scater 87Dnes, ve věku 28 let, byl kvůli zdravotním problémům souvisejícím s vysokým věkem uspán plemeník Scater (Dixieland), dříve úspěšný kůň v rovinovém i překážkovém provozu, šampión českých steeplerů a později plemeník, který v chovu Františka Vocáska dosáhl nečekaných úspěchů.


Odchovanec polské SK Kozienice absolvoval první dvě sezóny v Polsku, kde ze 13 startů získal 1 vítězství, 4 druhá a 2 třetí místa. Poté byl angažován stájí Conet Plus Praha a přesunut k trenéru Františku Holčákovi. V péči velkokarlovického trenéra vyhrál jako čtyřletý jedničkovou Cenu Dostihového závodiště a doběhl druhý v dalších třech jedničkových kláních na vytrvaleckých distancích. V pěti letech přešel do překážkového provozu, kde se okamžitě stal hvězdou. V úvodní sezóně vyhrál 5 ze 7 startů včetně Zlatého poháru Paramo a Ceny Paramo, v dalších dvou dostizích doběhl druhý. V roce 1996 jako šestiletý přešel z klasických steeplechase do cross-country a po úspěších na pardubické trávě přišly další úspěchy i v oranici. V červnu vyhrál kvalifikační Velkou cenu města Pardubice, v níž jistě o 2 délky zdolal Vronského, který o rok později vyhrál Velkou pardubickou a po pádu v srpnové Velké ceně IPB potvrdil skvělou formu triumfem v zářijové kvalifikaci, v níž o délku porazil Čest, Vronsky ztrácel dalších 15 délek.



Přišel druhý říjnový víkend a do Pardubic vyrazil z Velkých Karlovic kamión plný nadějí na úspěch v nejrespektovanějším dostihu českého kalendáře. Jak se ale záhy ukázalo, marných nadějí. Scater se totiž nedostal ani na start Velké, stopku mu vystavila veterinární prohlídka před Velkou. Trenér, který její rozhodnutí považoval za velkou nespravedlnost, to tehdy velmi těžce nesl a jako protiargument mu mimo jiné posloužilo suverénní zadržené Scaterovo vítězství o dva týdny později v Bratislavě. Šance na úspěch ve Velké ale byly pryč. Následující sezónu Scater ještě dvakrát vyběhl, ale ani jeden ze startů nedokončil a jeho dostihová kariéra skončila.

Narozdíl od většiny špičkových steeplerů zůstal Scater hřebcem a díky jedničkové třídě na rovinách, skvělým výsledkům v překážkovém provozu a snad i jako syn špičkového polského plemeníka Dixielanda dostal šanci v chovu. Osudovým se mu stalo setkání s Františkem Vocáskem a především s elementární matkou jeho chovu, Dara Monarchovou dceru Apartma, s níž dal jedničkové Aparta, Apartmana, Apartu a Apasku a především ukázal, že navzdory překážkové kariéře je schopen dát i špičkového koně do rovin.

V prvním roce nového tisíciletí se Scater poprvé setkal s Chiavariho dcerou Nikou, skvělou steeplerou, vítězkou 2 rovin a 5 dostihů steeplechase, mj. první v jedničkovém Memoriálu krp. Rudolfa Poplera, kterou pro svůj chov získal Scaterův majitel František Vocásek. Ze spojení dvou výborných steeplerů vzešel Nikscater, který vyhrál 4 dostihy, z toho 3 překážkové. Rok po něm se narodil Niklotr, který během krátké kariéry získal jedno vítězství na rovinách a v roce 2004 dalo toto spojení klisnu Nikasku, vítězku na rovinách i na překážkách. Rok po ní přišel na svět Nikas, Scaterův nejúspěšnější potomek na překážkách, vítěz 6 překážkových dostihů se ziskem téměř 2 milióny korun, druhý z Velké pardubické 2013, který v roce 2015 proběhl cílem Velké jako první, později však byl kvůli pozitivnímu nálezu antidopingové kontroly diskvalifikován. Úspěšné spojení dalo šestinásobného vítěze Nikana, dvě vítězství v kvalifikacích má na svém kontě další z úspěšných Scaterových potomků Goscater. 

Scater působil v chovu ještě v loňské sezóně, kdy v Hřebčíně Murhof připustil 4 plnokrevné klisny. (miv)

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net