Už tři týdny stojí na Moravě v Hřebčíně Vlachovice a nyní má za sebou i úspěšnou licentaci plemeníka. Trojnásobný Kůň roku Slovenska, vítěz Českého derby a kůň, který se neztratil ani na francouzské blacktype scéně, hnědák OPASAN (French Navy), který letos po zranění ukončil dostihovou kariéru, bude novým vlachovickým plemeníkem. V nadcházející sezóně bude připouštět vedle stávajícího vlachovického paši Pouvoir Absolu (Sadler's Wells).

 
Irský rodák Opasan přišel do střední Evropy z Newmarketu, kde jej stád Bormann na Tattersalls December Yearling Sale zakoupila jako ročka  za 5.500 gns. Jako dvouletý po dvou umístěních z prvních tří startů zakončil sezónu triumfem ve dvojkovém Memoriálu Antonína Mlčúcha.

Covid a bratislavská krize jej poslaly do Česka

Ve třech letech pak naplno ukázal, jakým talentem disponuje. Covidové restrikce i krize bratislavského závodiště nasměrovaly jeho kroky do Čech, kde na konci května debutoval lehkým vítězstvím ve dvojkové Ceně Nadace města Karlovy Vary na karlovarském závodišti. Své derby ambice následně potvrdil pětidélkovou demolicí soupeřů v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera a poté i v samotném Českém derby, konaném v posunutém zářijovém termínu, v němž opět předvedl svůj silný finiš. 

Covidová omezení tehdy udělala z tehdejší maďarské Kincsem díj (Gd1) mimořádnou událost, ale ani v konkurenci trojkorunového vítěze Arcturuse, derby vítězky a dvojnásobného Koně roku Zoriany, klasického vítěze Ramssia, blacktype klisny Imsexyandiknowit a dalších hvězd Opasan nezaváhal a jistě zvítězil.

Po sezóně, v níž nenašel ve středoevropském regionu přemožitele, zamířil Opasan směrem na západ. Po triumfu ve Velké ceně Slovenska se vydal do Vichy, kde po boji o krk zvítězil v listed Prix Hubert Baguenault De Puchesse a stal se prvním koněm ve slovenském tréninku, který na francouzské půdě získal blacktype vítězství. V dalších sezónách pak na blacktype scéně přidal dvě druhá místa v Prix Bedel (L) a třetí v Prix Hubert Baguenault De Puchesse (L). Celkem za dvou kariéru získal z 22 startů 8 vítězství a stejný počet umístění a vydělal 156.085 €.

Plemeník pro Egertonovy dcery?

Opasan je synem vítěze čtyř Gr.3 dostihů hřebce French Navy (Shamardal), který od roku 2016 působil v irském Kildangan Stud šejka Mohammeda. Po sezóně 2020 byl prodán a nyní stojí na Jai Govind Stud Farm v Indii. V evropském chovu výraznější stopu nezanechal a z nepříliš početně kolekce potomků vygeneroval dva blacktype vítěze.

pedigree opasan

Matkou nového vlachovického plemeníka je nestartovavší Ouija's Sister (Groom Dancer), polosestra listed vítěze na rovinách Viva Vettori (Vettori) a v blacktype překážkách umístěného Chess Board (Vettori). Rodina směřuje k prabábě Selection Board (Welsh Pageant), matce excelentní šampiónky Ouija Board, vítězky 9 Gr.1 dostihů a matky evropského šampióna a vítěz Epsom i Irish Derby (Gr.1) Australia (Galileo). 

Pro uplatnění v českém chovu je nepochybně zajímavý mateřský otec Groom Dancer (Blushing Groom), který byl otcem několikanásobného šampióna tuzemských hřebců Egertona. Jejich spojení s Opasanem by bylo nositelem 3x3 inbreedingu na Groom Dancera v pozici, v níž se u otce i potomka opakuje základní kros, což pomáhá návaznosti obou jedinců.

Ego jsme mu pěstovali   

Celou dostihovou kariéru Opasana připravoval slovenský trenér Jozef Chodúr, pro něhož byl a nadále zůstává Opasan nejlepším koněm jeho trenérské kariéry. "Ve dvou letech byl ještě takový neučesaný, ale už na přelomu dvou a tří let ukazoval, že to bude dost dobrý třídový kůň," vzpomíná Chodúr. "Už na podzim ve dvou letech se s ním pracovalo úplně jinak než dřív a poměrně brzo dozrál. Pak už to šlo samo. Do dostihu stačilo ho dovézt aby byl fit a happy a dál už to zvládal sám," říká trenér. "Nepotřeboval žádné dolaďovací tréninky."

Co se týká charakteru, nebyl Opasan vyloženým mazlíčkem, držel si svou osobnost. "Byl poměrně temperamentní, ale postupem času jsme si vymezili mantinely, za které nesměl. Jako hřebec měl své já, ale to jsme mu rozhodně nechtěli sebrat, protože to byl i jeho hnací motor," vysvětluje Chodúr. "Ego jsme mu pěstovali, aby byl tak dobrý."

Když Opasan dobyl středoevropský turf, neměl již v regionu co dokazovat a vydal se dál směrem západní Evropa, ukázala se další z jeho kladných vlastností - neměl nejmenší problém s cestováním. "Zrazovali nás, že cesty ze Slovenska do Francie jsou velmi náročné, ale s ním to bylo naprosto bez problémů. Jak jsme ho naložili, věděl, že jede na dostihy a nestresoval se. Na každé benzínce se dokázal nažrat a když na konci cesty vystoupil z auta, byl naprosto fit. On si dokonce na autě ještě odpočinul, což byla jeho obrovská deviza," říká Chudúr.

Nebude dražší než dvacet tisíc

Nyní jej čeká nový úkol, zřejmě složitější, než uspět na dráze - prodat své kvality v chovu. V době, kdy počet chovatelů a klisen v plnokrevném chovu kontinuálně klesají, nebude jednoduché zaujmout ty, kteří a které důvěru v domácí chov neztratili. Svou roli bude hrát i připouštěcí poplatek, jehož průměrný výše v posledních letech u nás klesá. Ač přesná oficiální cifra u Opasana zatím chybí, nebude stát podle slov svého držitele více jak 20 tisíc, spíše bude připouštět za sumu lehce pod touto hranicí. Až bude oficiální, rozhodně vás o ní budeme informovat. V každém případě stojí za zmínku, že Opasan je od vítěze z roku 2009 Age of Japa (Jape) prvním vítězem Českého derby, který zamířil do tuzemského chovu. A stejně jako on i jeho prvním působištěm je Hřebčín Vlachovice.

Miloslav Vlček   







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net