Mister aviation derbyMělo to být jiné derby, už kvůli tolikrát omílaným mosteckým specifikům, ale nakonec to byl korektní a pohledný dostih. Že to nejlepší z dostihu většinou představuje výkon vítěze není nic překvapivého, Mister Aviation však tuto skutečnost ještě trochu pocukroval.


Pokud jste v týdnu před naším Derby, konkrétně v pátek, sledovali dostihy z Ascotu, zřejmě i vám uvízl v paměti výkon hřebce Leading Light v Queen's Vase. Tříletý svěřenec Aidana O'Briena (viz záznam) v něm podal famózní výkon, na kterém bylo nejkrásnější, jak dokázal v cílové rovince reagovat na útoky soupeřů a odrážet je. Schopnost v závěru dostihu ve finiši ještě zrychlit poté, co na něj přijde nový soupeř, byla u plnokrevníka vždy velmi ceněná a ani mezi nejlepšími světovými koňmi není taková bojovnost samozřejmostí. Tím méně ji vidíme na našich drahách. Mister Aviation ji předvedl v neděli poté, co se zdálo, že zvenčí ve velkém stylu nastupující Talar získá derby pro sebe. Jakmile se ale dostal k Mister Aviation, ten dokázal znovu zrychlit a udržet se ve vedení do cíle. Nádhera.

Ceske derby 2013

Irského Leading Lighta jsem v úvodu zmínil záměrně. Je totiž, stejně jako Mister Aviation, synem Montjeua (Sadler's Wells) a pravděpodobně nám dává odpověď na otázku, kde se tato bojovnost u Mister Aviation vzala. Jak jsme se i u nás mohli přesvědčit, je část Montjeuovy produkce trochu falešná, vyvažuje to však dlouhá řada skutečných šampiónů a hvězd mezi jeho potomky, včetně těch, kteří oplývají výše zmíněnou bojovností. Hřebec, který loni předčasně uhynul, měl dosud na dráze plných 104 blacktype vítězů, což představuje 7% jeho produkce, která dorostla dostihovému věku. Podle statistik Blacktypepedigree je mezi nimi 29 Gr.1 vítězů, 18 Gr.2 vítězů, 15 Gr.3 vítězů a 42 vítězů listed, navíc dalších 66 jeho potomků se v blacktype dostizích alespoň umístilo. Jména jako St Nicholas Abbey, Hurricane Run, Camelot, Fame And Glory, Authorized, Motivator, Pour Moi či Scorpion mluví sama za sebe a Montjeu byl díky nim svého času nejcenějším plemeníkem v Evropě, než jej přeskočil Galileo.

Montjeu2
Foto: Montjeu

Rodokmen Mister Aviation je postaven na spojení Montjeua s linií Green Desert (Danzig). O spojení synů Sadler's Wellse s různými větvemi linie Danzig jsme psali mnohokrát, nejčastěji díky nicku Galileo x Danehill. Ve světle těchto informací se může zdát překvapivé, že samotný Montjeu dal s klisnami směřujícími ke Green Desertovi jen dva blacktype vítěze (Gr.2 vítězku Wading a Gr.3 vítěze Golden Parachute), ale v produkci Galilea najdeme jen o jednoho BT vítěze z matky z linie Green Desert více. Když se ale podíváme na kombinaci s celou linií Danzig, zjistíme, že tuto kombinaci využívají chovatelé s Montjeumem podstatně méně, než v případě Galilea, což dokumentuje i srovnání BT potomků. Podle databáze Blacktypepedigree dal Montjeu s klisnami z linie Danzig 17 BT koní (z toho 8 BT vítězů), zatímco Galileo 47 BT koní (z toho 27 BT vítězů). Bylo by ale chybou z toho usuzovat, že Montjeu je s těmito matkami méně úspěšný než Galileo, protože rozdíl v počtu BT potomků odpovídá rozdílu v míře příležitosti, jako oba hřebci s klisnami z linie Danzig dostali. Rozdíl je jen v tom, že zatímco u Galilea tvoří potomci z těchto klisen vesměs špičku v jeho produkci, rodokmeny matek nejlepších potomků Montjeua vykazují podstatně větší pestrost.

Kvalita i na mateřské straně

O kvalitách Mister Aviationova otce není třeba dlouze diskutovat, kvalitu ale najdeme i na mateřské straně rodokmenu. Matka Gamra běhala jen dvakrát - po vítězném debutu ve třech letech se v dalším startu neumístila, čímž její dostihová kariéra skončila. V chovu si ale nevede špatně, ze 4 startujících 3 vyhráli a jeden se umístil. Nejlépe si zatím vedla klisna Roxan (Rock of Gibraltar), vítězka Hilary Needler Trophy (L) a druhá ve Firth of Clyde Stakes (Gr.3). Otec Gamry Green Desert je velmi úspěšným plemeníkem i otcem plemeníků, což potvrzují hřebci jako Oasis Dream, Cape Cross, Volksraad, Invicible Spirit, ale i Desert Style, Desert Prince, Desert Sun či Byron.   

Výborně se prosazuje i v roli otce matek - jeho dcery již daly 94 blacktype vítězů, jmenujme mj. klasické vítěze Makfi (Dubawi) a Was (Galileo), pětinásobného Gr.1 vítěze Lucky Nine (Dubawi), breederscupového vítěze Wrote (High Chaparral), předního letošního tříletka Battle of Marengo (Galileo) či klasicky umístěnou Spacious (Nayef).

GreenDesert
Foto: Green Desert

Bába Just You Wait (Nonoalco) neběhala, ale v chovu dala dva grupové vítěze včetně dvojnásobného Gr.2 vítěze Reprimanda (Mummy's Pet), později plemeníka a pro nás především otce dvou vítězů Českého derby - sourozenců Progressiona a Nory Jeane.  

Úspěšnou matkou byla i prabába Sleat (Santa Claus), vítězka Sun Chariot Stakes (Gr.2), z jejíž 9 startovavších potomků (7 vítězů) sice jen Kristana získala umístění v blacktype dostihu, ale její dcery i vnučky daly celou řadu BT vítězů. Pro nás je zajímavá jako polosestra vítěze anglického St Leger a později šampióna plemeníků v SSSR Athens Wooda (Celtic Ash).


Miloslav Vlček        

             Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking