sadlers wellsEpsom Derby neběžel, ba dokonce se ani nikdy na tamní dráze neukázal, přesto už několik let je klíčovou postavou trojice vrcholů epsomské sezóny - Derby, Oaks a Coronation Cupu. V posledních letech potomci jeho synů a dcer, ba nyní už i vnuků a vnuček, tvoří často většinu startovního pole některého z trojice zmíněných Gr.1 testů. Asi není třeba zdůrazňovat, o kom je řeč - o Sadler’s Wellsovi.


Možná nám chybí dostatečný časový odstup, abychom mohli plně zhodnotit Sadler’s Wellsův vliv na chov plnokrevníka, ale už dnes můžeme říct, že mu zcela jistě patří čestné místo po boku nejúspěšnějších plemeníků celé historie chovu. Skrze své potomky, potomky potomků, potomky potomků potomků atd. založil dynastii, které se daří takřka ve všech koutech světa a dokázala dát vítěze většiny nejvýznamějších dostihů planety. Je ale místo (a doba), kterou dnes můžeme považovat za baštu Sadler’s Wellsovy linie. Tím místem je závodiště Epsom a dobou první červnový pátek a sobota, kdy se na této dráze nedaleko Londýna běhá trojice Gr.1 dostihů - Oaks, Coronation Cup a Derby.

Úspěšnost potomků Sadler’s Wellse a i jeho vnuků a vnuček, či dnes už dokonce pravnuků a pravnuček v této trojici vrcholů anglického kalendáře na distanci 1 ½ míle, je skutečně obdivuhodná a můžeme říct, že poté, co bývalo vítězství v Epsom Derby letenkou do japonského chovu, se Sadler’s Wellsovi a jeho synům podařilo Epsom Derby vrátit význam, jak jej popisoval Federico Tesio ve svém památném výroku o kusu dřeva - cílovém sloupku Epsom Derby a jeho vlivu na vývoj plnokrevníka.

Když přišel v roce 1989 na dráhu první tříletý ročník Sadler’s Wellsových potomků, nevypadalo to, že za pár let plně ovládne epsomské vrcholy. V Derby mu startoval jediný potomek - Prince of Dance, který v Derby doběhl na desátém místě, v Oaks neměl žádné zastoupení. Jeho nejlepší tříletek Old Vic dal tehdy přednost francouzskému Derby, které lehce o 7 délek vyhrál. O rok později už ale Sadler’s bodoval ve všech třech epsomských vrcholech. V Derby sice Blue Stag skončil druhý za Quest For Fame, Oaks se ale stalo kořistí Salsabil a v Coronation Cupu zvítězil In The Wings.

Jak ukazuje tabulka frekvence Sadler’s úspěchů v trojici epsomských vrcholů rok od roku stoupala. Jen triumf v Derby Sadler’s Wellsovy dlouho unikal a dočkal se ho až zásluhou Galilea, pocházející ze Sadler’s Wellsova třináctého ročníku. Pět jeho synů před tím skončilo na druhém místě a trochu kuriózně dříve než Sadler’s Wells dal vítěze Epsom Derby jeho bratr Fairy King, jehož potomci mnohem více inklinovali ke kratším distancím.

V roce 1986 se poprvé mezi prvními třemi v některém ze zmíněných dostihů umístil Sadler’s Wellsův vnuk - to když Singspiel, syn vítěze Coronation Cupu In The Wingse, doběhl ve stejném dostihu na druhém místě za Swainem. O rok později již Coronation Cup vyhrál a v Derby doběhl druhý potomek jiného Sadler’s Wellsova syna Saddlers’ Halla Silver Patriarch. Další rok poté poprvé bodoval Sadler’s Wells i v roli mateřského otce, když jeho vnuk City Honours doběhl druhý v Derby.

Úspěchy Sadler's Wellsovy krve v epsomských Gr.1 dostizích

  Epsom Derby Epsom Oaks Coronation Cup
1990 2nd BLUE STAG by Sadler's Wells 1st SALSABIL by Sadler's Wells 1st IN THE WINGS by Sadler's Wells
1992     1st SADDLERS' HALL by Sadler's Wells
1993   1st INTREPIDITY by Sadler's Wells 1st OPERA HOUSE by Sadler's Wells
    2nd ROYAL BALLERINA by Sadler's Wells  
1994 2nd KING'S THEATRE by Sadler's Wells    
1995 2nd TAMURE by Sadler's Wells 1st MOONSELL by Sadler's Wells  
    2nd DANCE A DREAM by Sadler's Wells  
1996 2nd DUSHYANTOR, by Sadler's Wells   2nd SINGSPIEL, by In The Wings
1997 2nd SILVER PATRIARCH, by Saddlers' Hall   1st SINGSPIEL, by In The Wings
      2nd DUSHYANTOR, by Sadler's Wells
1998 2nd CITY HONOURS, o/o a Sadler's Wells mare   1st SILVER PATRIARCH, by Saddlers' Hall
      3rd EBADIYLA, by Sadler's Wells
1999 2nd DALIAPOUR, by Sadler's Wells   3rd DREAM WELL, by Sadler's Wells
2000 2nd SAKHEE, o/o a Sadler's Wells mare   1st DALIAPOUR, by Sadler's Wells
  3rd BEAT HOLLOW, by Sadler's Wells    
2001 1st GALILEO, by Sadler's Wells 1st IMAGINE, by Sadler's Wells 2nd WELLBEING, by Sadler's Wells
  3rd TOBOUGG, by Barathea 2nd FLIGHT OF FANCY, by Sadler's Wells  
    3rd RELISH THE THOUGHT, by Sadler's Wells  
2002 1st HIGH CHAPARRAL, by Sadler's Wells 2nd QUARTER MOON, by Sadler's Wells 3rd ZINDABAD, o/o a Sadler's Wells mare
2003 2nd THE GREAT GATSBY, by Sadler's Wells 2nd YESTERDAY, by Sadler's Wells 3rd BLACK SAM BELLAMY, by Sadler's Wells
2004 3rd LET THE LION ROAR, by Sadler's Wells 2nd ALL TO BEAUTIFUL, by Sadler's Wells 2nd DOYEN, by Sadler's Wells
2005 1st MOTIVATOR, by Montjeu   1st YEATS, by Sadler's Wells
  2nd WALK IN THE PARK, by Montjeu   3rd REEFSCAPE, o/o a Sadler's Wells mare
2006 2nd DRAGON DANCER, by Sadler's Wells 1st ALEXANDROVA, by Sadler's Wells  
2007 1st AUTHORIZED, by Montjeu 2nd PEEPING FAWN, o/o a Sadler's Wells mare 1st SCORPION, by Montjeu
  3rd AQALEEM, o/o a Sadler's Wells mare 3rd ALL MY LOVING, by Sadler's Wells 2nd SEPTIMUS, by Sadler's Wells
2008 1st NEW APPROACH, by Galileo   1st SOLDIER OF FORTUNE, by Galileo
      2nd YOUMZAIN, o/o a Sadler's Wells mare
      3rd MACARTHUR, by Montjeu
2009 2nd FAME AND GLORY, by Montjeu 3rd HIGH HEELED, by High Chaparral 1st ASK, by Sadler's Wells
  3rd MASTEROFTHEHORSE, by Sadler's Wells   2nd YOUMZAIN, o/o a Sadler's Wells mare
2010 1st WORKFORCE, o/o a Sadler's Wells mare 2nd MEEZNAH, o/o a Sadler's Wells mare 1st FAME AND GLORY, by Montjeu
  2nd AT FIRST SIGHT, by Galileo   3rd HIGH HEELED, by High Chaparral
2011 1st POUR MOI, by Montjeu 2nd WONDER OF WONDERS, o/o a Sadler's Wells mare 1st ST NICHOLAS ABBEY, by Montjeu
  2nd TREASURE BEACH, by Galileo    
2012 1st CAMELOT, by Montjeu 1st WAS, by Galileo 1st ST NICHOLAS ABBEY, by Montjeu
  3rd ASTROLOGY, by Galileo 3rd THE FUGUE, o/o a mare by Sadler's Wells 3rd MASKED MARVEL by Montjeu
2013 1st RULER OF THE WORLD, by Galileo 1st TALENT, by New Approach 1st ST NICHOLAS ABBEY, by Montjeu
  2nd LIBERTARIAN, by New Approach 2nd SECRET GESTURE, by Galileo 3rd JOSHUA TREE, by Montjeu
  3rd GALILEO ROCK, by Galileo 3rd THE LARD, o/o a mare by In The Wings  


