prazsky favorit 23V sobotu se s letošní dostihovou sezónou rozloučila i Chuchle Arena Praha. Závěrečný mítink metropolitní sezóny patřil především nejmladšímu ročníku, jemuž byly vyhrazeny tři ze sedmi dostihů dne. Vrcholem byl sedmý ročník Pražského zimního favorita, uzavřen byl i seriál pro dvouleté koně českého chovu Fitmin Cup 2023. V obou hrála hlavní roli stáj Rabbit Trhový Štěpánov a její vlastní odchovanci.

 
Po výkonu, který předvedl při svém debutu, kdy soupeře odkázal do role statistů jejich dvanáctidélkovou demolicí, nemohl být favoritem 7. Pražského zimního favorita PP Aset Management (II.k., 1800 m, 100.000 Kč) nikdo jiný než stáj Joly reprezentující Zabyak (Dabirsim). V komorním pětičlenném poli odskakoval v nehratelném kurzu, ale ti, kteří byli ochotni v nízkých desetinách vypsaného hřebce přesto hrát, odešli zklamáni. Dostih naopak zrodil novou potenciální hvězdu, na jejíž příští starty se můžeme těšit - ryzáka MAXMILIÁNA (Eagle Top - Rabbit Motivator, Motivator).

Jiřím Chaloupkou vedený svěřenec Allan Petrlíka se sice po startu nemohl dostat na nohy a během prvních pár desítek metrů ztratil na pole zhruba pět délek, brzo však ztrátu vymazal a v cílové rovině středem pole nastoupil takovým způsobem, že do cíle dorazit první se sedmidélkovým náskokem před Zabyakem a svým tréninkovým druhem Rabbit Idaho (Idaho). Nadšený trenér nyní ve dvou startech neporaženého ryzáka po dostihu přirovnával k Zamicovi, který Pražského zimního favorita vyhrál před dvěma lety a následující sezónu pak deklasoval konkurenci ve Velké jarní ceně. Na rozdíl od syna sprintera Amico Fritze (Fasliyev) by však Eagle Topův syn Maxmilián teoreticky měl preferovat delší distance, a tak se nechme překvapit, jak po letošní absenci českých odchovanců na startu Českého derby bude vypadat startovní listina příštího Derby.

prazsky favorit 23 ceny

Ještě před triumfem Maxmiliána uspěla stáj Zdeňka Jandejska s vlastním dvouletým odchovancem i v Ceně společnosti Dibaq - výrobce značky Fitmin (III.k., 2, 1612 m), závěrečném dostihu populárního seriálu pro dvouleté koně českého chovu Fitmin Cupu, Simonou Laubeovou vedená ZOJA TOP (Eagle Top - Rabbit Zamindar, Zamindar) v ní splnila roli favorita a po druhém místě za Maxmiliánem v předešlém dostihu Fitminu Cupu tentokrát lehce o 3 1/2 délky zvítězila a svému majiteli zajistila šesté vítězství v celoročním hodnocení Fitmin Cupu.

Pozornost si bezpochyby zaslouží i třetí dvouletý vítěz dne, v úvodní Ceně EBF (III.k., 1400 m) triumfující svěřenkyně Pavla Tůmy HIDDEN GIRL (Zarak), kterou vedl Petr Foret. V debutu úspěšná ryzka, kterou pro stáj Dr. Charváta před rokem za 55.000 € zakoupila Hana Juránková, předvedla slibný výkon, který z ní spolu s výborným rodokmenem též dělá dvouletka, který si zaslouží pozornost.

Double trenéra Germiče

Vrcholem programu pro starší koně byl dvojkový handicap Cena Conseq - Memoriál Josefa Šacha (II.k., 1800 m), v němž se při neúčasti Rabbit Red Jazze (Red Jazz), který ve zkušebním cvalu ztratil svého jezdce, prosadil šestiletý valach stáje Swiss Fans EAT THE DUST (Soldier Hollow) trenéra Fedorowicze, který opět s Alenou Plimlovou v sedle získal druhé dvojkové vítězství v řadě.

Memorial josefa sacha 2023

Vyrovnaný souboj o Cenu Trofeo Niké (hdcp IV.k., 1400 m) přímo na cílové pásce pro sebe o noc rozhodla pětiletá ryzka z J.T.K.-Bečková-Germič DONTELLYOURMOTHER (Biraaj), pro níž to bylo též druhé vítězství v řadě. Její trenér získal při chuchelské rozlučce double, o jehož druhou část se zasloužila jeho vlastní ochovankyně AIR AMICA (Amico Fritz - Airfare, Fairlypi) v barvách stáje Roman, která pod vedením žk. Tomáše Romana velmi lehce s osmidélkovou převahou získala poslední dostih chuchelské sezóny Závěrečnou cenu (hdcp V.k., 1800 m).  

Už jistý šampión sezóny 2023 žokej David Liška přidal další čárku v Ceně společnosti Tipsport (hdcp III.k., 1612 m) v sedle devítileté odchovankyně Jakuba Pavlíčka ve službách Dostihové stáje Kissi KISSI STURM (Rosensturm - Kissi Missi, Areion) trenéra Jana Blechy. 

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net