, který sám Derby v roce 1944 vyhrál a o 5 let později se totéž podařilo jeho synu Ponderovi. Jistě stojí za zmínku, že i Ponder sám dal vítěze Derby - v roce 1956 v něm triumfoval jeho syn Needles. Dalším byl zřejmě nejúspěšnější nestartovavší plemeník v historii Alibhai, otec vítěze z roku 1954 Determine (ten sám dal Decidedly, který v Churchill Downs vyhrál v roce 1962) a pak Khaled, jehož syn Swaps (také on dokázal prodloužit sérii vítězů díky Chateaugay) vyhrál dostih růží v roce 1955.

V 60. letech minulého století přišel nástup linie Nasrullah, jehož syn On And On dal Forward Pass, kterému triumf připadl po diskvalifikaci Dancer’s Image. Druhým Nasrullahovým synem, který dal vítěze Kentucky Derby, nebyl nikdo menší než Bold Ruler. Ten sám sice vyprodukoval “jen” jediného Derby vítěze, tím však byl nepřekonatelný Secretariat. Secretariat jako plemeník nesplnil očekávání, nicméně Bold Ruler se stal jedním z nejúspěšnějších otců plemeníků v historii a pokud jejich úspěšnost budeme měřit skrze vítěze Kentucky Derby, tak vůbec nejúspěšnějším. Celkem 4 jeho synové (Bold CommanderBold BidderWhat A Pleasure a Irish Castle) totiž dali vítěze Derby, Bold Bidder dokonce dva.

Bold Rulera vystřídal v 70. letech Raise a Native, jehož 3 synové dali hned 5 vítězů Kentucky Derby. Jedním z těchto synů byl Mr Prospector, který se vlastního vítěze Kentucky Derby dočkal až na sklonku své bohaté kariéry v roce 2000, kdy zvítězil Fusaichi Pegasus, ale jeho synové dali 3 vítěze, dva otce derby vítězů dal jeho syn Fappiano a skvělou bilanci zatím uzavírá Fappianův vnuk Empire Maker.

Plemeníci, jejichž synové dali vítěze Kentucky Derby

PlemeníkSynové, otcové vítězů KDVítězové KD
Lexington Pat Malloy Lord Murphy (1879)
Lever Apollo (1882)
Leamington Longfellow Leonatus (1883)
Riley (1890)
Reform Azra (1892)
Hyder Ali Spokane (1889)
Persimmon Out of Reach George Smith (1916)
Sea King Paul Jones (1920)
Swynford St Germans Twenty Grand (1931)
Bold Venture (1936)
Lancegaye Cavalcade (1934)
Sir Gallahad Gallant Fox Omaha (1935)
Insco Lawrin (1938)
Hyperion Alibhai Determine (1954)
Khaled Swaps (1955)
Pensive Ponder (1949)
Turn-To Hail to Reason Proud Clarion (1967)
First Landing Riva Ridge (1972)
Nasrullah On An On Forward Pass (1968)
Bold Ruler Secretariat (1973)
Bold Ruler Bold Commander Dust Commander (1970)
Bold Bidder Cannonade (1974)
Spectacular Bid (1979)
What A Pleasure Foolish Pleasure (1975)
Irish Castle Bold Forbes (1976)
Raise a Native Exclusive Native Affirmed (1978)
Genuine Risk (1980)
Alydar Alysheba (1987)
Strike the Gold (1991)
Mr Prospector Fusaichi Pegasus (2000)
Mr Prospector Fappiano Unbridled (1990)
Gulch Thunder Gulch (1995)
Our Emblem War Emblem (2002)
Danzig Polish Navy Sea Hero (1993)
Boundary Big Brown (2008)
Buckpasser Silver Buck Silver Charm (1997)
Buckaroo Spend a Buck (1985)
Fappiano Quiet American Real Quiet (1998)
Unbridled Grindstone (1996)
Empire Maker Pioneefor the Nile American Pharoah (2015)
Bodemeister Alway Dreaming (2017)

Jeho návrat je ve světle sobotního výsledku pro americký chov výbornou zprávou. V Japonsku se mu moc nedařilo, z 430 startujících potomků 251 zvítězilo, ale jen 5 v blacktype blacktype dostihu a jeho AEI dosáhl hodnoty 0,73. V USA loni připustil 130 klisen a zájem o něj jistě zůstane vysoký. Zda mezi jeho partnerkami ale bude taková, která po něm přivede na svět úspěšného plemeníka - dalšího otce vítěze Kentucky Derby, na to si budeme muset ještě řadu let počkat.

Miloslav Vlček
Přetištěno ze serveru Blacktypepedigree.com


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking