MagnusZachraňovat koně se zlomeninou na jakékoliv části končetiny je vždy velmi riskantní a složité. Samozřejmě závisí na typu zlomeniny, ale spíše než samotná operace je u koní kamenem úrazu následné hojení, které je spojené s řadou komplikací od kolik, přes psychické problémy až třeba po schvácení kopyt. Historie zná řadu nepodařených pokusů o záchranu cenného koně, tím nejznámějším byl zřejmě Barbaro. Ale i příklady opačné, jako byl třeba Mill Reef. A také Magnus, otec vítěze letošní Velké pardubické Hegnuse.


První italské vítězství ani neoslavili

Byla neděle, na kalendáři datum 19. srpen 2001. Stáj Wrbna Racing, pozdější hegemon italských překážek, získala na apeninském poloostrově své historicky první vítězství. Zasloužil se o ně Diatelot (Who Knows), který s Jiřím Kameníčkem velmi lehce vyhrál proutěnky na 3500 metrů. Radost z prvního vítězství si ale stáj moc neužila. Krátce před ním nastupovala do Premio A.S.C.A.T., taktéž proutěnek na tři a půl kilometru, nová hvězda stáje Magnus (Jape), mající za sebou čtyři překážkové starty a všechny proměněné v lehká vítězství. Na čtvrté překážce kurzu ale Magnus ve skrumáži předčasně odskočil, při dopadu si přišlápl levou přední nohu, ztratil jezdce a způsobil si zlomeninu korunkové kosti.

"Místní veterinář ho chtěl hned utratit, přesvědčoval nás, že jej nelze zachránil," vzpomíná spolumajitelka stáje Wrbna Racing Marcela Hradilová. "My jsme ale byli nadšení majitelé, nehodlali jsme se s tím smířit a přesvědčovali ho, ať koně neuspí. Trenér Olehla volal na konzultaci doktorce Mezerové, ta řekla, že pokud kůň vydrží stát a zvládne transport, zachránit by se dal." Následovalo náročné převezení hřebce na brněnskou kliniku, kam za ním přiletěl švýcarský specialista profesor Auer. Po operaci, při které mu končetinu vyspravil několika šrouby, následovala úspěšná rekonvalescence, po které se hřebec mohl vrátit k téměř plnohodnotnému životu. Dostihy samozřejmě už běhat nemohl, jeho chovnému využití ale nic nebránilo.

Syn klasické vítězky umístěný v polském derby 

Dnes se může někomu zdát divné, proč pro chov zachraňovat zrovna proutěnkáře, ale označit Magnuse jen touto jednoduchou známkou by bylo vůči němu hrozně nefér. V prvé řadě měl skvělý rodokmen. Jeho otec Jape (Alleged) sice v té době ještě nebyl tak uctívaným otcem skvělých překážkářů, v Polsku už ale měl na svém kontě jeden titul šampióna plemeníků (to díky Koni roku 1999 Galileovi) a v roce, v němž Magnus mílovými kroky kráčel k pozdějšímu titulu šampióna proutěnkářů, kráčel mílovými kroky k dalšímu. A to především díky své dceři jménem Kombinacja, dodnes považované za jednu z nejlepších poválečných klisen, jaké kdy Polsko mělo.


Magnusův otec Jape, šampión plemeníků nejen v Polsku, ale i v České republice

Mimořádnou kvalitu nabízela i mateřská část jeho rodokmenu. Matka Maracana (Conor Pass) vyhrála dva klasické dostihy - Nagrodu Wiosenna (1000 Gns) a Nagrodu Oaks, finišovala druhá ve Velké varšavské a třetí v polském derby. Dva roky před Magnusem již navíc s Japem dala pětinásobnou vítězku Magentu, které vedle Nagrody Cardei či Nagrody Efforty vyhrála i polská Oaks a později se v chovu blýskla produkcí derby vítěze Montbarda (Llandaff).

Magnus v Polsku běhal jako dvouletý a tříletý, kdy z 8 startů získal 3 vítězství a stejný počet umístění. Už tehdy patřil ke špičce ročníku, jak potvrdil třetím místem v Nagrodě Pink Pearla (L) a především čtvrtým v Nagroda Derby (Gd1), to nejlepší ale mělo přijít. Trenér Siwonia věřil, že hřebec ještě dospěje a do nejlepší formy se dostane až jako čtyřletý. "To jsem sice neslyšela, ale pamatuji si, že na nás nekoukal moc hezky, když jsme Magnuse na dražbě získali," vzpomíná Hradilová, která se společně s trenérem Olehlou vypravila na podzim roku 2000 do Varšavy na dražbu, kde Magnuse vydražila za 50.000 zlotých.

