Nedělní triumf ZOCKA (Rock of Gibraltar) v mostecké Ceně Jezdectví (I.k.) přinesl další úspěch výborné rodině, založené ve Francii Američankou Polamia (Mahmoud), která v historii chovu plnokrevníka hrála významnou roli. A nemalý vliv měla i na náš chov.
V USA narozená Polamia, dcera vítěze Epsom derby a anglického šampióna tříletých Mahmouda (Blenheim) a jednou vítězné klisny Ampola (Pavot), polosestry 6 stakes vítězů a matky vítězky Prix de l'Abbaye de Longchamp (dnes Gr.1), extrémně rychlé Sly Pola (Spy Song) či vítěze Prix Djebel a posléze plemeníka v Japonsku Takawalk (Native Dancer), byla na dráze velmi dobrou dvouletkou, které patřilo šesté místo v handicapovém hodnocení ročníku. Předčasně zralá klisna, která vyhrála ve dvou letech dva dostihy na 1000 metrů, šla ve třech letech s formou dolů a další vítězství již nezískala, nicméně doběhla druhá v Prix de Saint Georges a třetí v Prix du Gros Chene, dostihů na 1000 metrů, které dnes mají status grupových zkoušek. Celkem z 8 startů vytěžila 2 vítězství, 3 druhá a 2 třetí místa, za což získala 25.051 franků.
Jak německé válečné ponorky nepřipravily stáj Joly o Zocka a svět o skvělého plemeníka
Mimořádná rychlost, kterou klisna ukázala na dráze, jí rozhodně pomohla k úspěchu v chovu, jen těžko se ale přesně identifikuje její zdroj. Jedním ze zdrojů by mohl být její otec. Mahmoud (Blenheim) sice vyhrál Epsom derby a doběhl třetí v Saint Leger, ale jako dvouletý uspěl v Richmond Stakes i Champagne Stakes na 1200 metrů a navzdory triumfu v derby ukázal hodně rychlosti a dobové prameny hovoří o skvělém zrychlení, které byl schopen vyvinout. Nakonec to by nemělo být překvapením, protože byl synem "Létající klisny" Mumtaz Mahal (Gainsborough). Mimochodem Mahmoud, z něhož úspěchy v americkém chovu udělaly jednoho z klíčových plemeníků celého vývoje chovu plnokrevníka, mohl mít zcela jiný osud. Když byl exportován do USA, nemohl být kvůli nesrovnalostem v dokumentaci naložen na loď, na které měl cestovat a musel odjet až další. Byla to šťastná náhoda, protože první loď byla torpédována německými ponorkami a potopena...
Ale vraťme se k Polamii. Zdrojem rychlosti mohla být i rodina, jak ukazuje klisnina polosestra, extrémně rychlá Sly Pola, která svého triumfu v kilometrové Prix de l'Abbaye de Longchamp dosáhla jako dvouletá a zdolala v ní starší koně. Podstatné však je, že Polamia tyto geny předala úspěšně dál a jak ukazuje příklad Zocka, u kterého Polamii najdeme až v VII. generaci jeho rodiny, její rodina je stále velmi aktivní a úspěšná. Sama dala 9 hříbat, z nichž 5 startovalo a vyhrálo. Hned první si vedl skvěle. V roce 1960 narozený Tryptic (Tyrone) vyhrál Prix Maurice de Gheest, sprinterský Gr.1 test na 1300 metrů a dostal i šanci v chovu, kde se ale výrazněji neuplatnil.
První dotek Polamie s českým chovem - Dunbeath
To následující potomek Polamie Grey Dawn (Herbager) to dokonce v USA dotáhl na šampióna mateřských otců. Nejprve však musel ukázat třídu na dráze, kde byl v roce 1964 vyhlášen šampiónem francouzských dvouletků a ve třech letech skončil druhý v Poule d'Essai des Poulains, tamní Velké jarní ceně. Jako čtyřletý získal stakes úspěch i v Americe, ale to už se pomalu chystalo jeho zařazení do chovu. Celkem 5x se ocitl v tamní TOP 10 šampionátu plemeníků, titul se mu sice nikdy získat nepodařilo, ale v roce 1983 skončil druhý a v letech 1977 a 1978 třetí. To, co nedokázal sám, se však podařilo jeho dcerám - v roce 1990 se stal americkým šampiónem otců matek a v tomto šampionátu získal navíc druhé místo v roce 1986 a třetí v letech 1985 a 1987.
Grey Dawn byl rozhodně velmi úspěšným plemeníkem, nakonec počet 75 blacktype vítězů, které byl schopen dát v době, kdy počty partnerek nejúspěšnějších plemeníků nedosahovaly tak závratných výšin jako nyní, je výmluvným číslem. Uvědomíme-li si, že Grey Dawnovi nevyběhlo ani sedm set potomků, ale jen zhruba 670 a potomků dostihového věku měl jen 765 (dle Equineline), tvořili blacktype vítězové téměř desetinu všech jeho potomků. To je úctyhodné číslo a ač současné reálie je těžké srovnávat s tehdejšími poměry, stojí za zaznamenání, že Galileův podíl blacktype vítězů dosahuje 11%.
Grey Dawn však do historie vešel spíše jako mateřský otec. Dcery hřebce, v jehož pedigree nenajdeme nejen vliv Nasrullaha, ale ani jeho otce Nearca, byly ideálními partnerkami plemeníků, u kterých chovatelé chtěli využít outcross. Grey Dawn, v USA striktně uváděný jako Grey Dawn II, aby nebyl zaměňován se stejnojmenou klisnou, narozenou v roce 1951 po Russia II ze Slave Song, se ukázal jako mimořádně vhodný partner klisen matek se silným Nearcovským vlivem, a i díky této roli se z něj stal mimořádně úspěšný mateřský otec, jehož dcery přivedly na svět 120 blacktype vítězů.
Nicméně i jako plemeník byl Grey Dawn často partnerem klisen z nasrullahovských linií a jeho spojení s Bold Rulerovou (Nasrullah) vnučkou Priceless Fame (Irish Castle) dalo v roce 1980 hnědáka Dunbeath, vítěze William Hill Futurity Stakes (Gr.1) ve dvou letech, který jako tříletý doběhl na třetím místě v nejvýznamnější předzkoušce Epsom Derby Dante Stakes (Gr.2). Uvádí se, že poté, co jako dvouletý vyhrál 4 z 5 startů, jej šejk Mohammed koupil za 10 miliónů dolarů (aniž by poté vyhrál další dostih), jisté však je, že v chovu šejka Mohammeda zahájil v roce 1985 svou chovnou kariéru a v roce 1990, poté, co o něj v předešlé sezóně výrazně klesl zájem, se ocitl v chovu Hřebčína Napajedla.
Napajedelský plemeník Dunbeath byl polobratrem druhé nejlepšího amerického dvouletka sezóny 1984 Saratoga Six (Alydar). Foto Jana Filipská
Během čtyřletého působení v našem chovu získal titul šampióna otců dvouletých 1998 a dal celou řadu úspěšných koní včetně vítězky rakouských Oaks Tambeath (Antuco), mimořádného sprintera Lascara (Arcaro), dvou vítězů Ceny Valašska Larissy (Arcaro) a Cedra (Corvaro) či výborného mílaře, vítěze Lázeňské míle (CH) Rabína (Sharp End).
Garde Royale, Royal Charter a také Mill Pond
Rok po Grey Dawn přivedla Polamia na svět bělku Right Away, jejímž otcem byl vítěz Gran Criterium (Gr.1) či klasických Prix du Jockey Club (Gr.1) a Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) Right Royal (Owen Tudor), který svou vysokou třídu prokázal i v Ascotu vítězstvím v King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1). Right Away nezůstala prestiži úspěšné rodiny nic dlužna, když na dráze získala klasický triumf vítězstvím v Poule d'Essai de Pouliches (Gr.1) a chovu přivedla na svět především bělku Royal Way (Sicambre), matku dvou z nejúspěšnějších překážkových plemeníků historie tamního překážkového chovu Garde Royale (Mill Reef) a Royal Charter (Mill Reef).
V Napajedlích se v roce 1993, po dvouletém působení ve francouzském chovu, objevil jejich pravý bratr Mill Pond, Gr.3 umístěný bělouš, který doběhl pátý v Epsom Derby. Stál zde dva roky a druhý ročník mu vynesl titul šampióna otců dvouletých a jeho synovi Verniusovi titul šampióna dvouletých hřebců. Otec vítěze Zlatého poháru Chamilla, Stříbrného poháru města Slušovic Celníka, vítězky Ceny ČSCHPMDK Nikety či již zmíněného Vernia, který doběhl druhý v derby za Temirkanovem, se do českého chovu vrátil v roce 2003 a již zde zůstal. To už měl pověst i výborného otce překážkových koní zásluhou tria Kedon - Varcas - Sord, k nimž pak přibyl Valldemoso, který na překážkách vydělal přes 2 milióny korun a byl nejúspěšnějším Mill Pondovým potomkem narozeným po hřebcově návratu do ČR.
Mill Pond během druhého působení v Napajedlích
Nejen Zock, ale i Tiznit
Tři roky po Right Away se Polamii narodila další dcera Mia Pola (Relko), která ve dvou letech vyhrála Prix La Rochette a byla druhou nejlepší dvouletou klisnou Francie. Právě z její rodiny pochází Zock, ale i celá řada dalších skvělých koní jako je třeba vítězka Breeders' Cup Filly & mare Turf (Gr.1) Zagora (Green Tune), která je polosestrou Zockovy matky, vítězka německých 1000 Guineas Briseida (Pivotal), francouzský derby vítěz Sulamani (Hernando), evropský šampión Dream Well (Sadler's Wells) a další. Vedle Zocka u nás tuto větev dobře reprezentoval i vítěz Gomba handicapu Tiznit (Nashamaa).
Špatně si v chovu nevedly ani další tři dcery Polamie Vallee Sarthoise (Val de Loir), jejíž syn Viteric (Versailles) vyhrál Criterium de Maisons-Laffitte, vítězka Prix Finlande Timolina (Timmy My Boy) a Belle Promesse (Right Royal V), akle jejich větve se zdaleka tak nerozšířily jako větvě výše zmíněných Right Away a Mia Pola. Právě Mia Pola měla a má největší podíl na rozšíření rodiny, která úspěšně zakotvila v mnoha zemích světa, a jak nás v neděli přesvědčil Zock, patří k nim i Česká republika.
Miloslav Vlček