slusovice4Poslední významný překážkový dostih sezóny, 35. Velkou slušovickou steeplechase - Cenu Zlínského kraje na 5200 metrů, snadno ovládl zástupce stáje EŽ Praha a.s. a svěřenec trenéra Pavla Polese Pareto, který protrhl více než tři roky trvající nevítěznou smůlu. K jeho druhému jedničkovému vítězství ho dovedl žokej Marcel Novák. Ten dnes získal double a vzhledem k počtu zbývajících překážkových dostihů je již jistým šampionem jezdců na překážkách. Dvě vítězství během posledního slušovického mítinku docílili také žák David Liška a trenérka Helena Vocásková.

Zajímavý program na slušovickém závodišti, a tedy i celá jeho letošní dostihová sezóna, vygradoval 35. Velkou slušovickou steeplechase - Cenou Zlínského kraje (5+, steeplechase I. kat., 5200 m, 150.000 Kč), která se odběhla na samotný závěr dostihového mítinku. Hlavními protagonisty poslední velké steeplechase sezóny měli být oba účastníci Velké pardubické, bělouš Ter Mill (Mill Pond) a Pareto (Rainbows For Life) a také loni v dostihu druhý Catch Life (Rainbows For Life). Dostih od startu vodil polokrevný Ter Mill společně s vítězem ze sezóny 2013 Mlýnem (Minds Music). Catch Life se zpočátku držel na konci pole, ale ještě před polovinou dostihu ho Pavel Kašný posunul k Paretovi na třetí až čtvrtou pozici. V poslední čtvrtině dostihu již cválal Catch Life společně s Paretem na čele. V cílové rovině měl nejvíce síl reprezentant stáje EŽ Praha a.s. PARETO (Rainbows For Life - Půlnoc, Shy Groom), který pod vedením již jistého překážkového šampiona Marcela Nováka dominoval o tři a půl délky před výborně běžící První láskou (Jape) s Jakubem Kocmanem. Catch Life v závěru bojoval o třetí místo s Alonem (Rosensturm) a prohrál o hlavu. Až deset délek za ním uzavřel tabulový doběh Celadon (Sin King). Pareto si připsal vítězství po více než třech letech. Jeho trenér Pavel Poles zaznamenal letos sedmé prvenství a celkem třetí v dostihu nejvyšší kategorie.

Dostihové odpoledne ve Slušovicích otevřela Cena společnosti D Plast a.s. (3+, IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč). Leadery dostihu dlouho byli Best Bet (Egerton) a zejména Giomár (Tiger Cafe) s Janem Rájou, ale ti v cílové rovině podstatné dění opustili. Best Bet doběhla pátá a Giomár ještě o tři pozice dále. Pěkný finiš ukázala pod vedením žáka Davida Liška nejvíce zatížená PERCHTA (Frozen Power) stáje 3 hearts. Svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové dominovala o krk před Dramou (Bully Pulpit). Jejich  souboj sledoval třetí Stuke (Jukebox Jury) ze vzdálenosti tří délek.

Dvouletým koním určenou Cenu společnosti KK Metal a.s. (2l., III. kat., 1160 m, 45.000 Kč) dlouho vodil Rebelian (Cockney Rebel) před Savagery (Next Desert). V cílové rovině přišel podél bariéry útok nejméně zatížené Gold Havanah (Havana Gold) a také silná koncovka svěřence Grega Wroblewskiho VICONTEho (Zambezi Sun). Tento zástupce Stáje Marcelewo pod vedením ž. Kateřiny Hlubučkové dominoval o jedenatřičtvrtě délky před Golden Havanah. Tři délky za ní se odehrával souboj mezi Rebelianem a Savagery o třetí peníze a nakonec byl o krk úspěšnější prvně jmenovaný. Kateřina Hlubučková letos zvítězila už pojedenácté. Greg Wroblewski, který dlouho figuruje na druhém místě v šampionátě trenérů, si připsal 16. prvenství.

Překvapením skončil první překážkový dostih odpoledne, Cena společnosti SWS a.s. (4+, steeplechase IV. kat., 3800 m, 50.000 Kč). Favoritem dostihu byla třetí z Memoriálu Evy Palyzové Poinsettia (Tempeltänzer), ale nakonec stačila klisna zatížená nejvyšší hmotností 70,5 kilogramy jen na čtvrté místo. V závěru bojovali o vítězství zástupci starší generace v dostihu, devítiletý Médium a desetiletý Glover. Žokej Marcel Novák si v sedle MÉDIA (Magnus) trenérky Kateřiny Illíkové připsal 21. vítězství do šampionátu. Třičtvrtě délky za zástupcem stáje DS JOKI - Ilíková protnul cílový mezník Glover (Varadar) a s pětidélkovým odstupem získala třetí místo Tasima (Magnus). Trenérka Ilíková se na závěr sezóny radovala z prvního vítězství v tomto roce.

Handicapová Cena stáje DS Březová (3+., handicap IV. kat., 1800 m, 30.000 Kč) přinesla v závěru pěkný soboj čtyř koní o vítězství. Dostih odvodil pod taktovkou ž. Jaroslava Línka nejvíce zatížený Nid (Fly to the Stars), na kterého zaútočila dvě stě metrů před cílem trojice klisen. Výbornou podzimní formu svěřenců trenéra Dušana Andrése dotáhla až do konce minule v Praze vítězná VOSSOLIE (Next Desert - Vltava, Rainbows For Life), která o hlavu odsunula na druhé místo Nida. Portatile (Tiger Cafe) ztrácela na třetím místě jen nos a velmi blízko byla i čtvrtá Wellgetta (Egerton). První šest koní v cíli se vměstnalo do půldruhé délky. Dušan Andrés se může těšit ze sedmého vítězství ve své úvodní trenérské sezóně a vítězná jezdkyně, jeho manželka Jiřina, se dokázala letos prosadit vítězně už po jedenácté.

Událostí vytrvalecké Ceny společností greiner assistec, s.r.o. a greiner packaging, s.r.o. (3+, III. kat., 2400 m, 45.000 Kč) byl návrat derby-vítěze Cheeky Chappieho (High Chaparral), jenž startoval naposledy loni ve Velké národní steeplechase, kde byl zadržený. Dostih od startu ovládala v rychlém tempu dvojice Tialine (Martaline) - Jarahi (Lope de Vega), která natáhla jedenáctihlavé pole do veliké délky. Cheeky Chappie byl nejprve na konci pole a pomalu si pozici zlepšoval. V cílové rovině se pokoušel útočit podél bariéry, ale nakonec stačil coby favorit dostihu jen na osmé místo. V polovině protilehlé roviny přestal stačit tempu Jarahi a na Tialine se dotáhli další soupeři a klisna se posléze musela spokojit se čtvrtým místem. Nejlepší koncovku předvedl před dvěma roky (a to na zdejší dráze) naposledy vítězný STINGER (Sholokhov) trenéra Františka Holčáka, který ho svěřil Danielu Vyhnálkovi. Zástupce stáje K-K Metal a.s. o téměř tři délky porazil podceňovaného Heliostata (Heliostatic), který nesl o 2,5 kilogramy více. Před Tialine se ještě dostala Wave of Gracie (Rocky of Gracie). František Holčák dosáhl letos již 16. prvenství a mladý jezdec Daniel Vyhnálek, který pro něho často jezdí, zvítězil poosmé.

Favoritem druhého překážkového dostihu, Ceny města Valašské meziříčí (4l., steeplechase V. kat., 3200 m, 30.000 Kč) byl svěřenec Pavla Tůmy TRIP TO SYDNEY (Sunday Break) a ten pod vedením Jakuba Kocmana sázející diváky nezklamal. Od startu šel aktivně, nejprve byl na čele s Wego Dancingem (Galileo) a později se Satisem of Gracie (Saints of Saints). Poslední půlkolo dostihu bylo sólem zástupce stáje Dr. Charváta, který dominoval zadrženě o pět délek před potřetí startujícím Shegertonem (Egerton), za nímž o dvě délky zaostal slovenský Marian (Turtle Bowl). Trenér Pavel Tůma "přebíral čestnou cenu" za vítězství letos už po dvacátéšesté a Jakub Kocman při své teprve dvanácté účasti v dostihu zaznamenal už čtvrté vítězství.

Oku lahodící doběh byl k vidění v Ceně společnosti MPL Trading, spol. s.r.o. (2+., III. kat., 900 m, 45.000 Kč). Jan Rája v sedle favorizovaného Poet´s Rocka (Pet´s Voice) bojoval o prvenství, které by navýšilo jeho náskok v šampionátu na Jaromíra Šafáře, ale nakonec v cíli slavila úspěch nízká hmotnost klisny ARCHIPENKY (Archipenko), která je připravována v jeho domovské centrále v Němčicích. Dnes již podruhé vítězný žák David Liška dovedl do cíle tříletou klisnu o třičvrtě délky  před Poet´s Rockem. O krk zpět dorazil do cíle rovněž 61 kilogramy zatížený Bettysuteki (Suteki Shinsukekun) a další krk zpět skončil čtvrtý 64,5 kilogramy zatížený Nyani Tomba (Excellent Art). Jak jezdec David Liška, tak trenérka Vocásková dnes dosáhli double. Sedmnáctiletý žák Liška nasbíral letos už 17 prvních míst a Helena Vocásková se dostala na  výborný celkový počet 31 vítězství.

Čistý hattrick se podařil  v posledním rovinovém chodu mítinku, supervytrvalecké Ceně společnosti AGA Vlachovice, s.r.o. (3+, III. kat., 3900 m, 45.000 Kč) svěřenkyni trenéra Jozefa Pirucha PRINCESS RYANĚ (Ryan - Pelafie For Life, Rainbows For Life). Tříletá reprezentantka stáje MPL Racing CZ tak během šesti týdnů zaznamenala třetí vítězství. Žokeje Jaromíra Šafáře vystřídala na klisně zatížené jen 52 kilogramy ž. Martina Havelková a ta ji dovedla k třídélkovému triumfu před Sarasem (Huricane Run). Až deset délek zpět docválal na třetím místě Desson (Denon), který se od sezóny 2013 věnuje především dostihům přes proutěné překážky. Trenér Piruch prožívá od roku 2009 svoji nejúspěšnější sezónu - dnes ve Slušovicích si zaknihoval sedmé vítězství. Výbornou sezónu má také Martina Havelková. Vítězství s Princess Rayanou je její již 16. v českém rovinovém šampionátu.