chuchle2Dostihová sezóna ve Velké Chuchli utekla jako voda a a již tuto neděli se za ní zavřou v Conseq Parku brány. Zakončení pražské sezóny přinese od 13 hodin velmi zajímavý program. Jeho vrcholem bude 97. Sherlog Cena prvního prezidenta - Cena prezidenta republiky s deseti účastníky na startu. Šestinásobný vítěz Jiří Chaloupka usedne do sedla Autora, druhého v EJC Long. V dostihu je ale také jeho přemožitel Eskerkhan a vítěz derby Joseph. Kromě toho se bude konat i již 11.ročník Ceny běloušů CK Martin Tour a rovněž budou zakončeny všechny celoroční pražské seriály. 


97. Sherlog Cena prvního prezidenta - Cena prezidenta republiky na 3200 metrů o 200 tisíc korun je velmi dobře obsazená. Léty prověřenou kvalitu zastupují tři sedmiletí borci. Vítěz mj. italského Saint Legeru Autor (Authorized) dal po útlumu o sobě hlasitě vědět na Evropském poháru žokejů, kde ve Velké ceně českého turfu doběhl druhý za překvapivým vítězem Eskerkhanem. Trať 3200 metrů z minulosti dobře zná - v Ceně prezidenta obsadil před třemi roky druhé místo za  Aztekem a na stejné délce trati uspěl i v hamburgské Listed. Nezanedbatelným faktem je také skutečnost, že ho povede ž. Jiří Chaloupka, který bude usilovat o sedmé prvenství v dostihu. Always on Sunday (Sunday Break) také již v Ceně prezidenta startoval. Před dvěma roky skončil druhý rozvněž za Aztekem. Svěřenec Radka Holčáka stále hodně umí a v sedle bude mít stálou jezdkyni Zuzanu Vokálkovou. Třetí z trojice sedmiletých koní Fernando (Sabiango) startoval v dostihu dvakrát. Přestože mu většinou v cíli kousek na nejlepší chybí, nelze ho podceňovat. Při posledním startu byl druhý v dostihu na 3000 metrů v Meranu.

Tříleté koně budou zastupovat v dostihu vítěz Českého derby Joseph (Lando). V Saint Leger se mu moc nevedlo a v jeho sedle bude poprvé Adam Florian. Účastnice slovenské Jarní ceny klisen a Oaks Tafilly (Red Rocks) se v posledních dvou startech umístila na supervytrvalecké trati, ale bylo to v nízké kategorii. Oba tříletí koně mají oproti starším koním hmotnostní výhodu. Zvědavi budeme na výkon Eskerkhana (Elnadim), který zazářil vítězstvím ve Velké ceně českého turfu a poté ještě vyhrál dvojkovou Cenu Jockey Clubu na 2000 metrů. Naposledy obsadil poslední místo ve francouzských Listed na 2800 metrů, přibližně osm délek za vítězem. Stoupající formou se mohou pochlubit Williann (Tiger Cafe) a Raviella (Pop Rock). Williann byla loni v Ceně prezidenta čtvrtá. Yeatsova dcera Snezenka  vyhrála při posledním startu dostih třetí kategorie a Solini (Paolini) v létě slavil úspěch v Karlovarské dvojnásobné míli, kde ale nebyla tak dobrá společnost.

cena prezidenta 2016
Vzpomínka na loňské vítězství Intisariho a ž. Jaroslava Línka v Ceně prezidenta. Letos bude stáj Monte Negro a trenéra Radka Holčáka zastupovat v dostihu Always on Sunday, druhý pod vedením ž. Zuzany Vokálkové v předloňském ročníku dostihu (foto: Petr Nowicki)
 
Půl hodiny před vrcholem mítinku se uskuteční 11. ročník Ceny běloušů CK Martin Tour na 1600 metrů o 100 tisíc korun. Na jeho startu je také Bukhari, který se v přechozích dvou letech umístil na medailových místech. Před měsícem zvítězil v dostihu druhé kategorie na 1800 metrů, kde porazil dobré koně. Gold Evasive (Evasive) inklinuje spíše ke sprintérským tratím, ma jaře ale byl čtvrtý ve Velké jarní ceně. Třídu má a vítězství by od něho také nepřekvapilo. Vítězka Ceny trojročných klisen Dajuka (Jukebox Jury) v poslední době běhala na tratích 2000 a 2400 metrů a zkrácení trati by jí mohlo pomoci. Sirius (Stormy Jail) bude spíše aspirovat na umístění. Facts And Figure (Galileo) může těžit z výrazně nejnižší hmotnosti v poli.

Dostihem druhé kategorie je jediný překážkový chod programu, úvodní Cena EŽ Praha, a.s. ve spolupráci s Českou televizí. V dostihu přes proutěné překážky na 3300 metrů se popasuje osm koní včetně v minulosti úspěšného A Pigalle (Discover d´Auteuil), který ale naposledy startoval před rokem v Miláně. Ze Slovenska přijíždí vítěz ze Šuran Krösus (Sholokhov). Je tu také v posledních dvou startech vítězný Harry Spiers (Notnowcato) nebo vítěz z mítinku před Velkou pardubickou Nikan (Scater). 

Kromě Poháru EŽ Praha budou také uzavřeny další dvě celoroční soutěže - Hipospol Cup pro žáky a Fitmin Cup pro dvouleté koně českého chovu. Jeho poslední dostih, Cenu společnosti Dibaq, výrobce značky Fitmin na 1400 metrů, vybojuje deset koní. K favoritům budou patřit spolehlivé klisny Dark Alighieri (Durante Alighieri) a Drakyáda (Egerton) a v jednom startu slibně představený Forward (Midships).

Michaela Zemanová


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net