Bellator2Do rubriky Rodokmeny vybíráme pedigree vítězů velkých dostihů, zároveň však mezi nimi hledáme ty, které jsou něčím zajímavé. Ten dnešní, věnovaný čtyřletému vítězi Velké ceny Prahy Bellatorovi (Havana Grey), připoutal naši pozornost nejen celkovou koncepcí, ale především kvůli paternitní linii, která sice směřuje ke Galileovi, ale projevuje se diametrálně odlišně od svého zakladatele i jeho slavného otce Sadler's Wellse (Northern Dancer).


Bellator se na cestu do českého turfu vydal z Francie, kde jej na dražbě ročků V2, bezprostředně následující po elitní srpnové dražbě, před dvěma lety za 34.000 € vydražil Tomáš Janda. Koupil jej v dobrém čase - tehdy byla průměrná cena Havana Greyových ročních synů 58.375 gns, o rok později už dosáhla hodnoty více než dvojnásobné - 124.448 gns.

Z maidenv Compiegne do pražského vrcholu

Bellator, který jako dvouletý neběhal, se na dráze ukázal poprvé 7. března loňského roku, kdy finišoval šestý mezi tříletými debutanty v Chantilly. O necelý měsíc později si poprvé sáhl na dotaci při pátém místě mezi nezvítězivšími v Saint-Cloud a následně finišoval třetí ve Velké jarní ceně v Chuchli, kde jej překonali jen pozdější derby vítězové Jardin Michelet (Kingfisher) a Abha (Zelzal). V červnu skončil o hlavu druhý v maiden v Compiegne, v červenci však už další start mezi nezvítězivšími na stejné dráze proměnil ve vítězství. Za to získal ve Francii rating 37 kg. Poté se na 14 měsíců odmlčel a tuto neděli se mu povedl skvělý comeback.

pedigree bellator

Bellator je dalším úspěšným představitelem Galileovy linie na našich drahách, možná však překvapí, že Galilea u něj najdeme až ve čtvrté generaci. Čas prostě letí, a protože do chovu odcházejí už i potomci Bellatorova otce Havana Grey, dostane se Galileo už do generace páté. Jak víme i z našich zkušeností díky nespočtu synů a vnuků Galilea a jeho otce Sadler's Wellse v našem chovu, plodí tato linie vesměs později dozrávající vytrvalce. Samotný Galileo však byl schopen dávat i špičkové dvouletky, a těžko za to mohla mateřská strana jeho pedigree, v níž sice najdeme skvělého Mr Prospectora, ale hřebec pocházel z vytrvalecké německé rodiny a jeho bába Allegretta byla pravou sestrou vítěze Deutsches St. Leger Anna (Lombard), který působil v našem chovu. Jsem přesvědčen, že Galileovi se dařilo dávat třídové dvouletky především díky přístupu chovatelů k němu. Už jsme o tom psali několikrát - zatímco v prvních letech své kariéry dostával často dcery Darshaana či Shirley Heightse, s nimiž měl skvělé výsledky jeho otec Sadler's Wells, postupně mezi jeho partnerkami začaly převládat dcery podstatně rychlejších a ranějších hřebců - Danehilla, jeho syna Danehill Dancera, Pivotala, Kingmamba a také Storm Cata.

Bellatorův praděd Teofilo byl jednou z prvních velkých hvězd tohoto přístupu. Jako dvouletý nepoznal v pěti startech hořkost porážky a díky triumfům v National Stakes (Gr.1) a Dewhurst Stakes (Gr.1) získal titul nejlepšího evropského dvouletka. V dubnu následujícího roku se ale zranil a dostihovou kariéru musel ukončit. Od té doby působí v chovu šejka Mohammeda, kde patří k předním plemeníkům. Zajímavé je, že ač díky přilití Danehillovy krve byl špičkovým dvouletkem, v chovu se projevoval v duchu Sadler's Wellse a jeho potomkům, mezi nimiž najdeme i tři vítěze Melbourne Cupu (Gr.1, 3200m), se nejvíce daří na delších tratích. Nakonec podobně se v chovu projevuje i jiný neporažený šampión, který získal titul i ve dvou letech - Frankel. I jeho produkce má tendenci k pozdnosti a delším distancím, ale jak ukazuje třeba příklad jeho současné velké dvouleté hvězdy, ve třech startech neporažené Bedtime Story, dcery vítězky Nunthorpe Stakes (Gr.1, 1000 m) Mecca's Angel po Dark Angel, vhodným výběrem partnerek se to dá eliminovat.

