va bank 2Český chov posílí nový plemeník. Jak dnes informoval Hřebčín Střelice prostřednictvím svého facebookového profilu, bude v tamním chovu v příští sezóně působit sedmiletý hnědák irského původu VA BANK (Archipenko). Na irské Tattersalls Ireland September Sale jako roček za 4.500 € zakoupený hřebec v Polsku nenašel v prvních 12 startech přemožitele a vedle Nagrody Derby získal i další dva dostihy tvořící polskou trojkorunu.


Svou vítěznou šňůru, během níž jako dvouletý a tříletý nebyl poražen, korunoval ve čtyřech letech triumfem v Gr.3 Preis der Sparkassen Finanzgruppe na 2000 metrů v Baden-Badenu, po které na hřebci zakoupil polovični podíl jeden z nejvýznamnějších globálních hráčů Team Valor Barryho Irvinga. Ve společných barvách získal hřebec, posléze přemístěný do německého treninku, další dvě grupová vítězství včetně Gr.2 Premio Roma na 2000 metrů, získal druhá místa v Badener Meile (Gr.2, 1600 m), Hamburg Trophy (Gr.3, 2000 m) a Preis der Sparkassen Finanzgruppe (Gr.3, 2000 m) a také třetí místo v Grosser Dallmayr-Preis Bayerisches Zuchtrennen (Gr.1, 2000 m).

Va Bank je synem vítěze Queen Elizabeth II Cupu (Gr.1) v Hongkongu či anglického Derby Trialu (Gr.2) Archipenka (Kingmambo). Ten byl do chovu zařazen v roce 2010, ale o 7 let později předčasně uhynul. Z jeho potomků se v Evropě nejvíce prosadila Madame Chiang, vítězka British Champions Fillies and Mares Stakes (Gr.1), v Argentině, kam pravidelně pendloval, dal trojnásobného Gr.1 vítěze Elogiado. Celkem 20 jeho potomků dokáztalo zvítězit v blacktype dostihu. S jeho potomky se pravidelně setkáváme i na našich drahách, kde mu rozhodně nedělali či nedělají špatné jméno Honzik Chipera, Albe Back či King Archie

Matka Vinales (Dilshaan) neběhala a Va Bank je jejím jediným registrovaným potomkem. Bába Mirmande (Kris) se neumístila ve dvou startech v Irsku a ani v chovu nedala žádného potomka úspěšného na dráze, nicméně její dcera Entente Cordiale (Ela-Mana-Mou) je matkou tří blacktype vítězů včetně excelentního sprintera Equiana (Acclamation), dvojnásobného vítěze King's Stand Stakes (Gr.1). (miv)
         Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net