Petrlik aalan fotovotavova2Za posledních pět týdnů, tedy od počátku září, zvítězili svěřenci trenéra Allana Petrlíka ve třinácti dostizích. Ještě před dvěma měsíci se zdálo, že trenér z Krabčic určitě nemůže potřetí za sebou šampionát trenérů na rovině vyhrát a že se tedy po pěti letech období vlády nejprve Václava Luky a poté Allana Petrlíka dočkáme nového jména na trenérském trůnu. Je ale první říjnová dekáda a Allan Petrlík trenérský šampionát s menším náskokem vede. S jedním ze dvou úspěšných trenérů z tréninkového střediska Krabčice si budeme povídat nejen o tom, co stojí za současnou výbornou stájovou formou, ale i o novinkách v jeho tréninkovém úseku a areálu střediska.


Allane, několik pěkných výsledků vybojovali vaši svěřenci už na jaře a v létě, ale nyní na podzim sbíráte jedno vítězství za druhým. Co stojí za současnou výbornou stájovou formou?
Když jsem přebíral prvního března zdejší stáj, tak jsem doufal, že čas vše ukáže. A vše se v dobré obrátilo. Důležitá byla velká trpělivost pana Kopeckého, který mi dal prostor a čas na to, aby si koně zvykli na můj způsob tréninku a abych je poznal. A také došlo k dalšímu vylepšení našich tréninkových podmínek.

Proběhla také během sezóny nějaká selekce koní?
Ano, například Najinska pro zdravotní problémy skončila kariéru a odešla do chovu. A odešli i další koně, aby uvolnili místo mladým plnokrevníkům, kterých máme hodně.

Když jste zmínil mladé plnokrevníky, tak nedávno se podařilo s dvouletým Lagarem vítězství v jedničkovém Gerschově memoriálu. Kam s ním směřujete dále a jak jste spokojený  s dalšími juniory?
Lagaro bude běhat Cenu zimního favorita. Počítáme s ním pro velké dostihy do míle na příští rok, tedy pro Velkou jarní cenu. Radost mi udělala také Anshoa, která vyhrála pěkně dostih druhé kategorie. Vlastně všichni dvouletí, kteří vyběhli, mi udělali radost, dokázali vyhrát. Stojí za tím také dobrá práce pana Dvořáka, který má na starosti v Krabčicích chov a odchov hříbat a ročků.

Zmínil jste, že došlo k vylepšení podmínek pro trénink. Můžete to konkretizovat?
Máme novou pískovou dráhu dokola. Dále byla opravena treková dráha, kam byla navezena nová guma. Byly to samozřejmě velké investice, protože tyto dráhy mají 1600 m a rukáv 1200 metrů rovně. Neustále se tu něco vylepšuje, pan Kopecký investuje proto, aby nám tu vytvořil co nejlepší podmínky pro trénink. A že tu máme opravdu dobré podmínky, dokumentují samozřejmě i výsledky pana Šavujeva.

Vaší nadějí do klasických dostihů byl třetí z Velké jarní ceny Shirius Shine, který se ale od startu v červencové Bratislavské míli na dráze neobjevil. Vrátí se zpět na dráhu až příští rok?
Sirius Shine byl po dostihu dost unavený a potřeboval si odpočinout. Ale už je zpět v tréninku, a pokud bude vše v pořádku, chtěli bychom s ním v listopadu jet do Francie.

Plánujete tam starty ještě některým dalším koním?
Ano, mohli by tam jet také Hidden Flame, Win Front a Majestic Power. A možná i některý z dvouletých koní.

Minulý víkend v Lysé se vám prostřednictvím Conana Roye a ž. Jaroslava Myšky povedlo vítězství v překážkovém dostihu. Je to jen taková výjimka ve vaší stáji, anebo se časem bude objevovat více vašich svěřenců na překážkách?
Ne, neměla by to být výjimka. Souvisí to s vybudováním nové překážkové dráhy v Krabčicích. Takže na příští rok by měli přejít někteří starší koně do překážkového provozu a budeme se více věnovat i tomuto odvětví.

Lagaro Verner
FOTO: Obnovená spolupráce trenéra Allana Petrlíka a žokeje Jana Vernera již přinesla mj. vítězství v jedničkovém Gerschově memoriálu. Lagaro je chovatelským počinem krabčického hřebčína

Podzim s sebou nese také příchod nových nadějí do stáje. Kolik ročků by mělo posílit váš tréninkový úsek?
Přesné číslo ještě neznám, protože zatím nevím, kolik mladých koní přijde od dalších majitelů. Ale budeme mít posily i ze zahraničí. Pan Kopecký pořídil v Irsku syna Duke of Marmalade, měl by přijít ještě hřebec  z Baden-Badenu a  chystáme se na mix sale do Newmarketu. Samozřejmě se ale také těším na zde odchované ročky z našich klisen. A pokud je srovnávám se synem Duke of Marmalade, tak ti naši jsou srovnatelní po fyzické stránce a konstituci.  Pan Dvořák mi se svým týmem  dodává do stáje již koně obsedlé, a připravené k tréninku. To je výborná spolupráce, takhle to funguje na západě.

Na kterého z ročků se speciálně těšíte?
Je tam hřebeček z Corcovady, tak na tu se těším moc. A taky se těším na další ročník, kdy půjdou do tréninku potomci Mikhaila Glinky. Jsou to nádherní koně.

Kromě již zmíněného ročka po Duke of Marmalade máte nějakého dalšího nového koně ve stáji?
Koně přímo ne, ale jsem moc rád, že přišli do našeho střediska noví majitelé. Manželé Dufkovi, tedy majitelé úspěšné stáje Statek Blata Český Ráj, si u nás vybrali dvouletou Tialine, která již příští start absolvuje v jejich barvách. A také jsem rád za velmi dobrou spolupráci s panem inženýrem Lukou, který má u nás dvouleté koně.

Po jezdecké stránce jste obnovil spolupráci s Janem Vernerem, která již slavila úspěch například v Gerschově memoriálu…
Jsem tomu moc rád, že se naše spolupráce obnovila, myslím, že tak nějak s Honzou patříme k sobě. On podá vždy maximální výkon a navzájem víme, co můžeme od sebe čekat. Myslím, že Honza patří k nejlepším mladým žokejům u nás a doufám, že bude naše spolupráce i nadále pokračovat. A pokud by chtěl Honza pracovat v Krabčicích, byl bych jen rád…

Sezóna se už kvapem blíží ke svému závěru. Můžeme už v tuto chvíli říci, že ji považujete za úspěšnou?
Jsem moc rád, že se naši koně ukázali a že je na nich vidět práce všech lidí, kteří se mnou spolupracují. Byla tak odměněna trpělivost pana Kopeckého, který mi dal velký prostor, a doufám, že jsme udělali radost i dalším majitelům, kteří mají u nás koně. A pokud bych měl mluvit za sebe, tak celkově spokojený jsem, i když jsem pár chyb také udělal, něco jsem ještě mohl ještě lépe vypilovat...

Michaela Zemanová

Inzerce
lagaro prodej2    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking