Nenajdeme v historii českého či československého chovu mnoho plemeníků, kteří by během velmi krátkého období působení v našem chovu dokázali tolik co Arcane (Blushing Groom). Dnes je tomu 22 let, co byl ryzák z chovu slavné Juddmonte Farms, otec vynikající Vapety, kvůli zdravotním komplikacím utracen.

 
Ze slavné rodiny s ještě slavnějším bratrem

Arcane se narodil 9. května 1987 v americké pobočce Juddmonte Farm. Jeho matka I Will Follow (Herbager), vítězka Prix de Minerve (Gr.3), pocházela z jedné z nejlepších juddmontských rodin, byla mj. polosestrou druhé z Oaks Slightly Dangerous (Roberto), chovné klisny roku a matky takových hvězd jakými byli vítěz Epsom Derby Commander in Chief (Dancing Brave), šampión mílařů Warning (Known Fact) či v derby druzí Dushyantor (Sadler's Wells) a Deploy (Shirley Height). Ještě podstatnější však byla samotná chovná kariéra I Will Follow, která 6 let před Arcanem přivedla po stejném hřebci, vynikajícím Blushing Groomovi (Red God), na svět šampióna starších koní, vítěze Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) či Coronation Cupu (Gr.1) Rainbow Questa.       

Samotný Arcane, ač byl synem mílaře, na dráze ukázal ještě více vytrvalosti než jeho pravý bratr, jeho třídy však zdaleka nedosahoval. Od 3 do 5 let absolvoval 14 startů, 5x zvítězil (včetně dvou dostihů přes proutěné překážky) a svých rovinových triumfů dosáhl v na distancích 2000, 2800 a 3200 metrů. Získal také dvě umístění a jedno z nich, druhé místo v listed Giolla Mear Race Stakes na 3200 metrů, z něj udělalo blacktype koně. Ač utravytrvalec, v dostizích byl schopen předvést i skvělý finiš, což se možná později ukázalo jako klíčové pro jeho chovnou kariéru u nás.

Šest sezón v chovu, polovina z toho v Napajedlích

Do chovu odešel v roce 1993, ale během první tří sezón v Irsku dostal minimální příležitost. Nicméně jeden potomek z tehdejšího působení rozhodně stojí za zmínku. Je jím valach Pollardsfield, vítěz 4 dostihů se ziskem necelých 26 tisíc liber, které získal na rovinách, v bumperech a na proutěných překážkách. Pollardsfield dosáhl ze všech irských potomků Arcanea nejvyššího ratingu - 76 liber, ovšem důvod, proč jej zmiňujeme, leží jinde. Naleznete jej na mateřské straně jeho rodokmenu. Pollardsfield byl totiž potomkem klisny The Dara Queen, irské odchovankyně, dcery v té době už v Napajedlích dlouho působícího Dara Monarch (Realm). A byla to právě kombinace s dcerami Dara Monarcha, která později stála i za Arcaneovým největším úspěchem v českém chovu.

Do Napajedel přišel Arcane v roce 1996 a první sezónu, kdy vedle něj stál i výše zmíněný prověřený šampión Dara Monarch, připustil 40 klisen. O rok později, kdy napajedelskou sestavu, jednu z nejkvalitnějších v novodobé historii hřebčína, posílil i Krisův a Diesisův pravý bratr Keen (Sharpen Up), dostal hřebec 32 klisen a v poslední sezóně v roc 1998, kterou však nedokončil, stihl ještě připustil 17 klisen. Celkem se mu z českého působení narodilo 65 potomků - 38 klisen a 27 hřebců.

Pět jedničkových vítězů, dvacet potomků bodujících v nejvyšší kategorii

Z dnešního pohledu se to zdá až neuvěřitelné, že téměř 90% všech jeho potomků, narozených během zdejšího působení, se ukázalo na dostihové dráze. A vedli si výtečně. Ač sám Arcane jako dvouletý nestartoval a později byly jeho doménou dlouhé tratě, už první dvouletí jej vynesli na druhé místo v šampiónátu plemeníků - otců dvouletých koní. 

Hvězdou prvního českého ročníku byla šampiónka tříletých klisen Shercana, vítězka slovenského Saint Leger a Slušovických Oaks, která doběhla druhá v klasických Oaks a třetí v Saint Leger. Dvakrát v jedničkové společnosti uspěla i Laccaria, mj. vítězka Stříbrného poháru (CH) ve Slušovicích, jedničky vyhráli též Larcan a Glarcan. Díky nim se Arcane s porvním ročníkem stal vice-šampiónem českých plemeníků a druhé místo v šampionátu obhájil i o rok později.  

Ve druhém ročníku měl Arcane svého vůbec nejúspěšnějšího potomka - napajedelskou odchovankyni Vapetu, šampiónku tříletých tříletých, která získala dva tituly Nejlepšího koně českého chovu a vedle Oaks a Velké ceny českého turfu vyhrála i Central European Breeders' Cup Classic v Mostě, kde mj. porazila i takové hvězdy jakými byli Ray of Light (Rainbows for Life) či polský Galileo (Jape). Výborně si vedla i Glorietta, vítězka kvůli povodni do Pardubic přesunuté Ceny prezidenta republiky, která rok před svým velkým vítězstvím finišovala za Vapetou druhá v Oaks a zapomenout bychom neměli ani na Lakoru, z jejíchž osmi tabulových umístění v dostizích nejvyšší kategorie je nejcennější druhé místo v Saint Leger na Slovensku.

Třetí ročník už nebyl tak nabit velkými jmény, ale Lavander patřil k předním koním ročníku. Celkem dal Arcane u nás 5 vítězů dostihů I. a vyšší kategorie, v nichž získalo alespoň umístění dalších 15 jeho potomků, což je z 58 startovavších úctyhodná bilance.

Skvělý otec klisen, ale nepříliš úspěšný mateřský otec

Historie československého chovu je protkaná příběhy výborných otců, jejichž dcery však následně v v našem chovu chovu velmi zklamaly. Vedle Scottish Rifla či třeba Rainbows for Lifa k nim bohužel patří i Arcane. Jeho dcera Shercana sice dala dvojnásobného jedničkového vítěze a třetího z Českého i Slovenského derby Sherenta (Rainbows for Life), ten je však ze zhruba stovky potomků jeho dcer jediným jedničkovým vítězem. Několik dalších jeho vnuků se v jedničkách umístilo, včetně potomků Vapety Vanety (Tiger Cafe) a Vermilliona (Ray of Light), kteří shodně skončili třetí v Gerschově memoriálu, v porovnání s výsledky potomků samotného Arcanea to však byly hubené výsledky. Dnes jej již na dráze reprezentují pravnuci a ač se vliv Arcanea pomalu vytrácí, dokázal jako plemeník dosáhnout výsledků, na jaké dosáhl jen zlomek plemeníků, kteří un nás kdy působili. (miv)

 Dvouletý Sheik, na snímku ještě jako roček v Napajedlích, už má vliv Arcanea ve třetí generaci svého rodokmenu   







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net