Kůň z jiného světa
   
Vysoký, nohatý i trochu vykulený Magnus byl hned směřován do překážek. Ač to byl velký kůň, prokazoval obratnost i nesporný skokový talent, ale také odvahu. A zcela mimořádnou třídu. První dostih v Bratislavě vyhrál stylem velmi lehce 10, po nich opět výrokem velmi lehce ovládl jedničkové proutěnky v Pardubicích. Pak jej stáj vyslala do Baden-Badenu a tamních listed proutěnek Badener Roulette- Preis, v nichž se tehdy sešla špička nejen německých čtyřletých koní. Ani ta ale neudělala na Magnuse větší dojem a opět lehce vyhrál.

Magnus pce
Magnus s Jiřím Kameníčkem lehce vítězí. Foto Zenon Kisza

V červnu pokračoval ve vítězném tažení v Pardubicích, kde tamní Cenu Itálie (I.k.) vyhrál pod Janem Faltejskem výrokem zadrženě 10. Medailónek, který je mu věnován na stránkách Wrbna Racing, dokonce popisuje způsob, jakým soupeře drtil slovy "odcházel od soupeřů jako kůň z jiného světa". Byl zkrátka na nejlepší cestě stát se nejen šampiónem domácích proutěnkářů, ale jak ukázal výsledek z Baden-Badenu, jeho talent překračoval hranice České republiky. Potvrdit jej měla listed Premio A.S.C.A.T v Meranu, která však bohužel slibně rozjetou kariéru ukončila. 

Promo akce, která vyšla

Po rekonvalescenci odešel do chovu. Svou novou kariéru zahájil v roce 2002 u Vítězslava Vandy a byl to start velmi úspěšný. Byť, jak Vanda před časem vzpomínal, měl Magnus ke svým novým povinnostem zpočátku trochu individuální přístup. "O klisny měl zájem, ale zpočátku jeho připouštění vypadalo hodně nezvykle," popisoval Vanda své první zkušenosti s Magnusem jako plemeníkem. "Normálně jsme jej dovedli zezadu ke klisně, ale on se vždycky natočil tak, že na ní skákal zepředu. Hodil ji nohy na krk a vypadalo to, jako by se dožadoval orálního sexu. Pak ji obešel a normálně připustil, ale ta "předehra" mu zůstala poměrně dlouho."

Navzdory osobitému přístupu se Magnusovi podařilo první sezónu připustit 23 plnokrevných klisen, druhou dokonce ještě o 15 klisen více. Svou roli ve vysokém zájmu o jeho služby hrála nejen obrovská popularita jeho otce Japa, jehož syn Galileo v březnu 2002 vyhrál při cheltenhamském festivalu Gd1 proutěnky, ale i podařená promo akce Wrbny. Ta se zavázala, že odkoupí vybraného ročka za částku 250.000 Kč. Vybíralo se z koní, které jejich chovatelé Wrbně nabídli a nutno dodat, že to byl nejen dobrý tah pro propagaci hřebce, ale že nakonec vyplatili i Wrbně samotné.

wrbna nabidka
Takto vypadal inzerát Wrbny, kterým před 18 lety prostřednictvím našich stránek nabízela chovatelům odkup Magnusova ročka

Z úvodního ročníku vybrala z nabízených ročků Diktyse, odchovance trenéra a tehdy i chovatele Jozefa Pirucha. Syn vynikající steeplerky Diftery (Chiavari) následně v péči trenéra Olehly vyhrál 7 dostihů, z toho 6 překážkových včetně velkých Gd1 proutěnek v Miláně, vydělal 3,3 miliónu korun a stejně jako jeho otec získal titul Nejlepšího proutěnkáře. I z druhého ročníku získala Wrbna kvalitního koně, byť ne již tak třídového jako byl Diktys. Vandou odchovaný Ignacio jako dvouletek vyhrál jedničkové finále Schaumann Cupu, později na překážkách získal 8 vítězství a vydělal přes půl miliónu korun.

Nepřehlédněte: Newmarketská Book 3 skončila. Poslední den zakoupil Tomáš Janda dalšího potomka Highland Reela

Ze třetího ročníku nabídl Wrbně na prodej svého odchovance i František Ševců a volba trenéra Olehly, který měl při výběru hlavní slovo, padla právě na jeho odchovankyni. Ač klisna Hemagé nedosahovala třídy výše zmíněné dvojice a vyhrála "jen" dva překážkové dostihy, z dnešního pohledu vypadá podstatně zajímavěji než tehdy. Její matka Hespa (Big Walt) totiž tři roky po ní přivedla na svět Hegnuse, letošního vítěze Velké pardubické.

Posledním ročkem, jehož si Wrbna vybrala, byl odchovanec Jany Junkové Rytmus, trojnásobný vítěz, jehož kariéra ale bohužel předčasně skončila ve čtyřech letech.

