derby predavackaZatímco většina koní měřila síly v tuzemských klasikách a Velké červnové ceně, letošní derby-vítěz se ukázal poprvé českému publiku až při samotném vrcholu sezóny. „Gontcharovo veni vidi vici“ zařídil velezkušený Arslangirej Šavujev, který po Temirkanovi, Darsalamovi a Medeovi připravil dalšího hrdinu české modré stuhy. Ústředním tématem našeho rozhovoru je 96. Mercedes-Benz České derby a plány s Gontcharem, který je přihlášený do velkých dostihů v zemi galského kohouta. Zmíníme se ale i o Arifovi, který se ve čtvrtek stal hvězdou, a dalších jedničkových koní trenéra Šavujeva. A řeč bude i o letních dostihových plánech.


Pane Šavujeve, určitě jste už viděl České derby na videu. Našel jste nějaký moment, který mohl ohrozit Gontcharovo vítězství v Českém derby?
Bylo to krátce po startu, kdy narazila do Gontchara Sedmikraska. A pak Bauyrzhan musel s Gontcharem obíhat a naběhat metry navíc. Ale na druhou stranu se zase tak vyhnul kolizím, což bylo dobře.

Gontchar ukázal v cílové rovině táhlý finiš. Kdy jste začal věřit tomu, že vyhraje?
Já jsem věřil už před dostihem, že by měl derby vyhrát. Jen o tom nerad mluvím dopředu. Jeho výkony ve Francii byly dobré a věřil jsem, že by měl vyhrát i tady. Bauyrzhan koně dobře odjezdil. Dělá sice také chyby jako každý, ale poctivě pracuje v práci, a to je důležité. Chtěl bych také poděkovat za derby celému našemu kolektivu, který odvádí spolehlivě svou práci. A panu Kopeckému za výborné  podmínky v Krabčicích.

derby predavacka
Radost vítězného týmu po 96. Mercedes-Benz Českém derby

Předpokládám, že se po derby nijak nezměnili vaše francouzské plány s Gontcharem. Tedy na cestě k Arcu nejblíže 14. července Grand Prix de Paris… A pak naše Saint Leger?
Gontchar i další koně jsou po dostihu v pořádku, takže pokračujeme dále v našich plánech. Tím nejbližším je dostih v Saint-Cloud. Po Grand Prix de Paris se s panem majitelem rozhodneme co dále, ale je dost možné, že Gontchar bude i nadále startovat ve Francii a tedy se českého Saint Leger nezúčastní.

Vaším druhým velkým vítězem minulý týden v Chuchli byl Arif, který dokázal vyhrát souboj nad výborným Chardonney Tcheque v Tattersalls Mile. Přiznám se, že jsem si myslela, že by měl být v dostihu z vašich koní lépe Aldzarb.
Aldzarb je takový chtivý a je vytrvalejší, 1600 metrů není úplně jeho parketa. Ale Arif rozhodně není špatný kůň, jeho výsledek není pro mne překvapením. On se ukázal dobře už v únoru v Lyon de la Soie, kde byl čtvrtý. Jaro ale neměl moc dobré. Nechali jsme ho vykastrovat a poté se nám zranil, takže měl pak ještě výpadek půldruhého měsíce v tréninku. Měl tedy velkou tréninkovou přestávku. A na start Tattersalls Mile už šel v optimální kondici a tréninku. 

Arif janacek
Arif porazil pod vedením Václava Janáčka Chardonney Tcheque v Tattersalls Mile

Dashing Home nějak zatím letos nemůže navázat na své výkony z loňska. I pro vás je určitě jeho výsledek z Ceny TRM zklamáním, stejně jako výsledek Amgy River ve Zlatém poháru…
Ano, Dashingovi  to letos nějak nejde. Přitom  jsme loni na něho nijak netlačili a dostal odpočinek. Ale nějak to letos není on, přitom zdravý je. I když 1200 metrů také není jeho ideální trať, jemu to nejlépe pasuje na 1400 metrů na pružné dráze. Amga River se bohužel uhodila do hlavy v boxech, má na hlavě škrábanec. Ale je také naštěstí v pořádku.

A co vás čeká v nejbližší době?
Titan Fighter bude startovat ve čtvrtek v Deauville. Praha v létě nebude a tak pojedeme s koňmi na derby-den do Bratislavy. Saint Leger zřejmě neobsadíme, ale budeme startovat s některými koňmi v zahraničí. A s nejmladšími koňmi chceme vyběhnout v září.

Michaela Zemanová

Fotografie: Petr Nowicki    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net