Wallace bPoslední číslo Věstníku ČT přineslo smutnou zprávu. Ve věku 27 let odešel ryzák WALLACE (Royal Academy), listed vítěz z Ascotu s brilantním rodokmenem, který řadu let působil, bohužel bez větší odezvy ze strany tuzemských chovatelů, v českém chovu. 


Wallace absolvoval na anglických drahách dvě sezóny. Už jako dvouletý naznačil naznačil slušnou třídu čtvrtým místem v listed Acomb Stakes. V klasickém věku vyhrál Silver Trophy Stakes (L) na míli v Ascotu, obsadil druhé místo v Easter Stakes (L) či Park Stakes (Gr.3), třetí v Diomed Stakes (Gr.3) a čtvrté v Celebration Mile (Gr.2).

Wallace byl synem plemeníka Royal Academy (Nijinsky), vítěze July Cupu (Gr.1) či Breeders' Cup Mile (Gr.1), otce 167 blacktype vítězů včetně plemeníka Bel Esprit, otce famózní Black Caviar. Ještě kvalitnější byla mateřská část Wallaceho rodokmenu, neboť hřebec byl polobratrem trojice Gr.1 vítězů - hongkongské hvězdy Eagle Mountain (Rock of Gibraltar), šampiónky dvouletých klisen ve Francii Sulk (Selkirk) a vítězky Breeders' Cup Filly & Mare Turf (Gr.1) Dank (Dansili).

Nepřehlédněte: Dvojnásobná klasická vítězka Shabana odchází do chovu. Posílí mateřské stádo Lokotransu

V roce 2004 jej získal Christian Richner, který hřebce umístil vedle Exaltationa (Rainbow Quest) ve svém chovu v Dymokurech. Ten bohužel neměl dlouhého trvání a zatímco Exaltation odešel do polského chovu, Wallaceho získal chovatel Zdeněk Berka. S přestávkami působil v tuzemském chovu, aniž by připustil větší počet klisen. Solidnější podpory se dočkal až v samém závěru své chovné kariéry, kdy stál v chovu Karla Rybára. Celkem mu v Česku vyběhlo pouhých 11 potomků, z nichž 4 zvítězili. Nejlépe si z nich vedl asi odchovanec Karla Rybára Cuwall, trojnásobný vítěz, který skončil pátý v letošní Ceně Vltavy.

Miloslav Vlček         Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net