rock of gibraltarJe to dvanáct let co tehdy tříletý Danehillův syn Rock of Gibraltar brázdil evropské mílové Gr.1 zkoušky. V Newmarketu tehdy triumfem v 2000 Guineas navázal na vítězství v Grand Criterium a Dewhurst Stakes ve dvou letech.

Po newmarketské klasice získal i Irish 2000 Guineas a následujíci triumfy v St James’s Palace Stakes, Sussex Stakes a Prix du Moulin de Longchamp uzavřel sérii sedmi Gr.1 vítězství v řadě, čímž překonal letitý Mill Reefův rekord. Letos vstoupil do 12. připouštěcí sezóny a v Coolmoru, kde s výjimkou jediné sezóny, kdy stál v Japonsku, strávil všechna připouštěcí období na severní polokouli, připouští za 12.500 euro. S tímto poplatkem patří do středu nabídky tamních plemeníků, v poslední době však ukazuje, že jeho vliv je podstatně vyšší, než jaký bychom od plemeníka s takovým poplatkem čekali.    
   

 
Nejlepším příkladem budiž právě uplynulá sobota. To byl den, jakých se ani těm nejlepším plemeníkům mnoho za život nepovede. Vše odstartoval doběh Allan Robertson Fillies Championship (Gr.1) v jihoafrickém Scottsville, ve kterém si první dvě místa rozdělily Rock of Gibraltarovy dvouleté, v Austrálii narozené dcery Alboran Sea a Rich Girl. O 40 minut později se na stejné dráze prosadil v Gold Medallion (Gr.1) Guiness, hřebec z prvního ročníku Rock of Gibraltarova syna Seventh Rock, který mimochodem stejný dostih vyhrál před 8 lety. Úspěšný Rock of Gibraltarův den završila Purr Along, klisna z prvního ročníku Mount Nelsona (Rock of Gibraltar), která v irském Curragh vyhrála Gr.3 Lanwades Stud Stakes. Rock of Gibraltarův koncert pokračoval i o den později, kdy jeho dcera Ajaxana vyhrála German 1000 Guineas (Gr.2) a stala se jeho druhou evropskou klasickou vítězkou po Samitar, vítězce Irish 1000 Guineas z předloňského roku.

Víkendové úspěchy jen dokreslují letošní velmi úspěšnou sezónu coolmorského plemeníka, který má v letošní sezóně ještě jedno želízko v ohni, možná to nejžhavější v celé jeho dosavadní kariéře. Je jím tříletý Prince Gibraltar, který po loňském triumfu v Gr.1 Criterium de Saint-Cloud přesvědčivým způsobem vyhrál Prix Greffulhe (viz starší zpráva) a je dnes ante-post favoritem Prix du Jockey Club.   

Letošní rok přinesl kromě prvního Gr.1 vítězství potomka některého z Rock of Gibraltarových synů i první black type vítězství potomků jeho dcer. Vůbec první se zrodilo 12. ledna v Kyotu, kde se v Gr.3 Sho Shinzan Kinen prosadil tříletý Mikki Isle (Deep Impact). Ten také před pár dny, přesně 11. května, získal pro Rock of Gibraltara v roli mateřského otce první Gr.1 úspěch, když v Tokiu vyhrál NHK Mile Cup. V rozmezí pouhých dvou týdnů tak Rock of Gibraltar získal první Gr.1 vítězství jak jako otec plemeníků, tak i v roli otce matek.

Kromě triumfu Mikki Isle v Japonsku slavil Rock of Gibraltar v roli otce matky i grupové vítězství v Austrálii, kde Rubick (Encosta de Lago) vyhrál Blue Diamond Prelude a pozadu nezůstala ani Evropa, kde se o první black type vítězství potomka Rock of Gibraltarovy dcery postaral Breton Rock (Bahamian Bounty) vítězstvím ve Spring Trophy Stakes (L) v Haydocku. Poslední týdny navíc ukazují velice slibný potenciál, který dlí v jeho synovi Mount Nelsonovi. Mount Nelson, mající letos na dráze druhý ročník tříletých, měl v posledních 3 týdnech 4 black type vítěze (Purr Along, Emerald Star, Special Meaning a Volume). Zkrátka, když sečteme letošní úspěchy Rock of Gibraltara a jeho v chovu působících synů a dcer, má tento plemeník docela silný vliv, zcela jistě větší, než jaký bychom očekávali od plemeníka s připouštěcím poplatkem 12.500 euro.

Takový poplatek má ale až letos. V roce 2003, když po brilantní dostihové kariéře odešel Rock of Gibraltar do chovu, bylo v kolonce připouštěcí poplatek u něj napsáno “private”. O rok později byl jeho poplatek zveřejněn - 65.000 euro. Od té doby už jen klesá, byť ne každý rok. Na letošních 12.500 euro klesl z 17.500 euro, za které hřebec připouštěl v letech 2011 - 2013. Zhruba totéž jsme mohli pozorovat i v Austrálii, kde sice takřka každý pendlující plemeník má vyšší poplatek než na severní polokouli, ale kde též se ten Rock of Gibraltarův vyvíjel směrem dolů. V roce 2003 zde začínal s 132.000 AS$, když zde působil naposledy v roce 2010, stál již jen 33.000 AS$.



Přesto si Rock of Gibraltar na nezájem o své služby nemůže ani v posledních letech stěžovat. V roce 2011 připustil na severní polokouli (na jižní místo do Austrálie pendloval do Chile), 95 klisen, o rok později 156 a loni 99. Nakonec těžko bychom dnes v této cenové relaci našli plemeníka, který již dal 91 black type vítězů včetně 11 vítězů Gr.1 dostihů, a začíná se prosazovat i skrze své syny a dcery. Jak ukázaly poslední dny, Rock of Gibraltar reprezentuje za současných 12.500 eur velice solidní hodnotu.

Přetištěno ze serveru Blacktypepedigree.com








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net