Vana tomasVelkou radost udělala výsledkem v Ceně Pat´s Music šestiletá svěřenkyně trenéra Tomáše Váni Carrie, která v dostihu doběhla jen o nos třetí. O tom, jak moc svůj realizační tým překvapila a jaké jsou další plány nejen s touto bělkou, je náš rozhovor s trenérem Tomášem Váňou.


Carrie svým výkonem, kdy bojovala rovnocenně s Leo Gali, překvapila mnohé. Jak moc vysoko jste před dostihem pomýšlel?

Pro mě výkon Carrie tak překvapivý nebyl. Počítali jsme s ní do tohohle dostihu už loni, ale bohužel tehdy pro nás nehrálo počasí, byla hluboká půda a to Carrie nesvědčí. Je mnohem lepší na pevném podkladu dráhy. Je ve formě a při současném počasí jsem věřil, že by měla být v dostihu do čtvrtého – pátého místa. Tajně jsem ale doufal, že by mohla být i třetí, je to moc dobrá klisna. Nárůst formy ukázala už čtvrtým místem ve dvojce na 1300 metrů, a poté zvítězila na 2000 metrů. Paní majitelku Barešovou jsem musel přemlouvat, moc se jí do Bratislavy Carrie posílat nechtělo, ale nakonec to dopadlo výborně a jsem rád, že byla šťastná.


Dostih se pro vás vyvíjel tak, jak jste potřebovali?

Honza Rája jezdil klisnu už popáté, zná ji a ví, co potřebuje. Původně měl sedět za nějakým vedoucím koněm, ale správně vyhodnotil situaci a nastolené tempo, a poslal Carrie do čela. Udělal dobře, zvolil správné tempo.


A jaké jsou další plány s Carrie?

Pro Carrie už je to poslední sezóna, a možná už ji čeká jen poslední start. Zvažujeme dostih 25. srpna v Bratislavě na 1800 metrů, který by byl jen pro klisny, a také 31. srpna dostih na 1800 metrů v Mostě. Spíše bych se klonil k tomu dostihu jen mezi klisnami v Bratislavě, kde se nebude muset měřit s hřebci a valachy. I když zrovna tohle je dostih, kde budou i výborné tříleté klisny, pro které je to předzkouška na slovenské Oaks. Samozřejmě by se pak ještě na podzim nabízel Memoriál Harryho Petrlíka a Cena běloušů, pokud budou vypsány, ale to je zatím předčasné o tom mluvit. Carrie nedrží formu celý rok, a myslím, že si zaslouží odejít do chovu s čistým štítem.


Carrie v šesti letech ohodnotil handicaper známkou 92 kilogramy, stojí tedy na stejné úrovni jako French Quebec, Roches Cross nebo Pegas. Potěšilo vás takové hodnocení?

Je to vysoký handicap a určitě mě to potěšilo. Carrie si ho zasloužila, je to výborná klisna a drží stabilní formu, s výjimkou posledních dvou startů v loňské sezóně, což byla moje chyba posílat ji do dostihů, když už neměla takovou formu.


Carrie pomalu končí kariéru, máte ve stáji nějakého jejího nástupce? Tedy koně, který by mohl být časem takhle šikovný?

Teď ne, ale na podzim by do tréninku, vlastně výměnou za Carrie, měla přijít dcera Egertona a Divoké Orlice, jejíž chovatelkou je paní Barešová. Klisnu jsem viděl sice naposledy na jaře, kdy se mi moc líbila, ale mám zprávy od kováře, který k ní jezdí, že vypadá opravdu dobře.


A vaše plány na druhou polovinu sezóny?

Těším se také na Sorgenia, který letos už šel dvoje proutěnky v Pardubicích a v obou se dobře umístil. Teď bude běhat v Pardubicích, ale mám obavy z dráhy, aby zůstal v pořádku. Myslím, že je to do budoucna nadějný kůň. Hradcovým jsem slíbil, že vyhrajeme Zlatou sponu tříletých, tak na tom usilovně pracujeme…

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking