ageofjape3V rubrice Plemeníci, první pohled se věnujeme začínajícím plemeníkům, kterým vyběhli první potomci či mají na dráze jen velmi omezený počet potomků, který neumožňuje objektivnější hodnocení. Rubrika vesměs nabízí jen sumář informací o hřebci a prvních startech jeho potomků a nejinak tomu bude i u hřebce, jemuž se budeme věnovat dnes - Age of Japa.

Age of Japa asi není třeba turfmanům podrobněji představovat. Syn šampióna polských plemeníků Japa (Alleged), vynikajícího otce rovinových (včetně trojice polských koní roku Galilea, Tulipy a Kombinacji) i překážkových šampiónů, je potomkem El Gran Senorovy (Northern Dancer) vnučky Age of Golf (Belmez). Ta se sice narodila v Anglii, ale dostihový život strávila ve Francii, kde v péči trenéra Pantalla absolvovala 11 startů, ze kterých vytěžila 2 vítězství, 5 umístění a více jak 20 tisíc euro. Nejlépe se jí vedlo na tratích nad 2000 metrů. Po skončení kariéry byla jako tříletá v prosinci v Newmarketu nabídnuta k prodeji a tam ji za 12.000 gns koupil Age of Japův chovatel. V chovu vedle Age of Jape známe z našich drah i Age of Luck a Age of Knows.

Age of Jape začal svou dostihovou kariéru v rodném Polsku, kde jako dvouletek vyhrál 3 ze 4 startů včetně Nagrody Ministra Rolnictwa i rozwoju wsi (L). Na podzim byl zakoupen Františkem Holčákem na tamní dražbě a do nové sezóny vstoupil v barvách stáje Bača-Palkovice. A byla to mimořádná sezóna - v žádném ze sedmi startů nenašel přemožitele, k české trojkoruně přidal i triumf ve Slovenském derby a Saint Leger, a tak nebylo divu, že byl po sezóně vyhlášen nejen nejlepším tříletým hřebcem, ale s náskokem získal i titul Koně roku.

Jako čtyřletý odstartoval sezónu triumfem ve Veľké májové ceně (I.k.), po níž završil sérii 12 vítězství v řadě triumfem ve Velké ceně Slovenska. První porážku za dobu v českém tréninku mu uštědřil Ryan (Generous) ve slovenském Zlatém poháru, který byl zároveň hřebcovým posledním startem na rovině. V září již v Meranu debutoval v proutěnkách druhým místem v Premio Pardubice o 15.000 €, na konci října získal své první překážkové vítězství v Corsa Siepi di Treviso o 30.000 € v Trevisu a měsíc poté vyhrál svůj první "black-type" překážkový dostih, když stylem zadrženě 10 triumfoval v Gran Corsa Siepi di Grosseto (L) v Grossetu.

Jako pětiletý vystoupal ještě výše, vyhrál Gran Corsa Siepi d'Italia (Gd1), ale poté, co pro pád nedokončil proutěnkářský vrchol sezóny v Meranu, následovala 20 měsíční pauza. Po ní se poprvé představil ve steeplechase cross-country v Pardubicích, kde vyhrál dostih IV. kategorie a v červnu triumfoval i o kategorii výše. Poté přišla další pauza dlouhá 11 měsíců a poslední dva starty v kariéře včetně druhého místa v trojkové společnosti, opět v pardubických krosech.

Poslední dvě sezóny běhal v barvách stáje Red Rebels, od které jej v červenci 2014 koupil pro svůj chov Miroslav Ševčík. Ve Vlachovicích byl hned od počátku o Age of Jape mimořádný zájem, v první sezóně připustil 54 klisen a byl nejžádanějším hřebcem u nás, o rok později dostal ještě o 3 klisny více, ale v žebříčku nejžádanějších hřebců jej předstihl krabčický Zazou (Shamardal) s 64 partnerkami.

Jeho první ročník letos dosáhl věku dvou let a tak se podívejme, jak si jeho první dvouletí potomci na dráze vedli.

Seznam potomků Age of Japa s výsledky na rovině

potomek nar. pohl. matka otec matky st. vít. um. zisk (Kč)