Zatímco dostihová sezóna se chýlí k závěru, chovatelé již pomalu vyhlížejí připouštěcí sezónu. Restriktivní poplatková politika i nízký počet klisen v chovu a tím i slabá návratnost investovaných prostředků jsou hlavními překážkami pro angažování nových atraktivních plemeníků.
Zatím jediným ohlášeným nováčkem by měl být Age of Jape, a tak se pozornost chovatelů bude ubírat ke stávajícím plemeníkům. Jejich řady letos rozšířil Mikhail Glinka, hřebec s potenciálem podstatně vyšším, než je působení v našem chovu. I vzhledem k řadě dotazů, zda Mikhail Glinka zůstane v českém chovu, jsme se s dotazem obrátili na Rostislava Kopeckého, v jehož centru Darhorse Mikhail Glinka letos působil.
Mikhail Glinka letos připustil 24 klisen, což sice stačí na pozici druhého nejvytíženějšího plemeníka u nás, v zahraničí by ale trojnásobný grupový vítěz po Galileo, navíc ve dvou letech umístěný v Gr.1, stál násobek poplatku, který měl u nás a i tak zřejmě připustil mnohem více klisen. Podaří se vám jej udržet tady i pro příští sezónu?
"Dle velice atraktivních nabídek z Francie, Anglie, Irska a USA vím velmi dobře, že o Mikhaila Glinku byl a stále je velký zájem. Jeho připouštěcí poplatek by v těchto zemích startoval minimálně na úrovni 5.000 euro, možná výš. Například v případě působení v Německu, kde dosud žádný syn Galilea nepůsobí, by byl nepochybně největší hvězdou mezi debutanty. V tomto kontextu je námi dojednaná výše připouštěcího poplatku 40.000,- Kč pouze symbolická a každé realizované připuštění je tak v podstatě majitelem sponzorováno nemalou částkou.
Syny Galilea, působící v chovu, lze v zásadě rozdělit do dvou skupin a to na ty, kteří ukázali špičkovou výkonnost již ve dvou letech a na ty ostatní. První a početně menší skupina je v zahraničí tou nejžádanější „Galileovskou“ krevní základnou a Mikhail Glinka do ní bezpochyby patří. Lze říci, že tento plemeník zosobňuje dostatečnou ranost, mimořádnou tvrdost, bezchybný exteriér, fenomenální původ a špičkovou výkonnost. K výkonnosti Mikhaila Glinky je nutné ještě uvést, že nejen mi si uvědomujeme, že v případě citlivějšího a profesionálnějšího managementu měl potenciál podstatně vyšší, a to nejsou tvrzení jen tak vycucaná z palce pro propagaci – stačí se zeptat trenéra Šavujeva, v jaké stavu k němu hřebec po předchozí kariéře přišel.
Pokud jej opravdu seriózně zhodnotíme, lze podle mne tvrdit, že žádný plemeník, který kdy zahajoval chovnou kariéru ve středoevropském prostoru, se v souhrnu těchto chovatelských předpokladů nemůže s Mikhailem Glinkou měřit. Z uvedeného musí být každému zřejmé, že angažování takovéhoto plemeníka do České republiky stálo nezměrné úsilí a splnění celé řady podmínek. V českém chovu zcela jistě působí řada donátorů, ale roční angažování Mikhaila Glinky lze kvantifikovat jako nemalý sponzorský dar české chovatelské obci a osobně mne trochu mrzí, jakým způsobem byl tento dar českými chovateli využit. Nebýt klisen, které za Mikhailem Glinkou přijely z Francie, Německa, Švýcarska a Polska, bylo by jeho další setrvání v Česku nereálné. Zájem ze zahraničí nás samozřejmě těší, ale byl bych mnohem raději, pokud by tento velkorysý sponzoring využili spíše domácí chovatelé. V současné době pracujeme na dohodě pro připouštěcí sezónu 2015. Uzavření dohody je reálné, ale např. jedna z garantovaných podmínek je více než dvojnásobné navýšení počtu klisen. Stále věřím, že si čeští chovatelé nenechají ujít tuto šanci a uvědomí si tuto mimořádnou možnost dříve, než za Glinkou budou muset jezdit s klisnami třeba do Německa a platit například 7.000 euro. Jinak rok 2014 a pokud vše dobře dopadne tak i rok 2015 budou historicky jediným obdobím, kdy v Česku plemeník tohoto kalibru působil."
Pokud tomu správně rozumím, tak při splnění limitu 50 klisen je zde ještě šance na prodloužení působení Mikhaila Glinky v České republice?
"Ano, rozumíte tomu správně, ale s ohledem na česká chovatelská specifika nevidím tuto šanci po roce 2015 jako příliš reálnou."