FragrantTuto neděli se poprvé otevřely brány hlavního ruského závodiště, Centrálního moskevského hipodromu. Hned první velký dostih sezony, tradiční Priz otkrytia skakovovo sezona (RUS-Gd3) na 1800 metr,ů skončil úspěchem koně s rodokmenem velmi zajímavým i pro nás.


Vítězem zmíněného dostihu pro tříleté s celkovou dotací 141.000 rublů se stal hnědák Flaviy Guy, který už loni naznačil vysokou třídu třetím místem v jednom z nejvýznamnějších moskevských dostihů pro dvouleté Bolšoj dvuchletnij priz. 

Vítěz pochází z prvního ročníku plemeníka Fragrant (Turbo Storm), v Rusku narozeného hřebce, který vyhrál 12 dostihů včetně 4 ročníku Priz Nacionalnoje dostojanie, což je tzv. "ograničitělnij priz" - dostih vyhrazený pouze koním narozeným v Rusku. Takových se v Moskvě běhá celá řada, tento je dotačně mimořádně štědrý a díky čtyřem triumfům v tomto dostihu tomu se Fragrant stal nejbohatším koněm Ruska. Jeho zisk za 30 startů, v nichž kromě 12 vítězství získal ještě 11 druhých a 3 třetí místa, činí 24,071.750 rublů.

Fragrant je potomkem jednoho z prvních Storm Catových synů v zemích bývalého východního bloku Turbo Storma, který sice neběhal, ale jako pravý bratr vítěze Hopeful Stakes (Gr.1) Blue Grass Stakes (Gr.1) či Fountain of Youth Stakes (Gr.1) High Yielda byl v roce 2005 zařazen do chovu v Hřebčíně Donskij. Od samého počátku si vedl skvěle, stal se šampiónem s jedním, dvěma i třemi ročníky na dráze a celkem 4x ovládl celkový ruský šampionát plemeníků. Fragrantova matka Fasanda se narodila na Ukrajině ve Střeleckém hřebčíně a je dcerou bývalého českého plemeníka Super Moment. 

pedigree flaviyguy

Super Moment, který začal v českém chovu působit v roce 1990, patřil tehdy k nejzajímavějším plemeníkům v našem chovu a byl prvním dolarovým milionářem, který u nás připouštěl. Bývalý svěřenec předního amerického trenéra Rona McAnallyho proměnil 10 ze 47 startů ve vítězství včetně Gr.1 Charles H. Strub Stakes či Gr.2 Bay Meadows Handicapu a San Bernardino Handicapu. Jako tříletý dokonce vytvořil v Bay Meadows nový traťový rekord na 9 furlongů na písku časem 1:46 1/5.  

Od roku 1983 působil v americkém chovu, poté byl prostřednictvím Belliar Bloodstock získán pro chov JZD Práče, ve kterém tehdy působil Jiří Trávníček. Po dvou sezónách v českém chovu byl pronajat na Ukrajinu, odkud se v roce 1994 vrátil zpátky do Čr, kde působil na více stanicích včetně mimoňského hřebčína. Nejúspěšnějším z jeho zdejších odchovanců byl hnědák Valesan (z Vikona po Nelson), v roce 1992 narozený odchovanec Státního statku Flýdlant, sedminásobný vítěz na rovinách (plus jednou vítězný ve steeplechase), vítěz jedničkového handicapu, který doběhl druhý mj. v Pardubickém St. Legeru (CH) či Ceně Jockey Clubu (CH) a třetí ve Zlatém poháru (L), Velké ceně českého turfu (Gd3) nebo Memoriálu Vlastimila Smolíka (CH).  

super moment
Super Moment na snímku Jany Filipské, www.plemenici.cz


Podstatnější stopu zanechal za svého působení v chovu Střeleckého hřebčína na Ukrajině. Tam mj. dal s klisnou Solent Breeze (Undulate), též dříve působící v chovu JZD Práče a posléze exportované na Ukrajinu, klisnu Sensatsiju, vítězku tamního Criteria (UKR-Gd2) a jeho dcera Valensija, narozená z další ex-práčské klisny Wollen (Ijász), dala s plemeníkem Grimem (Majkop) dvojnásobného vítěze vítěze Priz Ukrainy (UKR-Gd1) hřebce Viking-Grim

Za zmínku stojí i matka Flaviy Guye Američanka Ceral (Blame). Ta byla jako ročka zakoupena za velké zářijové dražbě v Keenelandu za 75 tisíc dolarů a převezena do Ruska, kde vyhrála tamní verze 1000 Guineas a Oaks. Flaviy Guy je jejím prvním potomkem. (miv)  
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net