queensbladeAž 10. srpna vstoupí do dražebního ringu Saratoga Selected Yearlings Sale klisna s číslem 95, bude psát historii. Dcera vítěze Santa Anita Handicapu Rock Hard Ten a Pulpitovy dcery Guide, sestry americké Gr.3 vítězky Trip, se stane historicky prvním koněm na dražbě v Saratoze, který má za jménem sufix KOR. Koněm, který se narodil v Jižní Koreji.


Pro takovou premiéru nemohli korejští chovatelé vybrat vhodnějšího adepta. Oba rodiče se narodili v USA, navíc matka Guide, kterou K.O.I.D., agentura spojená s Korean Racing Authority, vydražila v Keenelandu za 7,000 dolarů, se ukázala být podstatně zajímavější chovnou klisnou, než jak by se dalo soudit z prodejní ceny. Pouhých 10 měsíců poté, co ji Claiborne Farm prodala, koupil jejího ročního syna M.V. Magnier na Keeneland September Sale po War Front za rovný milión dolarů a tento hřebec posléze pojmenovaný The Great War v Irsku jako dvouletek vyhrál Blenheim Stakes a doběhl druhý v Curragh Stakes.

Nabízená ročka ale zdaleka není jediným korejským odchovancem, jehož oba rodiče se narodili v USA a do Koreje byli importováni. Právě plemeníci a chovné klisny importované z USA tvoří od samého počátku korejského chovu jeho základ a tamní Plemenná kniha je postavena z velké většiny právě na amerických liniích a rodinách. Může to být překvapením - Korea leží blízko Japonska, její ekonomika je postavena na podobných základech jako ta japonská, ovšem dostihový provoz a z něj vyplývající chov plnokrevníka se od japonského velmi odlišuje. Narozdíl od Japonska se v Koreji běhá na písku a také distance tamních vrcholů jsou výrazně kratší - jen třeba Korean Derby se běhá na 1800 metrů stejně jako Oaks.

Tamní dostihový provoz má tak mnohem blíže k americkému než japonskému a to je hlavní důvod, proč korejští chovatelé posilují svůj chov především plnokrevníky získanými z USA. Dobře to dokládá například pohled na importované chovné klisny v Koreji. Podle tamní Plemenné knihy bylo do Koreji od roku 1994 importováno 2833 chovných klisen, z nichž více jak tři čtvrtiny, přesně 2182, bylo importováno z USA. Dalších 336 matek bylo importováno z Austrálie, 176 z Japonska a 87 z Irska. Podobné je to i mezi plemeníky. Loni bylo v tamním chovu aktivních 75 plemeníků, z nichž 43 se narodilo v USA. Ale nejen to. V tamním chovu připouštělo 16 plemeníků, kteří se narodili v Koreji, ale drtivá většina z nich pochází z rodičů dovezených právě z USA.

chapelroyal
Chapel Royal, bývalý plemeník Ashford Stud, je dnes nejvytíženějším plemeníkem v Jižní Koreji, foto Ashford Stud

Korejský chov nemá dlouhou tradici, ale mohutně se rozvíjí. Do roku 1993 tamní PK zaregistrovala dohromady jen 108 plnokrevných hříbat, v roce 1994 se narodilo 57 hříbat, ale už v roce 2000 jich bylo 10x tolik a za loňský rok Plemenná kniha registruje 1276 hříbat. To jsou mj. i důsledky výrazné podpory domácího chovu, sestávající jednak z omezení startu importovaných koní ve významných dostizích a pak i jednou korejskou specialitou - cenovým limitem, za který mohli korejští majitelé nakupovat koně na zahraničních dražbách ve výši 20,000 dolarů u hřebců a 40,000 dolarů u klisen. Vyšší limit u klisen byl zaveden proto, že klisny se posléze mohou dostat do chovu a pomoci zlepšovat jeho úroveň.

Nejvytíženější plemeníci v Jižní Koreji 2014

plemeníkotecpřip. klisen
  Chapel Royal (USA) Montbrook 152
  Exploit (USA) Storm Cat 92
  Sharp Humor (USA) Distorted Humor 85
  Menifee (USA) Harlan 84
  Peace Rules (USA) Jules 84
  Simon Pure (USA) Silver Deputy 84
  Hansen (USA) Tapit 83
  Ecton Park (USA) Forty Niner 82
  Rock Hard Ten (USA) Kris S 81
  Officer (USA) Bertrando 77
  Testa Matta (USA) Tapit 77
  Forest Camp (USA) Deputy Minister 68
  Thunder Moccasin (USA) A. P. Warrior 66
  Eurosilver (USA) Unbridled's Song 64
  One Cool Cat (USA) Storm Cat 64


Jak hodnotí úroveň tamního chovu američtí majitelé nám naznačí výsledek dražby výše zmíněné ročky na dražbě v Saratoze. Že ale rodokmenově podobných plnokrevníků najdeme v Koreji více nám může potvrdit i několik posledních ročníků tamního Derby, které vesměs vyhrávají potomci plemeníků i matek z USA. Třeba poslední tři vítězové Derby mají oba rodiče z USA, přičemž otec je stále stejný - Menifee. Vítěz Haskell Invitational Handicapu, který doběhl druhý v Kentucky Derby, byl v roce 2006 prodán Korea Racing Association a od té doby působí v Koreji. Storm Catův vnuk je nejen otcem posledních tří vítězů tamního derby, ale v letech 2012 - 2014 byl v Koreji šampiónem plemeníků a v čele průběžného šampionátu je i letos s náskokem, který jeho soupeřům nedává moc šancí jej překonat. I matky těchto vítězů byly zakoupeny na amerických dražbách - vítězka jednoho dostihu se ziskem 42 tisíc dolarů Dixie Avenger, matka letošního vítěze Derby Yeongcheon Ace, byla zakoupena za 65,000 dolarů, neumístěná Harboring matka loňské vítězky Korean Derby i Korean Oaks Queens Blade, stála 22,000 dolarů a Speedy Deedy, trojnásobná vítězka se ziskem 91 tisíc dolarů a matka Speedy First, stála jen 12,000 dolarů.

Menifee není jediným americkým Gr.1 vítězem v tamním chovu. Působí zde i vítěz Breeders’ Cup Classic Volponi, vítěz Breeders’ Cup Juvenile Hansen, vítěz Champagne Stakes Officer, vítěz Haskell Invitational Peace Rules či třeba Vicar, vítěz Florida Derby. Ale do Koreji neputují plemeníci jen z USA - z irského Coolmoru si sem našli cestu například vítěz Eclipse Stakes Hawk Wing či vítěz National Stakes One Cool Cat.

Korejský chov v posledních letech nabral sílu a začíná být zajímavý i pro cizince. Letos poprvé na tamní Jeju Two-Year-Old Sale koncem března nakupovali i zahraniční kupující - nově licentovaní zahraniční majitelé v korejském turfu. Byli mezi nimi i Katsumi Yoshida a Shunsuke Yoshida z mocné japonské Northern Farm, kteří koupili několik koní, s nimiž budou běhat v Koreji. Nejdražším z Katsumiho nákupů byl hřebec po vítězi Gr.2 Swale Stakes Sharp Humor (Distorted Humor), letos v březnu uhynulém po zranění, a úspěšné v Koreji narozené dcery Jet Spura klisny Hongsangeo. Nakupoval i Macau Jockey Club Chief Executive Thomas Li. Prodáno bylo celkem 63 dvouletků za průměrnou cenu 46 miliónů KRW, což je zhruba 40,000 dolarů a nejdražší dvouletek dosáhl ceny 164 miliónů KRW (140,000 dolarů). Yoshidové či Thomas Li nejsou zdaleka jedinými zahraničními majiteli, majícími zájem o korejský turf. Letos na jaře korejksá dostihová média uveřejnila zprávu, že několik zahraničních majitelů completed registration for ownership in Korea. Je mezi nimi i Barry Irwin z Team Valor, Dr. Kendall Hansen, jehož nejslavnější kůň Hansen zde působí jako plemeník a licenci získal i Arthur Inglis z Austrálie. Pokud mají o korejské odchovanci zájem i takoví globální hráči jako Barry Irwin, je možné, že plnokrevníky se sufixem KOR budeme v budoucnu vídat častěji i mimo Jižní Koreu.

Miloslav Vlček



 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net