Nová hvězda v týmu plemeníků irského Coolmoru Wootton Bassett (Iffraaj), kterého chovatelský gigant loni získal od francouzského Haras d'Etreham, rozšíří tým coolmorských plemeníků pendlujících mezi Evropou a Austrálií. Ve své první připouštěcí sezóně na jižní polokouli bude tamním chovatelům k mání za 71.500 AU$.

 
V porovnání s cenou, jakou za připouštění u Wootton Bassetta musí platit evropští chovatelé, zaplatí australští méně než polovinu. V Irsku hřebec stojí rovných 100.000 € a australský poplatek v přepočtu na eura činí jen 46 tisíc. Wootton Bassett je novou nadějí irských chovatelů, kteří hřebce koupili právě včas. Krátce poté se roztrhl pytel s úspěchy jeho potomků a pro Coolmore je podstatné, že vedle rostoucích úspěchů zřejmě dobře navazuje i na Galileovu (Sadler's Wells) krev. To ukazuje i jeho nejnovější naděje - vítěz Greenham Stakes (Gr.3) Chindit, jehož bába Always Remembered je Galileovou dcerou. Zda bude jednou i dobrým otcem plemeníků lze nyní jen odhadovat, jisté však je, že jeho na dráze nejúspěšnější syn Almazor, stojící v Bassettově bývalém působišti, začal velmi nadějně. Jeho první startující potomek dvouletý Faro De San Juan proměnil svůj debut ve vítězství. 

Výrazně se zvýšil poplatek So You Think (High Chaparral), otce Evžena či Coffoly, který poté, co byl loni nejžádanějším australským plemeníkem, stoupl z 38.500 dolarů na dvojnásobek - 77 tisíc. Hřebec stál několik sezón i v Irsku, ale jeho evropské výsledky byly podstatně slabší než úspěchy v Austrálii.

Nejdražším hřebcem nadále zůstává Fastnet Rock (Danehill), další z coolmorských plemeníků australského chovu, který zkouší štěstí i v Evropě. Ani jeho výsledky z irského působení nesnesou srovnání s australskými, byť v Evropě dal celou řadu úspěšných koní včetně vítěze Champion Stakes Fascinating Rock či v Epsom Oaks úspěšné Qualify. Za jeho služby zaplatí chovatelé 165 tisíc australských dolarů, v Irsku letos připouští za 50.000 €. (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net