Benidiction fatherfrostRovinovým vrcholem nadcházejícího víkendu bude 39. Cena Jezdectví Ing. Jiřího Hrbka (I.k., 3+, 1400 m, 150.000 Kč), hlavní dostih nedělního mítinku na mostecké dráze. V prvním letošním jedničkovém klání tříletých se staršími (nepočítáme-li Cenu Nory Jeane otevřenou pouze klisnám) se střetne 8 koní (Mollys Best byl škrtnut), klasický ročník ale reprezentuje jediná Strassburg (Tertullian), čtvrtá z Memoriálu Rudolfa Deyla (I.k.).


Zkušenost se zdejší dráhou ani váhová úleva pro tříleté ale nepřesvědčily bookmakera Tipsportu, aby její šance neohodnotil nejvyšším kurzem ve startovním poli a klisna, která se před dvěma týdny v Drážďanech bez úspěchu pokoušela získat nějakou dotaci v bohatě dotovaném aukčním dostihu o 52.000 €, je nabízena v kurzu 16:1. Pokud by uspěla, bylo by to poprvé od roku 2015, kdy by v dostihu uspěl tříletý kůň. 

S nejnižšími kurzy do dostihu nastupuje dvojice dohlášených koní - čtyřletý Sagar (Excelebration), který zde před dvěma lety vyhrál Cenu zimního favorita a po více jak 7 měsíční pauze se vracející sedmiletý Father Frost (Rip Van Winkle), obhájce vítězství z roku 2016 a jediný kůn se statusem blacktype na startovní listině. Nastupuje však po zranění a jeho aktuální forma je s otazníkem. "Práci  minule absolvoval s Angkor Watem a oba se ukázali celkem dobře, ovšem pro Father Frosta jde spíš o běhání, kdy nám má ukázat, jak na tom aktuálně je. Chystáme ho nyní do Prahy, tenhle start beru pro něj taky jako kvalitní rozběhání na to, co bude v jeho podání následovat," uvedl Váňa v rozhovoru pro Dostihový svět. Father Frost nastoupí s podporou žokeje Jana Ráji, který z posledních tří ročníků dostihu dva vyhrál, Sagara povede žokej Petr Foret, vítěz z let 2013 a 2014. 

Kurzy Tipsportu na vítězství v Ceně Jezdectví. Kompletní sázková nabídka zde.
kurzy jezdectvi

Pouhý týden po pátém místě v silně obsazené Ceně MPRV SR (Gd3) v Bratislavě nastupuje na start obhájkyně loňského vítězství Benidiction (Zebedee) stáje DAR. Pětiletá ryzka, v jejímž sedle bude opět žokej Giuseppe Virdis, absolvuje v Mostě už pátý letošní start a v tomto směru je nejexponovanějším koněm v poli. S výjimkou nepovedneého Memoriálu Jaroslava Maška byla vždy za peníze a nabízí spolehlivost a solidní formu. Po třetí se zde letos střetne s žokejem Radkem Koplíkem vedenou šestiletou Efily (Slickly), kterou v obou předešlých soubojích zdolala, před týdnem v Bratislavě o 1 3/4 délky.

Podstatně šancovějším koněm se zdá být objev loňské sezóny, osmiletý valach stáje FVE - Relay JK Levín Tropical Bond (Forever Bond), který je od přesunu k trenéru Michalu Kalčíkovi jako politý živou vodou. Odchovanec Jaroslava Boučka a jediný kůň českého chovu na startu loni vyhrál 6 dostihů (jednu čtyřku a pět trojek), letos se posunul do dostihů nejvyšší kategie a ani v nich se neztrácí. Ve Velké květnové ceně dokonce sahal po vítězství a ač z toho nakonec bylo "jen" třetí místo, zdolal mj. o půl délky i Sagara, který však tehdy špatně odskočil.   

Trenéra změnil i Zock (Rock of Gibraltar), který se před letošní sezónou přesunul k Václavu Lukovi. Další mostecký zimní favorit na startu zklamal Ve Velké květnové až osmým místem, na které se propadl v posledních meterch, možná mu zkrácení distance o 200 metrů tentokrát pomůže k lepšímu umístění. 
 

Cena Jezdectví

Dostih se běhá od roku 1981, první ročník byl otevřen jen pro čtyřleté a starší koně, od následujícího roku se jej mohou účastnit i tříletí koně.  Od roku 1998 se běhá v Mostě, dříve jej hostily Velká Chuchle a Karlovy Vary.


Rekord dostihu
: 1:22,68 - Terssio (2007)

V posledních deseti ročnících se v průměru účastnilo 8,5 koně, nejvíce v roce 2009 (12 startujících), nejnižší počet (7 startujících) byl v ročnících 2013-2015 a 2017.
S výjimkou loňského roku, kdy startovali 4 tříletí koně, se v posledních 10 ročnících nikdy dostihu nezúčastnil více jak 1 tříletý kůň, v letech 2010, 2011 a 2016 nestartoval žádný příslušník klasického ročníku. 

Vítězové posledních 10 ročníků 
rok vítěz stáj jezdec trenér
2018 BENIDICTION, 4 DAR Rája J. Haris L.
2017 KOBI, 7 Protendon-Hulínský Laube M. Hulínský V.
2016 FATHER FROST, 4 Statek Chyše - Váňa Rája J. Váňa J. st.
2015 DASHING HOME, 3 Ramzan Kadyrov Koplík Radek Šavujev A.
2014 HONZIK, 3 DS Pegas Foret P. Wroblewski G.
2013 WAKA LAURA, 4 DS Go Foret P. Luka V.
2012 JUST FLY, 4 Stáj Diament Zatloukal M. Zachovalová K.
2011 NICE TIGER, 6 YOKO Koplík Radek Koplík Z.
2010 SHARPOUR, 6 YOKO Janáček V. Koplík Z.
2009 TERSSIO, 6 Hrubý Verner J. Drlík J.


Vedle jedničkového klání nabízí čtvrtý mostecký mítink letošní sezóny dalších 7 dosthů, z toho 5 rovinových a 2 steeplechase. Celkem je na startovní listině 66 koní, tj. v průměru 8,25 koně/dostih, což je lehce pod loňským mosteckým průměrem 8,8 startujících na jeden dostih.

Mítink, který začíná ve 13.20, otevře druhý dostih dvouletých letošní sezóny, Cena společnosti HIPODROM MOST a.s. na 1200 metrů. O dotaci 60 tisíc korun se střetne 5 importovaných koní, mezi nimiž je horkým favoritem (1,7:1) svěřenec trenérky Heleny Vocáskové Francimor (Free Eagle). Zde bookmaker Tipsportu zřejmě vsadil na šampiónskou centrálu a její úspěchy s dvouletými koňmi, ale pokud bychom se orientovali podle ocenění trhem, došli bychom ke stejnému výsledku. Za 21.000 € na Tattersalls Ireland Yearling Sale Tomášem Jandou zakoupený Francimor stál totiž víc, než jeho čtyři soupeři dohromady. Hřebec je polobratrem 3 blacktype koní, z nichž dva vyhráli už jako dvouletí a jeho matka dala celkem 6 vítězů. 

Miloslav Vlček   

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net