Frekvence úspěchů Sadler’s Wellsových vnuků (v tomto případě nikoliv vnuček) v obou epsomských vrcholem otevřených hřebcům vzrostla s nástupem Montjeua do chovu. Sice ani Montjeu v Epsomu nikdy nestartoval a stejně jako Sadler’s Wells dal přednost Prix du Jockey Club, které lehce vyhrál, v Epsomu jeho synové naprosto excelovali. Hned v prvním ročníku měl první dva z Derby Motivatora a Walk In the Park, zatímco další příslušník hřebcova úvodního ročníku Scorpion o dva roky později vyhrál Coronation Cup. To vyhrál Derby další Montjeuův syn Authorized, následovaný v roce 2011 Pour Moi a o rok později Camelotem. Montjeu tak měl v úvodních 8 ročnících 4 vítěze Derby a excelentně si jeho synové vedli i v “Derby pro starší” Coronation Cupu, ve kterém jeho synové získali 5 vítězství, v posledních třech letech zásluhou trojnásobného vítěze St Nicholas Abbey. Naopak vůbec se Montjeu jako otec neprosadil v Oaks, což jen potvrzuje skutečnost, že na dráze byli podstatně úspěšnější jeho synové než dcery. Jeho nejúspěšnější dcerou v Oaks byla Clowance, která doběhla čtvrtá v roce 2008.
  

  
Dnes drží Sadler’s Wellsův prapor v Epsomu především Galileo, k němuž se loni připojil New Approach. Ač Galileo není tak klasickým producentem vytrvalců jako byl Montjeu, v Epsomu se mu, ale totéž bychom mohli tvrdit o většině drah světa, daří. Dal dva vítěze Derby (New Approach a Ruler Of The World), vítěze Coronation Cupu (Soldier of Fortune) a také vítězku Oaks (Was), které loni vyhrála jeho vnučka Talent.

Plnokrevníci s jeho krví v žilách už občas hrají přesilovku v epsomských vrcholech, což můžeme krásně demonstrovat na loňském Derby. V něm obsadili první čtyři místa hřebci pocházející z jeho linie - tři synové (Ruler of the World, Galileo Rock, Battle of Marengo) a jeden vnuk (druhý v cíli Libertarian) - ale z 12 startujících jen u 2 bychom v jejich rodokmenu nenašli Galileovo jméno. V loňském Oaks mělo v sobě Galileovu krev 5 z 11 startujících a další 4 klisny byly potomky jiných Sadler’s Wellsových synů a dcer. To je stav odlišný třeba od Derby 2001, kdy Sadler’s Wells získal první úspěch svého potomka v Derby zásluhou Galilea, který byl vedle třetího v cíli Tobougg jediným koněm na startu s krví Sadler’s Wellse.

I letos budou většinu startovního pole Derby tvořit koně s krví Sadler’s Wellse, opět nejčastěji zprostředkovanou Galileem, byť zdroje Sadler’s Wellsovy vlivu v jejich rodokmenech jsou mnohem pestřejší než loni. Stejně tak v Coronation Cupu i v Oaks jsou koně bez vlivu Sadler’s Wellse v menšině. To jen dokládá, jak významným zdrojem klasicity Sadler’s Wells je. Šampión, který se v Epsomu nikdy neukázal, ale přesto jeho vrcholy ovlivnil jako žádný jiný plemeník v posledním čtvrt století.


Přetistěno z Blacktypepedigree


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net