Plemeník s nejvyšším připouštěcím poplatkem na světě, šampión ostrovních i evropských plemeníků Frankel (Galileo), bude mít od nadcházející připouštěcí sezóny v polském chovu svého prvního syna. Je jím irský rodák FRANZISKUS, odchovanec slavného Coolmoru.
Čtyřletý hnědák, který začne letos připouštět v Moszně za jeden z nejvyšších poplatků v polském chovu 1.500 €, jako dvouletý nevyběhl, loni v barvách úspěšné stáje Millennium Stud v majetku bývalého prezidenta ukrajinského Jockey Clubu Konstantina Zgary absolvoval 5 startů. Z nich získal jedno vítězství v dostihu III. kategorie na 1800 metrů a ve zbylých startech se umístil. Vydělal 19.230 zlotých a v Generálním handicapu tříletým mu s handicapem 69,5 kg náleží dělené 36. místo, 17,5 kg pod vládcem ročníku Chestnut Rocketem (Intello).
Co hřebci chybí ve třídě mocně dohání rodokmenem. Jeho otce, ve 14 startech neporaženého multišampióna a dnes elitního plemeníka Frankela není třeba představovat, excelentní krev ale najdeme i na mateřské straně rodokmenu. Hřebec je synem klisny Beauty Is Truth (Pivotal), skvělé sprinterky, vítězky Prix du Gros-Chene (Gr.2) či Prix d'Arenberg (Gr.3) a především mimořádné matky. V chovu dala tři Gr.1 - všechny ve spojení s Galileem (Sadler's Wells).
Nepřehlédněte: Dostihy v Rijádu lákají. Do Saudi International Handicapu byli přihlášeni čtyři koně v českém tréninku
Její syn The United States zvítězil mj. v Ranvet Stakes (Gr.1) a dnes působí jako plemeník v Jižní Africe. Dcera Hydrangea vyhrála Matron Stakes (Gr.1) či British Champions Fillies & Mares Stakes (Gr.1) a velmi dobře si vede i v chovu. Její dcera Wingspan (Dubawi), listed vítězka, finišovala druhá v British Champions Fillies & Mares Stakes (Gr.1) a tříletý syn Hawk Mountain (Wootton Bassett), loňský vítěz Futurity Trophy (Gr.1), je aktuálně druhým ante-post favoritem letošního Epsom derby.
Výborně si vede i další dcera Beuty Is Truch Hermosa, vítězka anglických a irských 1000 Guineas (Gr.1) a matka Gr.3 vítěze Trinity College (Dubawi), který doběhl čtvrtý v loňském francouzském derby.
Další produkt spojení Beauty Is Truth s Galileem klisna Salsa sice na dráze tolik nezářila, ale už je matkou vítězky Pretty Polly Stakes (Gr.1) a Nassau Stakes (Gr.1) Whirl (Wootton Bassett). V chovu zatím za svými polosestrami zaostává, ale na blacktype scéně si skvěle vedla také Fire Lily (Dansili), trojnásobná Gr.3 vítězka, druhá z Prix Marcel Boussac (Gr.1) či Moyglare Stud Stakes (Gr.1).
V SK Moszna by měl Franziskus připouštět vedle Fulbrighta (Exceed And Excel) a dříve ve Střelicích stojícího Va Bank (Archipenko), jejich připuštění stojí 3.500, respektive 1.200 zlotých.
Miloslav Vlček




