Ceskederby dobehPokud vezmeme v potaz sázkové kurzy, tak měla svěřenkyně trenéra Endaltseva BLESSED KISS (Kentucky Dynamite) doběhnout dnes ve vrcholu sezóny, 98. CPI PG České derby (3l. kl. + hř., Gd-3, 2400 m, 2,500.000 Kč) třetí od konce. Nestalo se tak a klisna se pod vedením ruského žokeje Wladimira Panowa ozdobila derby-vítězstvím po právu. Její cesta do cíle totiž byla ze všech startujících nejdelší a přesto jako jediná dokázala konkurovat letos debutujícímu německému grupovému vítězi Poldi´s Lieblingovi (Tai Chi).

V roli favorita 4:1 odskočil do dostihu vítěz Starohájského kritéria Thisthiskey (Authorized), a jen o něco málo vyšší kurz obdržel hrdina Velké červnové Saul (Champs Elysees). Po otevření dvířek boxů se hnal do vedení jeden ze dvou koní v poli bez suffixu Golden Alighieri (Durante Alighieri) následovaný Poldi´s Lieblingem. Na protilehlé rovině převzal vedení Black Bard (Big Bad Bob). Koncovku držel od startu Forever Dry (Jukebox Jury) a kousek před ním cválala vítězka předzkoušky z Karlových Varů Blessed Kiss, pro ni byl angažován v Německu působící ruský jezdec Wladimir Panow se zkušenostmi ze zdejších velkých dostihů. Dostih byl poznamený mnoha skrumážemi, ale Panow vedl klisnu mimo ně. Neváhal ji poslat v lahovickém oblouku do vyšší stopy a začal předjíždět soupeře. V cílové rovině se ocitl v nejvyšší stopě a Blessed Kiss začala stahovat manko na vedoucí koně. V polovině roviny to vypadalo na úspěch německého hosta, ale Blessed Kiss bojovala jako lvice a nakonec strhla o krk vítězství na svou stranu. Standard odvedl třetí Mon Cheri (Makfi), výborný výkon podala také druhá klisna na startu Carmella (Campanologist), jenž doběhla čtvrtá před Darkolvou (Dark Angel). Poslední placená místa zbyla na Dragona (Planteur) a malinkého Res Judicatu (Jukebox Jury). Na opačném konci pole skončili spolufavorité Saul (13.) a Thisthiskey (15.).

Ceskederby rovina
Situace 100 metrů před cílem Českého derby

Rus Igor Endaltsev patří k služebně nejmladším trenérům s českou licencí, je to pro něho pátá sezóna v našem turfu. V sezónách 2014 a 2015 ale trénoval koně ve Francii na závodišti v Chantilly. I z Velké Chuchle vedou nejčastěji jeho cesty do Francie, kde před dvěma týdny zvítězila jeho klisna Hors Forfait. Vítězství v Českém derby je tedy jeho zatím jediným úspěchem v klasickém a zároveň rovněž ve velkém dostihu (Jarní cena v Karlových Varech, kterou Blessed Kiss koncem dubna vyhrála, má statut druhé kategorie). Poprvé vyhrál derby také žokej Panow a majitel Yerbol Baizhasrkinov.

Ceskederby dekor
Slavnostní dekorování vítězů 98. CPI PG Českého derby

U nás neporažená Blessed Kiss byla jako dvouletá zakoupena na aukci za 19.000 euro, když o rok dříve odešla neprodána po nejvyšší nabídce 3.000 €o. Derby-vítězka je dcerou  plemeníka Kentucky Dynamite (Kingmambo), vítěze Prix de la Jonchere (Gr.3, 1600 m), který je u nás známý skrze sveřence trenéra Luky Wirelesse, který se dokázal prosadit ve francouzských blacktype dostizích. Klisninu budoucí chovnou hodnotu zvyšuje mateřská strana rodokmenu, protože je polosestrou v Listed umístěné Blessed Silence (Siyouni).