Za dobu existence chovu plnokrevníka na našem území bylo importováno množství plemeníků, kteří zanechali tu větší a tu zase menší stopu, a vešli alespoň po určitou dobu do povědomí veřejnosti. Zajímavou kapitolu tvoří ale i ta část plemeníků, která k nám mířila, ale z nejrůznějších příčin nikdy nedorazila.
Je mnohokráte opakovanou pravdou, že historie nemá ráda „kdyby“ a navíc tito „kandidáti“ většinou upadli v zapomnění rychleji, než ti, kteří se sice zapojili do našeho chovu, ale neuspěli. Ovšem každá taková informace má svůj význam v obohacení pohledu na to či ono období, na jeho hodnocení a správnější pochopení, proč se některé věci udály tak, jak se udály a ne jinak. Protože jsem byl osobně účasten jak některých uskutečněných importů, tak i několika z těch, které se nakonec neuskutečnily, rád bych se zmínil právě o nich.
V roce 1984 zvažovalo vedení St. St. Brno, na návrh vedoucího farmy v Šinkvicích Ing. Jiřího Chaloupky, angažování rakouského vítěze Kincsem Díj z předešlého roku, hřebce RENEGAT po Reliance II z Ringaround po Martinmas (Silly Season). Ryzák, odchovaný plukovníkem Julianem Berrym se narodil v Anglii 24. dubna 1980. Na podzim příštího roku byl na Tattersalls October Sale zakoupen pro stáj Magog, patřící, i u nás známému, amatérskému jezdci Axelu Ambruschitzovi.
Renegat se dokázal prosadit už jako dvouletý, kdy ve svém třetím životním startu zvítězil v Golden Rennen ve kterém doslova deklasoval soupeře, včetně vítěze Graf Hugo Henkel Memoriálu – Partisana.
Jako tříletý zvítězil ve svém prvním startu v Patience Rennen na 1 600 m. Těsné druhé místo ve Vederemo Rennen bylo vnímáno jako neúspěch, který společně s očekávanou extrémně těžkou půdou v den Derby vedl k rozhodnutí koně z dostihového vrcholu škrtnout. Kůň byl proto dále směřován k dalšímu významnému dostihu regionu, maďarské Kincsem Dij. Dalším startem byla Preis Der Stadt Wien ve které skončil, po velmi dobrém výkonu, třetí. Vrcholem kariéry Renegata i dosavadním největším úspěchem stáje Magog byl start v Kincsem Dij, v té době jednom z nejhodnotnějších dostihů, pořádaných na území východního bloku. Renegat s přehledem ovládl dostih nabitý kvalitou, v čele s maďarskou hvězdou Star. Z našeho pohledu je zajímavá účast českého Derby vítěze Tarana, ovšem dostih sám byl parafrází známého „Eclipse první, ostatní nikde“.
Důstojným zakončením jeho kariéry bylo těsné druhé místo v rakouském St. Leger, o hlavu za vítězným Rodomontem, po jinak velmi nešťastném průběhu.
Okolnosti zamýšleného nákupu, stejně jako důvod, proč vlastně k jeho realizaci nedošlo, už upadly do všeobecného zapomnění. Konec konců, nejsou ani tak důležité. To co je zajímavé, je podívat se blíže a podrobněji na jednu z nesčetných křižovatek, kterými procházel vývoj plnokrevného chovu u nás.
Z hlediska výkonnosti na dráze lze považovat Renegatovu kariéru za, v té době, velmi solidní standard, zejména srovnáme li ji s kariérami většiny tehdy zařazovaných plemeníků, samozřejmě mimo tehdejší špičku, pyšnící se black type výkonností jako např. Behistoun. Pedigree Renegata, jako syna SP Chef de Race Reliance II, by patrně nebylo žádnou revolucí v době, kdy se volalo po přílivu rychlé krve do našeho chovu. Ovšem právě Reliance II jako vnuk napajedelského Deux pour Centa mohl hrát zajímavou roli při připařování Renegata na vnučky a zejména pravnučky Deux pour Centa, které byly právě v této době k dispozici. Docházelo by zde k sex balancovanému inbreedingu 4x3 resp. 4x4 na Deux pour Centa. Státní statek Brno, kde měl Renegat působit, měl hned několik hodnotných klisen této krevní skladby, namátkou: Veronica (Masis - Vesera), Vekora (Korok - Veronica), Dafné (Gaston - Drama). Navíc, při připouštění Behistounových dcer by docházelo k inbreedingu 4x4 na hřebce Relic.
Je samozřejmě čirou hypotézou předjímat, jak by se podobný inbreeding osvědčil co do výkonnosti přímých potomků. Ovšem už samotná koncentrace krve Deux pour Centa a/nebo Relica v pedigree budoucích matek by představovala, ne li přímo pozitivní prvek, pak alespoň další příležitost k novým kombinacím. Ve výčtu potenciálního přínosu Renegata nelze zapomenout ani na úlohu jeho otce Reliance II jako mateřského otce koní jako Kris, Diesis, Persian Heights, nebo Surumu. To vše ještě zdůrazněno jeho mateřskou linií Tom Fool – Silly Season. Tedy na další možný vklad do kvality jeho dcer coby úspěšných matek.
Při hodnocení možného přínosu Renegata domácímu chovu se nelze vyhnout srovnání velmi podobné situace o necelých 20 let dříve, kdy Státní plemenářské podniky usilovaly o získání vítěze Československého Derby r. 1964, shodou okolností rovněž rakouského, Riha. Podíváme li se na tohoto hřebce stejným pohledem, jako na Renegata, zjistíme, že na rozdíl od něj, Rih nenabízel téměř nic. A tím, myslím, můžeme celé hodnocení uzavřít.
MVDr. Jan Filla, foto archiv stáje Magog