Oaks 2022Nečekanou vítězkou 77. Oaks holdingu Rabbit CZ (L, 3 kl., 2400 m, 550.000 Kč), čtvrtého klasického dostihu sezóny a vrcholu nedělního mítinku v Karlových Varech, se stala napajedelská rodačka ve službách stáje Cardboard VIGNETTA (Pouvoir Absolu - Vesponetta, Vespone). Přidala další doklad životaschopnosti domácího chovu, jemuž se po Zamicovi a Gasparinim podařilo vyprodukovat letos už třetího klasického vítěze. A díky úspěchu Queen of Beaufay z chovu francouzského Haras de Beaufay Jiřího Trávníčka v JCK a Českém derby tak zatím všechny letošní domácí klasiky vyhráli koně českých chovatelů.


Svěřenkyně Zdeňka Seménky rozhodně nenastupovala na start jako favoritka a byla dost přehlížena mimo jiné hlavně proto, že start v Oaks byl její premiérou na jedničkové scéně. Nastoupila k němu po dvou po sobě jdoucích triumfech ve vytrvaleckých dostizích IV. a III. kategorie a ač jeden vyhrála po boji a druhý po tuhém boji, podle slov trenéra si ani v jednom ani zdaleka nesáhla na dno svých sil.

V Oaks měla ideální dostih. Dosud po klasickém úspěchu jen toužící Adam Florian se s ní usadila na čtvrtém místě za tempo diktující Aperolou (Free Eagle), která v prvním oblouku převzala taktovku od druhé favoritky dostihu Totally Gold (Dark Angel), a za taktéž šancovou Korvette (Lord of England). V cílové rovině zaútočila po bariéře, u distančního mezníku přešla do čela a jistě o půl délky odrazila útok Totally Gold, která se druhým místem odškodnila za nepovedené derby. Třetí místo získala progresem zvnějšku favorizovaná Jacinthe (Rajsaman), čtvrtá doběhla její tréninková družka Korvette a pátá Whirl Wind Girl (Toronado).
Vítězku si vybral majitel stáje pan Klenovský Napajedlích, odkud si spolu s ní přivezl i druhou z Jarní ceny klisen Dally Top (Storm Jail).

Oaks 2022b

Triumf Vignetty je zatím největším úspěchem napajedelského plemeníka Pouvoir Absolu (Sadler's Wells), který v našem chovu působí již od roku 2013 a Vignetta pochází z jeho šestého ročníku. Dosud mu však na rovinách nevyběhlo ani 30 potomků. Matka Vesponetta (Vespone) patřila k předním klisnám ročníku, což demonstrovala druhým místem v Austrian Oaks (Gd3) či třetím v Ceně Whisky (I.k.) nebo Austrian 1000 Guineas. Vignetta je jejím prvním u nás startujícím potomkem, v Maďarsku její dcera Victoria Vitae (The Bogberry) vyhrála dva dostihy.     
 
NN22 vignetta3

Karlovarský program nabídl vedle klasické dostihu i skvěle obsazenou 34. Lázeňskou míli Mikrop Čebín, dostih druhé kategorie s jedničkovým obsazením. Hezkým finišem ze zadních pozic se v ní prosadila pětiletá ZARIYANNKA (First Defence) s Radkem Koplíkem, pro kterou to byl, navzdory velmi působivé kariéře, teprve druhý plný zásah a první od triumfu v Oaks před dvěma lety. Dvě délky zpět skončil Like Magic (Al Wukair), třetí finišoval Torque Power (Toronado), Favorizovaný vítěz Velké jarní ceny Zamico (Amico Fritz) se bohužel při návratu na mílovou trať zranil a byl v cílové rovině zadržen.

Lazenska mile 22

Zranění špičkového tříletka Allanu Petrlíkovi a stáji Rabbit Trhový Štěpánov nevyvážil ani vítězný double v podání start-cíl jdoucí dvouleté RABBIT ELUSIVE (Elusive Pimpernel), 4.000 € akvizice z loňské listopadové National Hunt dražby, v Ceně Renomia Agro - II. oddělení na 1400 metrů a vlastní odchovankyně FABRIANY THIRD (Durante Alighieri - Fabriana, Security Risk) v Primo Josef Chejn s.r.o. (IV.k., 3, 1400 m).

V prvním oddělení rozděleného dostihu pro dvouleté Ceně Jatky Česká Brod a.s. se jistě prosadila debutující SALT MIX (Gutaifan) z lotu Václava Luky, reprezentující stáj BoKaBau s.r.o., která ji prostřednictvím Tomáše Jandy získala za 12.000 € na listopadové dražbě ročků společnosti Goffs v Irsku.

Nepřehlédněte: Shamalgan má Gr.1 vítězku. Jeho dcera Toskana Belle vyhrála německé Oaks

Polovinu nedělních dostihů ovládli tuzemští odchovanci. Vedle již zmíněné dvojice se prosadila také pětiletá VADETABERRY (The Bogberry - Vadeta, Saddex), další vítězný odchovanec Zdeňka Jandejska a jeho Rabbitu, která, nyní však již ve službách stáje DS DRAPE, dokázala v handicapu Cena Mydlářky Benešov (IV.k., 2000 m) unést i vysokých 62 kg a s Vendulou Korečkovou v sedle vyhrát čtvrtý dostih karéry. Takéž nemálo zatížený YASÁNEK (Dux Scholar - Yes Bubba, Shamardal) z chovu Martina Kašpara, reprezentující stáj Alegres, dokázal i pod 60 kg Davida Lišky s příslušenstvím ovládnout Cenu Dux Josef Chejn s.r.o. (hdcp IV.k., 1600 m), v níž o nos udržel prvenství před Aidensfieldem (Guiliani) a připsal si druhé vítězství v řadě.

Dařilo se i Lucii Fialové, která k triumfu v prvním dostihu se Salt Mix přidala i vítězství v závěrečné Ceně DZS Struhařov - Memoriálu Miroslava Kocourka (hdcp V.k. 1600 m) v sedle LAUCH ZONE ( Zoffany) stáje The Sons of Sharpour a získala double.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net