SiyouniPo Darley, Juddmonte a Coolmore zveřejnil připouštěcí poplatky svých plemeníků i čtvrtý z největších evropských hráčů - hřebčíny Aga Khana. V nich působí sice jen čtyři hřebci, dva z nich však patří, minimálně podle výše připouštěcího poplatku, do evropské Top 5.


Obě hvězdy tamního chovu vstoupí do nové sezóny s vyšším poplatkem než letos a u obou půjde o nejvyšší poplatek, na který zatím dosáhli. Jak Siyouni (Pivotal), tak Sea The Stars (Cape Cross) budou připouštět za rovných 200 tisíc eur, stejně jako nejdražší plemeník Coolmoru Wootton Bassett (Iffraaj). I tady se ukazuje, že za úspěch svých plemeníků si jejich držitelé chtějí nechat zaplatit znatelně víc než loni.

Nutno dodat, že oba pilíře Aga Khanových hřebčínů mají za sebou další velmi úspěšnou sezónu. Siyouni je podle získaných cen druhým nejúspěšnějším evropským plemeníkem po Frankelovi a letos se mu podařil skvělé klasický double, když Paddington a Tahiyra získali irské 2000 Guineas respektive 1000 Guineas.

Sea The Stars měl letos na dráze 4 Gr.1 vítěze a postupně se začíná prosazovat i v kategorii otců matek, jak naposledy ukázal Breeders' Cup, kde dvouletý Unqustionable (Wootton Bassett) získal BC Juvenile Turf (Gr.1).

Zarak (Dubawi), nám dobře známý díky Derby vítězům Queen of Beaufay a Hello Hola Hay, bude i příští rok připouštět jako letos za 60.000 €, nicméně ještě loni stál "jen" 25 tisíc a o rok dříve 12. 

V Aga Khanových hřebčínech budou v příští sezóně startovat dva nováčci. Galileův vnuk Vadeni, nejúspěšnější Churchillův syn a loňský evropský šampión tříletých, má na svém kontě nejen triumf v Prix du Jockey Club (Gr.1), ale uspěl i proti starším v Eclipse Stakes (Gr.1).

Dobrou třídu ukázal i druhý z nováčků Erevann, vítěz Prix Daniel Wildenstein (Gr.2), umístěný i v Gr.1 společnosti, nicméně jeho hlavní devizou je mimořádné pedigree. Hřebec je synem Dubawiho, nyní již prověřeného otce plemeníků, a trojnásobné Gr.1 vítězky Ervedya, která je dcerou Siyouniho. (miv)

Plemeníci hřebčínů Aga Khana a jejich připouštěcí poplatky na rok 2024

plemeník otec 2024 2023
Haras de Bonneval, Francie
EREVANN Dubawi 8 000 € nový
SIYOUNI Pivotal 200 000 € 150 000 €
VADENI Churchill 18 000 € nový
ZARAK Dubawi 60 000 € 60 000 €
Gilltown Stud, Irsko
SEA THE STARS Cape Cross 200 000 € 180 000 €

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net