Khalsani2Čtvrtý dostihový den letošní sezóny v Pardubicích má vrchol v podobě klasické steeplechase, 22. ročníku Zlatého poháru předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na 4400 metrů. Klasická steeplechase patří do Pardubic neodmyslitelně už dvacátý druhý rok.


V roce 1994 přišli pořadatelé se zcela novou myšlenkou, obohatit zdejší kalendář také o prestižní dostih, jehož součástí nebudou přírodní skoky a oranice dobře známé z Velké pardubické, ale bude se jednat o dostih rychlý a skoky budou téměř jako přes kopírák, stejně jako je tomu v Anglii, Francii či Irsku.

Na ostrovech je nejvýznamnější klasickou steeplechase Cheltenham Gold cup, proto také pardubická nejvýznamnější klasická steeplechase nese název Zlatý pohár. Letos bude o prestižní vítězství bojovat desítka koní. Za zmínku stojí především jména Khalshani, Hetman Polny a So Fantastic. Jméno prvně jmenovaného osmiletého bělouše najdeme už mezi vítězi Zlatého poháru. Před dvěma lety se prosadil lehce o sedm délek.

Khalshani patří největším tuzemským osobnostem v klasikách a má s nimi velké zkušenosti. V Pardubicích se na start klasiky postavil už pětkrát, jednou vyhrál a třikrát získal dotované umístění. V letošním roce už ho chtěl realizační tým směřovat do krosů, před třemi týdny vyhrál jeden z menších dostihů, ale na konec se do klasiky vrací a pod Josefem Bartošem bude útočit na druhé vítězství v dostihu. Pouze dvěma koním v historii (Ner a Royal Mougins) se podařilo Zlatý pohár vyhrát více než jednou.

Nejstarším koněm v desetihlavém poli bude jedenáctiletý Hetman Polny, který se dá nazvat specialistou na mostecké překážkové dostihy. Když vyhrál, tak právě v Mostě, a to už šestkrát, dvakrát vyhrál i mostecký překážkový vrchol sezóny, Velkou mosteckou na 4500 metrů. „O další vítězství ve Velké mostecké bychom se rádi pokusili v polovině července, před tím jsme chtěli alespoň jeden dostih, uvažovali jsme o startu v neděli ve Štrasburku, ale nenašli jsme vhodného jezdce, proto jsme zvolili pardubický Zlatý pohár, kde ho pojede Jan Kratochvíl, který ho dobře zná, ale je pravda, že pardubická dráha mu moc nesedí,“ říká majitel polského rodáka Jan Červenka. Hetman Polny se do Pardubic vrací po čtyřech letech, tehdy skončil ve Zlatém poháru na šestém místě.

Třetí hvězdou Zlatého poháru je slovenský host So Fantastic, kterého pro stáj MPL Racing připravuje zkušený Jaroslav Brečka. So Fantastic se v Pardubicích představí podruhé, loni uprostřed léta vyhrál proutěné překážky na 3900 metrů. V minulosti se dvakrát představil v proutěnkářském Zlatém poháru ve Velké Chuchli a vždy obsadil druhé místo. Proutěnky v Praze se běhají na distanci pouze o 200 metrů kratší než Zlatý pohár. Navíc Jaroslav Brečka před třemi týdny s Luminatorem vyhrál test na Zlatý pohár, tak ví, co je potřeba, aby se prosadil i v nejlépe dotované klasické steeplechase sezóny.

Za Luminatorem před třemi týdny finišoval Stretton a třetí honorář bral Zeus. Právě tato dvojice by měla nejvíce zamotat hlavu favoritům, ale pozor také na Váňova No Time To Lose, který vyhrál menší klasiku na 3900 metrů. Neicer, Nikan, Sunshine of Gracie a Mirax mohou v dostihu pouze překvapit.

Startovní listiny sobotního programu čítají celkem 94 koní, a tak ani v rámcovém programu nebude nouze o zajímavé souboje spíše slabší garnitury překážkových koní. V sedlech bude zdejší jezdecká špička s výjimkou ve Francii působícího Jana Faltejska, na čele s Josefem Bartošem, který už má letos na svém kontě třicet italských vítězství, doma se zatím prosadil třikrát. Tuzemský šampionát vede ambiciózní Jan Kratochvíl, který už vyhrál šest tuzemských dostihů a čtyřikrát se prosadil v Itálii. Na Kratochvíla čeká v sobotu odpoledne sedm startů. Na první tuzemské vítězství letošního roku zatím čeká dvojnásobný šampión z posledních dvou sezón Josef Váňa mladší. Čtyřikrát už se letos v Pardubicích prosadil žák Jakub Spáčil, který využívá spolupráce se zkušeným trenérem Čestmírem Olehlou. Novou tváří bude Jaroslav Brečka mladší, syn vítěze Velké pardubické z roku 1992.

Tipy na dostihy:
I. Mustamir – Desson - Dunáta
II. Moderator – Glover – Power Zar
III. Amfora – Arcione – Openly
IV. Tarant – Ready for Smile - Celadon
V. Silk – Tzigane du Berlais – Nick
VI. Cherwick – Ursan - Barakin
VII. Khalshani – So Fantastic - Stretton
VIII. Salient of Gracie – Valtz - Lumpik


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net