HavanaGrey
Havana Grey, foto Whitsbury Manor Stud

Havana Grey je výsledek politiky přilévání rychlé a ranné krve tři generace po sobě. Nejprve s již zmíněným Danehillem, jehož dcera Speirbhean byla partnerkou Galilea. Pro produkt tohoto spojení Teofila vybral chovatel jako partnerku sprinterku Jessica's Dream, vnučku vítěze July Cupu (Gr.1, 1000 m) a později jednoho z hlavních zdrojů rychlosti v evropském chovu Green Deserta (Danzig) a výsledkem byl mílař Havana Gold. Tento vítěz Prix Jean Prat (Gr.1, 1600 m) byl následně vybrán pro specialistku na 1000 metrů Blanc de Chine, dceru prověřeného producenta dvouletých a sprinterů Dark Angel, a z této kombinace se narodil Havana Grey. Navíc Blanc de Chine je z matky po výše zmíněném Green Desertovi, na kterého je tak Havana Grey prochován. Není překvapením, že Havana Grey ve dvou letech opanoval ceněné Molecomb Stakes (Gr.3, 1000 m) a finišoval druhý v Prix Morny (Gr.1, 1200 m), ve třech letech pak vyhrál Flying Five Stakes (Gr.1, 1000 m) či Sapphire Stakes (Gr.2, 1000 m).

V roce 2019 začal připouštět na Whitsbury Manor Stud za 8.000 liber. Poté, co se na dráze objevili jeho první ročník dvouletých, stoupl poplatek v roce 2023 na 18.500 liber a úspěchy ve druhé sezóně vystřelily jeho cenu na letošních 55.000 liber. Jeho potomkům se daří především na krátkých tratích, zatím nejlépe si z nich vede vítěz Middle Park Stakes (Gr.1, 1000 m) pro dvouleté Vandeek. Jeho mateřským otcem je Danehillův syn Exceed And Excel a když se podíváme na rodokmeny Havana Greyových nejúspěšnějších potomků, vesměs jsou z matek s kratším distančním optimem. Chovatelé se tudíž snaží koncentrovat rychlou krev při spojení s novým nadějným producentem žádaných raných koní, ale pokud bude hvězda Havana Grey nadále stoupat, jsem přesvědčen, že časem se dostane do pozice, kdy bude připouštět i špičkové vytrvalé klisny, aby přidal potomkům rychlost.

Nepřehlédněte: Plemeníci japonské Shadai Farm letos připustili téměř 4 tisíce klisen. Skvěle se uvedl světový šampión Equinox

Bude to podobná technika, jakou použil i chovatel Bellatora. Jeho matka sice nebyla špičkovou dostihovou klisnou, na dráze se vlastně nikdy neobjevila, ale její pedigree je postaveno na kombinace klasických zdrojů vytrvalosti - Sadler's Wellse, Mill Reefa Roberta a Dancing Brave. U mateřského otce Beat Hollow si vždycky vzpomenu na zimní návštěvu Newmarketu v roce 1999 a na to, kolikrát jsem tak tehdy slyšel, že právě tohle je to černý kůň pro příští Epsom derby. V něm nakonec skončil třetí, pro nás však je podstatnější, že je synem nejúspěšnějšího plemeníka pro epsomské klasiky Sadler's Wellse a vítězky Irish Oaks Wemyss Bight po vítězi Prix de l'Arc de Triomphe Dancing Brave. V chovu toho bohužel moc nepředvedl a po odchodu z Juddmontu byl využíván spíše pro překážkový chov. 

Bellator je tak úspěšným produktem spojení klisny s vytrvaleckými dispozicemi s plemeníkem sprinterem, byť oba pocházejí ze stejné linie, a výsledkem je třídový mílař. Mílař, který byl schopen se po dlouhé pauze vrátit a u něhož se můžeme těšit, co nám ještě předvede.

Miloslav Vlček 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net