Dnes ráno dotlouklo srdce jednoho z nejúspěšnějších překážkových plemeníků na světě bělouše MARTALINE (Linamix). Tento svět opustil ve výběhu francouzského Haras de Montaigu, kde byl letos v únoru po 14 sezónách v chovu penzionován.  


Otec 14 překážkových Gd1 vítězů, k nimž náleží i Kamelie z DS Pegas, připouštěl v sezónách 2017 a 2018 za 15.000 €, což byl společně s cenou za služby Saint Des Saints nejvyšší připouštěcí poplatek za překážkového plemeníka na světě.

Martaline byl předloni v květnu stažen z chovu po problémech se srdcem, ale Haras de Montaingu, kde hřebec působil, tehdy věřil, že poskytnutá pauza dá hřebci dostatek času na zotavení. To se ale nestalo, a tak letos v únoru odešel na penzi, přičemž jeho místo v hřebčíně nahradil jeho čtyřletý syn Beaumec De Houelle. Vítěz 5 ze 6 strartů v loňské sezóně, úspěšný mj. v Gd1 proutěnkách Grande Course de Haies des 3 ans v Auteuil, měl původně odejít do chovu až v příštím roce.

Martaline běhal od dvou do pěti letech, během nichž z 19 startů získal 3 vítězství, 4 druhá a 2 třetí místa, za což inkasoval 263.033 €. Jeho největším úspěchem byla vítězství v Gr.2 Prix Maurice de Nieul na 2800 metrů a v Gr.3 Prix d'Hérouville na 2400 metrů. 

Hned v úvodní sezóně v roce 2005 na Haras de Montaingu připustil 114 klisen a velmi rychle si vybudoval pověst úspěšného otce překážkových koní, k níž mu dopomohl i vítěz Festival Trophy Chase (Gd1) na NH Festivalu v Cheltenhamu Dynaste, pocházející z hřebcova prvního ročníku. Jeho potomci vyhráli Gd1 překážkové dostihy v Anglii, Irsku, Francii i Itálii, v posledně zmíněné zemi se v Gd1 dostihu prosadila svěřenkyně Michala Liska v barvách DS Pegas Kamelie, které v roce 2015 v Meranu vyhrála Grande Steeplechase d'Europa.

Vedle Kamelie, kterou Jiří Trávníček zakoupil jako ročku v Deauville za 20.000 €, nosilo barvy stáje Pegas i několik vlastních Trávníčkových odchovanců po Martaline v čele s dvojící italských překážkových vítězů Casperem a Dracem. Služeb úspěšného bělouše ale nevyužíval jen Jiří Trávníček, v roce 2012 mu svěřil svou Tistu (Anabaa) i Rostislav Kopecký ze stáje DAR a z tohoto spojení se narodila trojnásobná vítězka Tialine. Možná i ona jednou zamíří do chovu, kde dnes Martalineho krev zastupuje nejen zmíněná Kamelie, působící v chovu Jiřího Trávníčka, ale i Trávníčkova odchovankyně, na dráze třikrát umístěná Noneta z Nany d'Anjou, která působí v chovu Autodopravy Blažek s.r.o. Martaline byl též otcem vynikajícího Marmitona ze pana Mičky, pro kterou v roce 2014 vyhrál Gd2 proutěnky v Miláně. (miv)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking