ceske derby 2015Svěřenec trenéra Josefa Váni Touch of Genius (Galileo), jeden z šestice nestartovavších dvouletků excelentních původů zakoupených na podzim v Coolmoru, dnes jistě o půldruhé délky zvítězil v 95. Mercedes-Benz Českém derby (Gd3, 3, 2400 m, 2,500.000 Kč) před Oriental Sky (Tiger Hill), třetím místem umocnil úspěch Jisefa Váni Tamarind Cove (Galileo), přičemž na dotovaný doběh dosáhl i třetí kůň Josefa Váni v polo Gibb's Beach (Galileo).


Do Mercedes-Benz Českého derby (záznam ČT) nakonec odskočilo 14 koní, Icar byl kvůli menšímu zranění škrtnut. Pozici favorita si držel letos ve třech startech neporažený Aldar (New Approach), jehož kurz klesl až k osmi desetinám, hodně příznivců měl Oriental Sky (Tiger Hill), jehož kurz během dne stále klesal až ke 4:1.

Otázku kdo bude dělat tempo či zda nebude derby stejně falešným dostihem jako Velká červnová krátce po startu nedobrovolně vyřešil žokej Radek Koplík v sedle Ideal Approache, který mu "vzal ruku" a chopil se v opticky velmi svižném tempu (byť stopky na těžké půdě hovořily jinak), sledován dvojicí stáje Monte Negro Kifaaya a dalewari společně s Henrytheaeroplane. N akonci pole naopak cválala dvojice koní Josefa Váni Touch of Genius a Gibb's Beach, jemuž se opět nechtělo do startovacích boxů. Naproti se blíž posunuli oba koně Ramzana Kadyrova, Aldzarb šel druhý za Ideal Approach a společně s Dalewari si vypracovala trojice malý náskok. Na konci obloku se posunul k čelu Sirius Shine, Oriental Sky a zezadu i Touch of Genius a také Tamarind Cove.

V cílové rovince postupně zaútočili an vedoucí pozici Sirius Shine a Aldar, ale pak se do čela dostala dvojice Oriental Sky - Touch of Genius, z níž se nakonec ukázal jako silnější Touch of Genius vedený ž. Šafářem. Na druhého Oriental Sky ještě v závěru útočil Tamarind Cove, ale nakonec mu k dovršení raz-dva doběhu pro Josefa Váňu chyběla hlava. Čtvrtý přišel Aldar, pátý francouzský Parzival, šestý Sirius Shine a sedmý Gibb's Beach. Jako druhý favorit vypsaná Dumnonia, jediná klisna v poli, doběhla bez světlejšího momentu devátá před Mondego Bay, poslední tři místa obsadili koně z centrály vládnoucí posledním třem ročníkům Henrytheaeroplane, Kifaaya a Dalewari.

Touch of Genius, hájící, stejně jako Tamarind Cove, barvy jedné z relativně nových stájí v českém turfu Statek Blata Český Ráj, vyběhl čas 2:36,97, který ale podle mne více vypovídá o stavu dráhy než o samotném průběhu dostihu. Vítěz je synem plemeníka Galilea, jeho matka Festoso (Diesis) zvítězila v listed Cecil Frail Stakes na 6 furlongů (cca 1200 metrů) a ve dvou letech obsadila třetí místo v Cheveley Park Stakes (Gr.1).  

ceske derby 2015 2
         Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking