Zjevením mezi současnými polskými plemeníky je čtrnáctiletý hnědák Ecosse (Peintre Celebre), který z početně nijak výrazné příležitosti dokázal vytěžit, a to navzdory podprůměrné dostihové kariéře, maximum.
Odchovanec německého hřebčína Ammerland Ecosse se doma první dva roky na dráze neukázal a byl poté nabídnut k prodeji jako rekreační kůň. Jeho současnému majiteli, polskému chovateli Andrzeji Zielinskému, se ale natolik zalíbil Ecosseho rodokmen, že se hřebce rozhodl vyzkoušet v chovu. "Jeho matku, když byla březí po Peintre Celebre a měla v sobě malého Ecosse, dal majitel na aukci, ale ačkoliv mu za ni nabízeli 3 milióny franků, neprodal ji," vysvětloval před časem Zielinski v tištěné verzi TURF Magazínu. "I když Ecosse neběhal, ty geny v něm zůstaly. Jak jsem mohl takového koně nekoupit," vzpomínal tehdy chovatel, kterého v Ecossově rodokmenu oslovil nejen otec Peintre Celebre (Nureyev), vítěz Prix de l'Arc de Triomphe, ale také matka Elacata (Acatenango), sama Gr.3 vítězka ve Francii, pocházející z výborné německé rodiny a mj. 3/4 sestra vítěze německého Saint Leger Elsurima. A tak navzdory takřka nulové dostihové kariéře (Ecosse dvakrát jako čtyřletý vyběhl v Polsku, kde získal dvě umístění) dostal hřebec šanci v chovu.
Foto: Prince of Ecosse
První ročník, čítající pouhé tři startovavší potomky, mu přinesl první dvě místa v polském derby zásluhou dvojice Soros (dnes steepler ve službách stáje Joly) - Zico v roce 2009. O dva roky později měl dalšího špičkového potomka, který byl brán jako zimní favorit polského derby - hřebce Prince of Ecosse. Ten jako dvouletý něnašel ve čtyřech startech přemožitele a to ani v Nagrodě Mokotowska a Nagrodě Ministra Rolnictwa i Rowoju Wsi, dvou nejvýznamnějších dostizích pro dvouleté. Že naděje na zisk modré stuihy byly oprávněné nejlépe dokládá video z Nagrody Mokotowska, kterou Prince of Ecosse vyhrál s položenýma riokama svého jezdce. Prince of Ecosse ale musel pro zranění tříletou sezónu vynechat a poté se vrátil na dráhu ve čtyřech letech, kdy úvodní start vyhrál, ale v následujícím, posledním v jeho krátké kariéře, doběhl čtvrtý. Letos byl zařazen do chovu a působí vedle svého otce Ecosse na Stadnine Pegaz Andrzeje Zielinského.
Zařazovat plemeníky středoevropského chovu, navíc pouze se zdejší kariérou, do chovu nebývá ta nejpřímější cesta, jak se dobrat úspěchu. Můžeme to doložit celou řadou příkladů z našeho chovu a upřímně řečeno ani si nevzpomínám, kdy naposledy plemeník českého chovu v našm chovu uspěl. Zřejmě bychom se museli vrátit až k Lincolnovi. Polský chov má ale s hřebci vlastního chovu podstatně lepší zkušenosti, stačí připomenout hřebce jako Kasjan, Demon Club, Juror nebo třeba Dixieland. Nakonec to můžeme ilustrovat i na našem turfu, kde svého času patřil k nejlepším vytrvalcům hřebec Zagon, syn v Polsku odchovaného Dakotova syna Kasteta, a jiný syn velkého Dakoty, polský derby vítěz Neman, se v roce 2002 postaral o první vítězství u nás (v tehdejším Československu) trénovaného koně v dostihu evropského Pattern systému zásluhou triumfu Rezona v Grosser Kaufhof Preis (Gr.2).
Prince of Ecosse je jedním z mála současných hřebců, kteří mají potenciál navázat na úspěchu předchozích úspěšných plemeníků polského chovu. Kromě výše zmíněných fakt by mu k úspěchu mohla pomoci i velmi úspěšná rodina. Hřebec je totiž polobratrem klisny Princess of Java (Java Gold), která v roce 2010 přivedla s Ecossem na svět Pastoriuse, loňského vítěze polského derby (třetí byl další syn Ecosse Pillar), a který je tudíž 3/4 bratrem Prince of Ecosse. Ještě úspěšnější matkou je další polosestra Prince of Ecosse klisna rincess Li (Monsun), která kromě Point Blank (Royal Dragon), umístěného ve čtyřech grupových dostihů včetně Grosse Europa Meile (Gr.3), kde doběhl třetí, dala též Pastoriuse (Soldier Hollow), vítěze tří Gr.1 dostihů včetně Deutsches Derby. Pro nás může být zajímavé, že jiná polosestra Prince of Ecosse, klisna Princess Nanja (Platini), působila v českém chovu.