První klasický dostih sezóny Jarní cena klisen města Mostu se stal kořistí loňské šampiónky dvouletých klisen Salt Mix (Gutaifan). Svěřenkyně Václava Luky, která se po čtvrtém místě v trialu vrátila na čelo ročníku, má zajímavě poskládané pedigree, postavené na spojení dvou výrazně odlišných jedinců.


Už několikrát jsme zmiňovali trend, který se rozšířil v posledních dvou dekádách a kterým je zařazování špičkových dvouletků raných rodokmenů do chovu hned po absolvování jediné sezóny na dráze. I dříve sice začínali někteří plemeníci připouštět už jako tříletí, ale vesměs bylo příčinou zranění, kvůli němuž takový hřebec předčasně ukončil kariéru. Tlak na ranost a popularita brzo připravených koní, kteří jsou schopni běhat zkraje sezóny dvouletých, vytvořily prostředí, kdy se majitelům hřebců rané krve s výbornými výsledky ve dvou letech vyplatí stáhnout je po jedné sezóně do chovu a inkasovat poplatky za připuštění místo toho, aby riskovali pravděpodobný pokles formy ve třech letech a následný o něco těžší start na trhu plemenných hřebců.

Nejúspěšnějším příkladem této politiky je hřebec Dark Angel (Acclamation), náležící ke sprinterské linii Try My Bestova (Northern Dancera) syna Waajiba. Děd české klasické vítězky absolvoval jako dvouletý 9 startů, z nichž získal 4 vítězství včetně Middle Park Stakes (Gr.1, 1200 m) a Mill Reef Stakes (Gr.2, 1200 m) a vydělal 341.306 liber.  Poté byl zařazen do chovu na Morristown Latin Stud, kde úvodní sezónu připouštěl za 10.000 €. To už ale dávno není pravda, současný poplatek otce 96 blacktype vítězů činí 60 tisíc eur a před třemi lety byl ještě o 25 tisíc eur vyšší.

Podobnou cestou šel i jeho syn Gutaifan, který jako dvouletek vyhrál 4 dostihy včetně  Prix Robert Papin (Gr.2, 1100 m) a Flying Childers Stakes (Gr.2, 1000 m) a po jediné sezóně na dráze odešel do chovu. Z komerčního hlediska to bylo rozhodně správné rozhodnutí, protože na irském Yeomanstown Stud, kde v roce 2016 zahájil chovné působení s poplatkem 12.500 eur, připustil úvodní sezónu přes 200 klisen a k nejžádanějším plemeníkům patřil i následující rok, kdy se počet jím připuštěných klisen přehoupl přes hranici 150 matek. Z chovatelského hlediska ale je jeho působení v chovu zklamáním. Navzdory vysoké příležitosti má ve svých prvních 4 ročnících jen 3 blacktype vítěze, a tak nepřekvapí, že dnes už místo Irska je jeho domovem francouzský Haras des Faunes a poplatek za jeho služby klesl na 3000 €.    

pedigree saltmix

Zajímavé je, že jeho zatím nejlepší potomek klisna Fev Rover, vítězka Canadian Stakes (Gr.2, 1800 m), pochází, stejně jako Salt Mix, z matky - vnučky Sadler's Wellse po vytrvalém otci. Jak mateřský otec Fev Rover hřebec High Chaparral, tak i otec matky Salt Mix Doyen, dosáhli největších úspěchů na trati 2400 metrů a významně ovlivnili i distanční schopnosti svých dcer. Matka Salt Mix Tender Surprise dokonce běhala proutěnky, na nichž získala 3 vítězství. Pokud však očekáváte větší vytrvaleckou nálož z mateřské strany rodokmenu české klasické s výhledem na klisniny šance na delších tratích, je třeba být opatrnější. Tender Surprise je totiž polosestrou valacha Toocoolforschool, který nejlepší formu ukázal jako dvouletk, kdy vyhrál Mill Reef Stakes (Gr.2, 1200 m) a ač se na jeho ranosti zcela jistě projevil vliv otce Showcasing (Oasis Dream), v rodině Salt Mix moc vytrvalosti nenajdeme. 

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net