SavujevSezóna 2015 přinesla Arslangireji Šavujevovi úspěch v devíti velkých dostizích. Měl silný tříletý ročník, Aldar dokázal zvítězit ve Velké jarní ceně a Amga River mezi klisnami v jubilejním 70.  Oaks. Hnědka předváděla výborné výkony po celou sezónu a kromě čtyř vítězství je nedoceněné její druhé místo v Saint Leger, kde dokázala porazit dvojnásobného hrdinu derby Touch of Genia. Mezi sprintery bodoval mj. Dashing Home triumfem v jednom z nejbohatších tuzemských dostihů, Leram European Jockey´s Cup Million. S úspěšným trenérem z Krabčic jsme si podívali nejen o nedávno uplynulé sezóně, ale dozvíme se také novinky z jeho tréninkového úseku.

„Sezóna byla dobrá, jsem spokojený,“ hodnotí dostihový rok 2015 trenér Šavujev. „Nejvíce radosti mi udělali Amga River, Dashing Home a také dvouletí Titan Fighter a Gontchar, kteří běhali ve Francii. Jediným zklamáním byl pro mne Aldzarb, který běhal tak na 60 procent. Trápila ho záda, pomáhali mu fyzioterapeuté, ale jeho problémy se nepodařilo odstranit. Od léta špatně cválal. Vizuálně se nic nenašlo, takže nyní je na klinice, kde absolvuje vyšetření, a doufám, že vše s ním bude dobré.“

Zmínili jsme, že ve stáji zkušeného trenéra byl silný tříletý ročník a podobně by tomu mohlo být i příští rok. Titan Fighter ve Francii pokaždé vydělal peníze, mj. zvítězil při debutu ve Vittelu a sezónu zakončil poslední říjnový den čtvrtým místem v Listed Prix Zeddaan na závodišti v Maisons Laffitte. Dvakrát se ve Francii umístil Gontchar, který se na závěr sezóny zúčastnil dostihu grupy jedna Criterium de Saint-Cloud, kde ale nebyl trenér spokojený s výkonem jezdce. „Myslím, že na příští rok máme koně do klasik, mohli bychom obsadit dostihy do míle, i delší, ale vše bude záležet na tom, jak se budou jevit na jaře. Titan Fighter vydělal s prémiemi milion korun a tak určitě bude chtít majitel a chovatel pan Bukhtoyarov startovat ve Francii i příští rok."

Dashing Home

FOTO: Tříletý Dashing Home obohatil tuzemskou sprintérskou scénu. Z pěti startů dvakrát zvítězil, třikrát byl druhý a na dostihových výhrách získal přes 1,1 milionu korun

V tréninkovém úseku pana Šavujeva proběhla malá generační obměna. „Kariéru zakončil Zazou, který se stane plemeníkem. Levis Mistral prodělal v sezóně zranění a zakoupil ho pan Endaltsev s tím, že by měl působit jako plemeník v Rusku. Meandre a další tři koně pana Kadyrova u nás jsou, ale platí stále to, že pokud by byly zrušeny sankce, odejdou do Ruska.“  A jaká nová krev omladila stáj? „Zakoupili jsme ročka v Irsku a z Francie přijeli tři odchovanci pana Bukhtoyarova. Vybral jsem si tři hřebečky, dvě klisničky zůstaly ve Francii.“ svěřuje trenér. "Valentin Bukhtoyarov zařadil do chovu v Normandii u Headů dobré klisny a připouštěl kvalitními plemeníky. Mezi ročky jsou mj. syn Pivotala z matky po Anabaa a potomek Mandura z klisny po Pivotal."

Aby byla informace o změnách ve stáji Arslangireje Šavujeva úplná, dodejme, že už u něho nejsou arabští plnokrevníci. „Udělali jsme manažerskou chybu. Bohužel dostihů pro arabské koně v Paříži a okolí mnoho nebylo a cestovat na francouzský jih za dostihy okolo 1700 kilometrů nebylo možné. Takže arabští koně odešli do tréninku do Francie.“ (mze)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net