Z Doubrav do Čánky a zpět a poté do Napajedel

Po dvou letech u Vítězslava Vandy se Magnus na tři sezóny přestěhoval k Jiřímu Hovadovi. Ani tam  zájem o hřebce neklesl, naopak. V roce 2004 připustil 41, poté 30 a v roce 2006 27 klisen. Ač byl Magnus brán především jako překážkový plemeník, první ročníky ukázaly, že dokáže dát i velmi dobré rovinové koně. V prvním měl například Florestana, vítěze Pardubického zimního favorita (I.k.) a druhého v Memoriálu dr. Frankenbergera (NL), ale také třeba Inguse, který skončil druhý v posledním derby trialu Červnovém poháru (I.k.). Ač v něm nakonec neuspěli, stojí za zmínku, že oba se jako tříletí postavili na start Českého derby, kam se mimo nich dostali jen dva čeští odchovanci.

Vůbec nejúspěšnějším Magnusovým potomkem na rovinách byl ale kůň pocházející z hřebcova druhého ročníku. Byl jím bělouš Shaman, který v barvách stáje K-K Metal doběhl třetí ve Velké jarní ceně (L), po které následovalo vítězství v hlavní předzkoušce Českého derby Velké červnové (I.k.). Neztratil se ani v derby, kde skončil čtvrtý, půl délky za německým Esparantem (Silvano). Později pokračoval v úspěšné kariéře i na překážkách a třikrát v řadě se mu podařilo zvítězit v Poplerově memoriálu (NL).

Magnus gregor
Magnus. Foto Gregor

V době, kdy odchovanec Vítězslava Vandy Shaman bojoval o klasické pocty, už byl jeho otec zpátky v Doubravách, kam se po třech sezónách v Čánce vrátil. Výsledky prvních ročníků, díky nimž se Magnus stal nejúspěšnějším plemeníkem s prvním ročníkem na dráze a poté i se dvěma a třemi ročníky, rezultoval v opětovný nárůst zájmu o jeho služby. V roce 2007 tak připustil dnes až neuvěřitelný počet 56 plnokrevných klisen. Nutno však dodat, že hřebec neměl vysoký připouštěcí poplatek (10.000 Kč) a mezi jeho partnerkami byl až příliš vysoký podíl málo perspektivních matek. 

To se ale mělo brzo změnit. Úspěchy prvních ročníků zaujaly i napajedelský hřebčín, a tak se před sezónou 2008 Magnus znovu stěhoval. A také výrazně zdražil. Napajedla tehdy ještě nabízela jak dělený poplatek, tak i poplatek pouze za březí klisnu a zatímco první činil 10.000 Kč za připuštění plus dalších 10.000 korun za březí klisnu, nedělený vystoupal až na 25.000 Kč. Navzdory tomu připustil v roce 2008 30 klisen, následující rok však jejich počet, a to i kvůli globální ekonomické krizi, klesl na třetinu.  

Šestice jedničkových vítězů na překážkách a Hegnusova skvělá tečka 
 
Rok 2010 nebyl pro český chov moc veselý. Během pár měsíců přišel o několik plemeníků - uhynuli Laroche (Nebos), Tribal Instinct (Doyoun), Beccari (Lyphard) či Vernius (Mill Pond). A bohužel i Magnus. Prodělal koliku a ač se mu na veterinární klinice dostalo nejlepší péče, musel být kvůli následným komplikacím utracen. V pouhých 13 letech.

Zanechal po sobě řadu úspěšných potomků z nichž 6 dokázalo uspět v překážkových dostizích nejvyšší kategorie. Vedle již zmíněných - italského Gd1 vítěze a šampióna proutěnkářů Diktyse a trojnásobného vítěze Poplerova memoriálu Shamana, se mezi elitu překážkových koní propracovali také vítěz dvou kvalifikací (NL) i Memoriálu Evy Palyzové (I.k.) Kasim, ve Velké mostecké steeplechase úspěšný Florestano či premiantka Prvomájové steeplechase (I.k.) Zulejka. A samozřejmě  Hegnus. Odchovanec Františka Ševců vyhrál svou první jedničku už před 9 lety, kdy v Pardubicích ovládl Zlatou sponu tříletých. V roce 2015 přidal triumf ve čtvrté kvalifikaci a také Ceně Labe a o čtyři roky později rozšířil sbírku vyhraných kvalifikací i o tu první. Vrcholem jeho dostihové kariéry a též chovné kariéry jeho otce bylo vítězství ve 130. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Dosáhl jej 10 a půl roku poté, co Magnus předčasně odešel. Hřebec, jehož slavná vítězství už dávno pokryla vrstva  prachu a pomalu se na něj neprávem zapomínalo.  

hegnus vp2
Tři tisíce osm set dvacet dnů po Magnusově uspání vyhrál jeho syn Hegnus Velkou pardubickou

Epitaf

"Byl to nesporně nejlepší kůň, který kdy byl ve Světlé Hoře v tréninku"  
Stránky stáje Wrbna Racing, kterou prošly takové hvězdy jako Registana, Kolorado či Masini 

Miloslav Vlček








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net