velka kvetnova 2022bLoni na podzim, při své první sezóně v Česku, ukázal šestiletý valach Stall KSK PACE MAN (Reliable Man) silný potenciál, když se mu podařilo vyhrát tři dvojkové dostihy v řadě. Do letošní sezóny vstoupil druhým místem ve Velké dubnové ceně, ve které jej od vítězného Vert Liberte (Muhaarar) ztrácel pouhý krk. Druhý start na nejvyšší scéně, do něhož odskakoval v roli favorita, mu už v rámci Dámského dne v Chuchle Areně Praha přinesl jedničkové vítězství.


V souladu se svým jménem a dosavadním projevem se svěřenec Jany Manové chopil hned po startu 73. Velké květnové ceny Rolls-Royce motor cars Prague (I.k., 4+, 1600 m) taktovky a s Jiřím Chaloupkou v sedle zavedl pole do cílové roviny. Tam na něj zaútočil loňský překvapivý premiant EJC Lokotrans Middle Australien (Olympic Glory), ale ještě zdatnějším soupeřem se ukázal zvenčí útočící Politicum (Lethal Force). Předloňský vítěz EJC Leram Million se dostal až na úroveň Pace Mana, ten však ještě dokázal znovu zmobilizovat síly a uhájit těsné vítězství. Palíkem vedený Politicum ztrácel na druhém místě pouhou krátkou hlavu, třetí Australien už 3 3/4 délky. Nezvyklý raz-čtyři doběh běloušů doplnil Torque Power (Toronado). Vítěz vyběhl velmi dobrý čas 1:37,75.

Švýcarský rodák Pace Man je synem v Česku dobře známého vítěze francouzského derby Reliable Man (Dalakhani), otce Rata a mj,. i partnera Arganty. Nestartovavší matka Panna Rossa je dcerou málo známého Secretariatova syna Careless Secretary, který působil v americkém, německém a nakonec i bulharském chovu. Bába Paloella (Lomitas), vítězka 5 dostihů a 7x umístěná, dala život jednomu vítězi valachu Pipistrello (Careless Secretary), který v roce 2009 vyhrál pro stáj EŽ Praha a.s. čtyřku v Lysé. Ani další generace rodiny nedala nadprůměrného koně.   

V druhém nejhodnotnějším dostihu dne, dvojkovém handicapu Cena Moser na 1800 metrů, vstoupila vítězně do sezóny loňská premiantka Cena tříletých klisen (I.k.) DAKOTA (Elvstroem - Dorotka, So Long Slew). Posledním loňským startem odchovankyně Jiřího Trávníčka bylo zářijové Slovenské Oaks, v němž skončila druhá, ale ani delší pauza ani nejvyšší váha v poli ji nezastavily v cestě za dnešním lehkým třídélkovým vítězství. V sedle svěřenkyně Dalibora Töröka byl Petr Forest.

Další ve Francii narozenou vítězkou z chovu českého chovatele viděli diváci hned v úvodní Ceně Radka Fashion (hdcp III.k., 1200 m), v níž se s Jiřinou Andrésovou v sedle jistě prosadila pětiletá KATHY AMES (Intello). Dcera špičkové sprinterky Kolymbie (Kyllachy) již nevyhrála v barvách svého chovatele Jiřího Charváta, nýbrž pro stáj MBE a trenérku Helenu Voršilkovou.

NN22 kathyames

Přímo v Česku se narodili dva dnešní vítězové a oba připravila a odjezdila Martina Havelková. V Ceně Normy (IV.k., 1800 m) získala své první vítězství tříletá reprezentantka stáje AKRAZ, bezpečnostní agentura FANNY MAST (Midships - Finity Run, Hurricane Run) z chovu společnosti Acton s.r.o., majitele Centra Darhorse a v závěrečné velmi dobře obsazené Ceně Sharpoura (III.k., 1800 m) vybojoval již sedmé vítězství své kariéry sedmiletý napajedelský rodák SAPIENTI (Egerton - Sapora, Rainbows for Life), hájící barvy stáje Candy & Aqua.

NN22 sapienti2

Dobrou formu koní dr. Nieslanikové potvrdila v Ceně Vogue CS o pohár Laty Brandisové (hdcp III.k., 1800 m) čtyřletá TREZY LADY (Wootton Bassett), která se Sabinou Mokrošovou v sedle o krk zdolala jedenáctiletého veterána Tropical Bonda (Forever Bond) a dařilo se i stáji The Sons of Sharpour Josefa Sallera mladšího. Její Politicum sice z hlavního dostihu odešel těsně druhý, hned v následující Ceně společnosti Tipsport (hdcp IV.k., 1600 m) mohla díky pořadí SILVER TRIGER (Rio de la Plata) - Launch Zone (Zoffany) slavit doběh raz-dva. Oba koně připravuje Michal Kalčík, vítěze vedl Lukáš Charvát.

A vítězství se konečně dočkal i čtyřletý GOTT (Siyouni), polobratr Gr.2 vítěze Royal Lythama a s cenou 120.000 € nejdražší roček sezóny 2019 zakoupený českým majitelem, který splnil roli favorita a a pod Davidem Liškou vyhrál pro stáj Joly Cenu Chardonney Tcheque (hdcp IV.k., 2400 m). (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net