Champ de Bataille VanaVýborně se tento měsíc daří překážkovým  koním trenéra Josefa Váni v zahraničí. V sedlech většiny z nich byl syn Josef, který z osmi startů během předposledního měsíce roku polovinu proměnil ve vítězství. A byla mezi nimi nejen úspěšná obhajoba s Champ de Bataille v Gd-1 Gran Corsa siepi di Milano, ale také parádní vítězství se Stafettinem ve francouzském Fontainebleau. To samo o sobě je dobrým důvodem pro rozhovor. S Josefem Váňou mladším jsme ale probrali i další zajímavá témata.


Ráda bych se vás zeptala na koně, se kterými jste v poslední době zvítězil v Itálii a ve Francii. Začněme chronologicky Chicagem, který po návratu na dráhu vyhrál snadno dva dostihy. Co mu dále plánujete?
Chicago se vracel na dráhu po zranění. Pan majitel Odcházel už ho nechtěl, tak mu nevadilo, kdyby v prodejním dostihu nalezl nového majitele. Šel v dostihu moc dobře, to jsem ani nečekal. Po dostihu ho koupil pan Aichner. Chicago tedy zůstal u nás a pro nového  majitele  hned další dostih vyhrál. Má problémy s kloubkama, takže to není kůň pro moc startů. Je to ale dobrý a budeme mu vybírat lehčí dostihy, kde by mohl vydělat peníze.

Po Chicagovi jste si připsal vítězství také s dalším koněm pana Josefa Aichnera Home Pleasem. Kam toho dále budete směřovat?
28. listopadu je v Trevisu velký kros, který by mohl běžet. V dostihu na 5000 metrů by ale musel nosit velkou váhu, 70 kilogramů, a to by asi jeho šance v dostihu snížilo. Ještě o tom budeme s tátou mluvit. Jinak Home Please je spolehlivý kůň. Do grupové společnosti to sice asi není, ale v rámcových dostizích si vydělává.

Výborný den jste měli v neděli v Miláně, kde jste postavili do Graded dostihů dva koně. S ostříleným Champ de Bataille jste vyhrál a s juniorem Edef Xamem jste byli druzí. To musela být velká spokojenost…
Champ de Bataille nás všechny moc potěšil. Po Meranu už jsme ho chtěli pro letošek „zaparkovat“. Dokonce tři týdny byl ve výběhu v Bohuslavi u maminky, která se o něho po celou tuto dobu s největší láskou starala a dopřála mu sice krátký, ale ten správný odpočinek. Pak jsme si totiž řekli, že bychom ještě mohl zkusit Gran Corsa siepi di Milano, který loni vyhrál. Samozřejmě trochu jsme se obávali, jestli mu ten menší výpadek v tréninku v dostihu nakonec nebude chybět. Dokázal ale vyhrát dostih svým srdcem. Tříletý Edef Xam je polobratr Talismanica. Bylo s ním hodně práce, ale teď nám to vrací. Druhé místo v grupě 2 získal při svém teprve třetím životním startu. Do budoucna je to hodně nadějný kůň.

Gran Corsa SiepidiMilano
Souboj tří českých jezdců o vítězství v Gran Corsa siepi di Milano. Vítězí Josef Váňa ml. v sedle Champ de Bataille před Jiřím Kouskem s Aztekem a Josefem Bartošem (foto: Dena - Snaitech)

O den později jste ale už byl se dvěma koňmi na francouzském závodišti Fontainebleau. Musím říci, že velký dojem na mne udělalo vítězství se Stafettinem. To, jak jste nejprve stíhali v půlce dostihu vedoucího koně, pak se k vám dostalo pole soupeřů a v cílové rovině jste udeřili znovu a nikdo vám nestačil, tak to byl nevšední zážitek…
Musím říci, že se mi to také líbilo… V tomto dostihu nám vyšlo vše na výbornou. Na dlouhé protilehlé straně nám začal vedoucí The Reader utíkat, tak jsem si říkal, že za ním vyrazíme. Chvíli jsme ho naháněli, ale pak jsem vzal zpátky a čekal jsem na cílovou rovinu. Soupeři jeli podle nás, tak jsem věděl, že to bude dobré. Tři překážky před cílem jsem měl stále plné ruce. V cílové rovině pak Stafettino zabral, byl to krásný dostih.

Také musím připomenout, že vás Stafettino vůbec nezlobí na startu, jako se tomu dělo u předchozího trenéra.
Stafettino se hodně vyklidnil a také ho pořád nehoníme. Snažíme se mu udělat co nejpříjemnější život a pohodový trénink, a vrací nám to. Loni vydělal 40 tisíc euro a bylo proto těžší ho kvůli vysokému zisku menežovat. Jeho výsledky tedy zatím nebyly takové jako v loňském roce, ale tímhle posledním dostihem nám udělal velkou radost.

Nesmíme zapomenout ani na Mister Westminstera, který pod vedením Patricka Boekhouta získal v prodejce ve Fontainebleau výborné druhé místo. Nebáli jste se po dostihu, že ho někdo koupí?
Vzhledem k tomu, že už je Westminsterovi devět let a měl v kariéře zdravotní pauzy, tak jsme ani moc nepředpokládali, že by ho někdo chtěl ve Francii koupit. Snad jedině, kdyby vyhrál. Ale i kdyby ho někdo koupil, tak s tím majitel počítal. Jsme ale rádi, že zůstal u nás. Vydělal 5500 euro, na takový výdělek by u nás musel vyhrát kvalifikaci na Velkou pardubickou. Je po dostihu v pořádku, takže bychom s ním ještě letos zkusili jet do Francie, do steeplechase na 4200 metrů. 

Stafettino Fontainebleau
Snadné vítězství Stafettina a ž. Josefa Váni v dostihu o 45.000 euro ve Fontainebleau (foto: Scoopdyga)

A chystáte se ještě s některým z koní letos do Francie?
Sedmého prosince do Cagnes Sur Mer by mohl jet s Mister Westminsterem také Karelcytic, který se bude na dráhu vracet po osmiměsíční pauze. Je to dobrý kůň, ale nebyl zdravotně v pořádku. Teď bychom ho chtěli rozběhat, a pokud bude vše v pořádku, mohl by startovat po Novém roce v Listed. Teď v neděli se chystáme s tátou na aukci a ve středu jsou dostihy v Trevisu, takže se ještě hodně nacestujeme.

Nemohu se také nezeptat na Martinstara, který se na jaře ukázal v Miláně ve dvou startech výtečně, mj. jste společně vyhráli Graded 1 o 15 délek.  Pak jste ho ale v dalším dostihu v Meranu zadržel a už více nestartoval. Je v léčení?
Ano. Bohužel tehdy v Meranu bylo tvrdo. Martinstar je obrovský kůň a jeho šlacha nevydržela. Absolvoval zákrok, při kterém mu byly do šlachy aplikovány kmenové buňky. Bude to na delší dobu, takže se nejspíše vrátí na dráhu příští rok v zimě v Milánu.

S Josefem Bartošem se nyní „přetahujete“ o jezdecký šampionát v Itálii. Předpokládám, že byste ho rád obhájil.
To ano, ale pokud by se mi to nepovedlo, tak se svět nezboří. Do konce sezóny zbývá pět dostihových dnů, tak doufám, že ještě něco vyhraju.

Otázka na závěr – jste s letošní sezónou spokojený?
Já myslím, že mohu být, i když samozřejmě ne vše se povedlo. Nedařilo se nám letos tolik ve Francii, i když v pondělí ve Fontainebleau jsme si spravili chuť. A také jsme měli přes léto v Itálii asi měsíc a půl trvající krizi na vítězství, ale tu máme v tuto dobu skoro každý rok. A rovněž se nám nepodařilo vyhrát Velkou pardubickou. Doufám ale, že se do konce sezóny ještě povedou nějaké pěkné výsledky, třeba Karelcytic by se mohl dobře prezentovat. Takže celkově je sezóna dobrá a důležité také je, že jsem zdravý.

Michaela Zemanová

Inzerce

Ročci s překážkovým potenciálem na prodej

 

chariydi 943 chrismary 939 
CHARIYDI (Mariydi - Charente, Lincoln)  CHRISMARY (Mariydi - Chrisanta, Bin Shaddad) 
Polobratr vítěze Ceny Labe Cherwicka (L)   Z rodiny vítěze Velké pardubická Chalca

 

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net