IMG 2255 AztekDva z nejdůležitějších komparačních vrcholů sezóny - Velká cena českého turfu a Velká cena Prahy CK Martin Tour - byly hlavními dostihy dnešního mítinku v Conseq Parku Velká Chuchle. Soudit z jejich výsledků kvalitu letošních tříletých lze ale jen velmi těžko - zatímco Velkou cenu českého turfu snadno ovládl tříletý Aztek, do Velké ceny Prahy žádný tříletek ani nenastoupil.


Favoritem Velké ceny českého turfu (I.k., 3+, 2400 m, 400.000 Kč) byl po více jak dvou letech pooprvé v Chuchli startující Donn Halling, který poté, co podstatnou část loňské sezóny promrhal v Gr.1 dostizích, letos sbírá umístění v listed zkouškách. Po výkonu v Saint Leger patřil k favoritům i New Attack (New Approach) a také Aztek (Moonjaz), který v Saint Leger finišoval třetí. Dostih podle očekávání odvodil v na měkké dráze solidním tempu New Attack, na druhém konci taktéž podle očekávání cválal favorizovaný Donn Halling. V cílové rovince ale přišel se závěrem Aztek s ž. Petrem Foretem v sedle, a nečekaně lehce zvítězil s náskokem 3 3/4 délky před zvenčí jdoucím Donn Hallingem. 3/4 délky za ním přišla do cíle Saltanat (Duke of Marmalade) a čtvrtý další zástupce domácího chovu Lust (Rosenstrum - Librilla, Lesotho).

Vítězný Aztek z chovu Františka Vocáska, svěřenec trenéra Tomáše Váni běhající v barvách Stáje Englicovi, je synem plemeníka Moonjaze (Nashwan), vítěze "listed" dostihu ve Švýcarsku (dostih je dle mezinárodní klasifikace ve stejné kategorii jako naše listed dostihy, tudíž není blacktype dostihem). Matka Apaska (Scater), sama umístěná v jedničkách, je dcerou základu Vocáskova úspěšného chovu klisny Apartma (Dara Monarch) a pravou sestrou Aparta, Aparty či Apartmana. Výsledek dostihu dal další políček tvůrcům chovatelské koncepce ČSCHPMDK, protože stejně jako další letos dosud nejúspěšnější čeští odchovanci Renny Storm a Love Me i on má jednoho z rodičů, který dle "selekčních" kritérií zmíněné koncepce patří v chovu k nejméně žádoucím a nejvyšším poplatkem zatíženým koním.

Zatímco Velká cena českého turfu dala povzbudivý obrázek o kvalitě letošního klasického ročníku, ve Velké ceně Prahy CK Martin Tour (I.k., 1600 m, 3+. 400.000 Kč) se žádný tříletek neobjevil. Dostih byl velkým sólem německého zimního favorita z roku 2012 a druhého z Derby Trialu (L) z Brém Limaria (Areion), kterého Bauyrzan Murzabayev poslal hned po startu do čela, na kterém v ČR debutující svěřenec trenéra Šavujeva vydržel až do cíle. Druhé místo sebral na samotné cílové pásce Kendymu (Ransom O'War) zvenčí jdoucí Nyani Tomba (Excellent Art). Až šesté místo zbylo na letos dosud neporaženého Chardonney Tcheque.

IMG 2666 Limario


Mítink odstartovala další část Fitmin Cupu Cena Fitmin Solution (III.k., 2 českého chovu, 1400 m, 60.000 Kč), v níž se prosadil další odchovanec Rabbitu Trhový Štěpánov a potomek plemeníka Egertona klisna Miss Mikrop (z Mikrop Fong, Dr Fong), která už o jedno vítězství přišla. V sedle svěřenkyně trenéra Petrlíka byl ž. Verner. Druhý přišel silným závěrem disponující Lusk (High Extreme - Lady Lavande, Reprimand). Dostih se odběhl bez Sonyatty, která se v okamžiku startu vzepjala, a krátce poté ztratila svou jezdkyni Martinu Havelkovou, která si při pádu zlomila klíční kost. 

Na Cenu Femat (IV.k., 3+, 1400 m, 40.000 Kč) si bude pamatovat především jezdec Michal Mach, neboť jeho vítězství v sedle tříletého valacha Quimby (Königstiger) z DS Pegas ukončilo jeho dlouhé čekání na 50. triumf a titul žokeje. To Cenu městské části Praha 1 (III.k., 3+, 1400 m, 70.000 Kč) si zapamatuje více diváků. Dostih, v němž se s bohatou kariérou loučil desetiletý Lord Silvano ze stáje CK Martin Tour, vyhrál čtyřletý Fur Coat (Layman), ale po dostihu podala Dostihová komise protest ex offo pro křižování Charhizarda i Lorda Silvana vítězným Fur Coatem a po přešetření jen přesunula za oba poškozené. Vítězem se tak nakonec stal Lord Silvano (Silvano) s Jiřím Chaloupkou v sedle. Stáj Swiss Fans, která tím přišla o vítězství, se odškodnila v šestém dostihu Ceně Suspro, s.r.o. (III.k., 3+, 1800 m, 60.000 Kč), v němž Victory Missile (Majestic Missile) využil nejnižší nesené hmotnosti v poli a lehce o 2 1/2 délky vyhrál s Michaelou Musialovou v sedle. Double se dnes podařilo i včera v Mostě úspěšnému Egertonovi, jehož čtyřletý syn Allegro (Egerton - Alinga, Platini) z chovu Jaroslava Kunčara vyhrál pro stáj Benda s.r.o. - Stašková Cenu Nikolase (IV.k., 1800 m, 40.000 Kč) a to navzdory nejvyšší váze v poli. Závěrečný dostihu, Cenu Diakowy (IV.k., 3+, 1800 m, 40.000 Kč), vyhrála velmi lehce tříletá hnědka z chovu Petra Nováka Step Star, která je, stejně jako druhý z úvodního dostihu Lusk, synem bohužel již nežijícího Danehillova syna High Extreme, mj. dalšího plemeníka, jemuž by koncepce nového vedení Svazu chovatelů vypálila na čelo cejch "nežádoucí" nejvyšším selekčním poplatkem.      

Záznam mítinku z České televize     

            Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking