Jak dnes oznámila Charvát Group, jeden z nejúspěšnějších koní bohaté historie stáje Dr. Charváta ANAKING (Astarabad) ukončil dostihovou kariéru. Kariéru, během které absolvoval 39 startů v překážkových dostizích, z nichž 12 proměnil ve vítězství a poté, co jako francouzský kůň vydělal 199.765 €, obohatil jako kůň v českém tréninku své konto o dalších 2,615.300 korun. Desetiletý valach, držitel tří titulů překážkového šampióna, už se přemístil do zbraslavických stájích svého majitele.

 
Anaking přišel do českého turfu jako zkušený a úspěšný šestiletý steepler, který už ve francouzském tréninku, kde jej nejprve připravoval trenér Orteta a poté Emmanuel Clayeux, patřil k předním koním. Na rovinách se nikdy neukázal, ale jako tříletý proměnil už druhý start v proutěnkách ve vítězství a ještě během první sezóny okusil i start v silné konkurenci Gd2 steeplechase v Auteuil. Ten sice nedokončil, ale diváci v Auteuil jej již následující sezónu mohli vidět úspěšně procházet tamními graded steeplechase - v listopadu 2014 doběhl čtvrtý ve velké steeplechase pro čtyřleté Prix Maurice Gillois a tři týdny poté skončil druhý v Prix Morgex (Gd3).   

I v sezónách 2015 a 2016 dokázal konkurovat francouzským steeplerům v klasifikovaných steeplechase, mj.  doběhl čtvrtý v listed Prix Renaud du Vivier v Pau, ale jeho forma byla v porovnání se sezónou 2014 slabší, a možná i proto byl v polovině roku nabídnut k prodeji a získán stájí Jiřího Charváta.

"Zaujal nás předchozí kariérou, věkem i příznivou cenou," líčil před 4 lety jeho nákup Jaroslav Myška, kterému Anakinga nabídl Lukáš Sloup a jehož Jiří Charvát pověřil hledáním třídového steeplera, nejlépe do krosů. "Ze strany pana doktora se nemuselo jednat o koně, který by měl být už letos do Velké pardubické, a tak Anakinga koupil. Zajímavé je, že nabídku na zakoupení Anakinga dostalo více trenérů a majitelů, ale nikdo ho nechtěl," vzpomínal Myška

Nepřehlédněte: Chovatelská aktivita v Anglii a Irsku klesla. Nejžádanějším plemeníkem byl Maxios

V modrožlutých barvách se Anaking uvedl výborně, když v na konci srpna v miliónem korun dotované Agrofert Velké národní steeplechase v Chuchli předstihl desetinového favorita Fafintadenient a připsal si první vítězství v českém tréninku. "A tímto jedním vítězstvím byl zaplacený," dodal Myška v tehdejším rozhovoru pro naše stránky. Ten tehdy společně s manželkou Štěpánkou vedl i jeho přípravu a Anakinga dovedl i k triumfům v dalších dvou dostizích - Stříbrné trofeji v Pardubicích a především v Gran Corsa Siepi di Milano (Gd1) v Miláně.

V roce 2017 se Anaking postavil na start jej jednou - v Auteuil a dostih nedokončil. Poté jeho přípravu převzal dvorní trenér Charvátových koní Pavel Tůma, v jehož péči zůstal do konce kariéry a který nadále úspěšně kombinoval jeho starty v klasických steeplechase a proutěnkách. Během následujících tří sezón přidal dalších 6 vítězství, znovu vyhrál Stříbrnou trofej, k níž přidal i vítězství v Křišťálovém poháru, vyhrál listed proutěnky v Bad Harzburgu a také jedny v Angers, kde zvítězil výrokem zadrženě 20. Sahal i po dalším italském Gd1 vítězství, v Gran Corsa Siepi Nazionale v Pise jej ale letos v únoru o půl délky porazil Váňův Beau Saonois (Saonois).

Nepřehlédněte: Most ruší dostihový den 7. listopadu. Je ale připraven vypsat nový, pokud by to situace dovolovala 

Zadržené osmidélkové vítězství v červencovém Zlatém poháru bylo jeho posledním vítězstvím. V polovině září poprvé prohrál na českých drahách, když ve Zlatém poháru EŽ v Praze skončil nečekaně třetí a s dostihovou kariérou se rozloučil čtvrtým místem ve Stříbrné trofeji v říjnovém mítinku při Velké pardubické. (miv)

     







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net