Vliv, jaký měli a mají shuttle stallions neboli pendlující plemeníci, je dnes nepřehlédnutelný. Zatímco ale dříve byl směr jen jeden - plemeníci putovali z Evropy (ale i USA či třeba Japonska) do Austrálie, nyní hrají stále větší roli i australští plemeníci cestující do Evropy.
Z historie pendlujících plemeníků, tedy hřebců, kteří využívají rozdílných termínů připouštěcích sezón na severní a jižní polokouli, stačí jmenovat jediného hřebce - Danehilla (na snímku), coolmorského hřebce, kteří navždy změnil australskýc chov a to do takové míry, že dnes tamní chovatelé pracbě hledají špičkové hřebce vhodné pro stádo plné Danehillovy krve. Do Austrálie či na Nový Zéland ale svého času pendlovala i ta nejvýznamnější jména evropského chovu včetně Galilea s Montjeuem, dalšími plemeníky z Coolmoru, který byl pionýrem tohoto trendu.
Doba se ale mění. Australský chov patří k nejlepším (a hlavně netrvrdším) na světě a mnoho tamních plemeníků by bylo lákavými hřebci i v těch nejvýznamnějších chovech na severní polokouli. I proto dnes cesta plemeníků není tak jednoznančně jednosměrná, jako byla dříve. Už v roce 1997 anglický a irský National zkusily opačnou cestu, když z Austrálie angažovaly Danehillovy syny Danewina a Flying Spur. Tehdejší výsledky nebyly oslnivé, ale následníky neodradily. Nutno dodat, že od té doby ušel australský chov další kus cesty a tamní odchovanci nasbírali řadu úspěchů v evropských dostizích, zvláště na sprinterských tratích. Kredit, jaký australský chov získal, odrážejí i letošní výsledky australských plemeníků v evropském chovu, kde o mnohé z nich zájem překročil počet nabízených nominací.
Nejkvalitnější novou akvizicí z řad australských plemeníků se mohl letos pochlubit francouzský Haras de Bonneval, patřící Aga Khanovi, kde za 70.000 euro za březí klisnu připouštěl australský šampión plemeník Redoute's Choice (Danehill). Ten připustil plných 105 klisen (z toho 15 Aga Khanových) včetně takových hvězd jako jsou vítězka Prix de l'Arc de Triomphe Zarkava (Zamindar), vítězka Yorskhire Oaks Shareta (Sinndar), ale také například matka Goldikovy Born Gold (Blushing Groom). "Je to velmi vhodný plemeník pro naše mateřské stádo," komentoval hřebcův příchod do Francie manager Haras du Bonneval Georges Rimaud. "Přináší rychlost, sílu i temperament," hodnotil hřebce s tím, že by byl moc rád, kdyby se vrátil i na sezónu 2014.
Foto: Redoute's Choice, foto Arrowfield Stud
Velký zájem byl i o dvojici plemeníků, které do Evropy z Austrálie letos poprvé přivezlo chovatelské impérium šejka Mohammeda. V jeho irském Kildangan Stud působil trojnásobný Gr.1 vítěz na distancích 1400 - 1600 metrů Helmet (Exceed And Excel), jehož připouštěcí poplatek činil 10.000 euro. Navzdory tomu, že jde o nevyzkoušeného plemeníka, měli chovatelé o tohoto Danehillova vnuka mimořádný zájem, jak potvrzuje celkový počet 121 partnerek.
Foto: Helmet
Na nezájem chovatelů se nemohl stěžovat ani jeho kolega, působící na Dalham Hall Stud v Newmarketu Sepoy (Elusive Quality). Ten sice nepochází z Danehillovy linie (Danehill je jeho mateřským otcem), to však chovatele neodradilo od toho, aby k hřebci, za jehož skok Dalham Hall účtoval 15 tisíc liber, neposlali celkem 114 klisen. Nemalá část z nich, jako například matka Gr.1 sprintera Sole Power či vítězka Prix de l'Abbaye de Longchamp (Gr.1) klisna Tangerine Trees (Mind Games), má sprinterské vlohy, které by spojení s vítězem nejlépe dotovaného dostihu pro dvouleté na světě Golden Slipper, který v Austrálii získal dva tituly šampióna, mělo úspěšně rozvíjet.
Výborně se uvedl i vítěz William Reid Stakes (Gr.1, 1200 m) a Roman Consul Stakes (Gr.2, 1200 m) Foxwedge (Fastnet Rock), který na Whitsbury Manor Stud, kde připouštěl za 7.500 liber, připustil plných 120 klisen. Vedle těchto nováčků v Evropě stále působí i Helmetův otec Exceed And Excel, mj. otec našeho All The Evil, který na Dalham Hall Stud připustil dokonce 135 klisen, nemalou podporu má na Coolmoru stojící Fastnet Rock (Danehill) , mezi jehož letošními partnerkami byla i vítězka Irish Oaks Moonstone (Dalakhani) či Choisir (Danehill Dancer), který se do Coolmoru vrátil po roční pauze. Stojí zde i So You Think (High Chaparral). Ten je ale mezi australskými plemeníky v evropských službách výjimečný - je tuším jediným hřebcem, úspěšným na delších distancích. Jinak, pokud se podíváme na ostatní z Austrálie do Evropy pendlující hřebce, najdeme mezi nimi jen sprintery či maximálně mílaře. Rychlost a také tvrdost - to je, soudě dle profilů hřebců, ta největší deviza australského chovu a to, co na něm evropské chovatele nejvíce láká.
Miloslav Vlček