Memorial prof michala 24I druhý letošní mítink v Chuchle Areně Praha nabídl dvě jedničková klání. Trial na Velkou jarní cenu Memoriál prof. Václava Michala měl dát odpověď na to, jak přezimovali přední dvouletí hřebci z loňské sezóny a jak se mezi ně zařadí nové posily. V jeho stínu rozhodně nezůstala druhá jednička Memoriál Jaroslava Maška, která na startu soustředila opravdu vybranou společnost. Rámcový program představil řadu dalších adeptů na start v klasických dostizích a potěšení přinesl i příznivcům domácího chovu plnokrevníka.


Před týdnem opanovaly trial na Jarní cenu klisen svěřenkyně Ingrid Janáčkové Koplíkové a hodně podobný scénář nabídli i hřebci ve Velké ceně trdelnik.com (35. Memoriálu prof. V. Michala) (I.k., 3, 1400 m, 150.000 Kč), byť až v cílové rovině. Zatímco v Mostě klisny z lotu úspěšné trenérky vzaly dostih na sebe už od prvních metrů, v Chuchli se taktovky chopil hřebec, který díky loňské ostrovní formě, v níž nechybělo ani listed vítězství, se zdál být nejvážnějším soupeřem favorizovanému zimnímu favoritovi Showpowerovi - ryzák Son of Corballis (Raven's Pass). Hřebec, který loni běhal pouze na distanci 1000 metrů, odstartoval ze všech nejlépe a Petr Foret jej nechal vodit. Společně zavedli pole do cílové roviny, kde však podzimní akvizici Jiřího Charváta začaly docházet síly a postupně se propadla až na poslední místo. Vedení nejprve převzal Vodnikov (Fas), k němuž se záhy připojil favorizovaný SHOWPOWER (Showcasing). Vodnikov dlouho odolával, ale na závěr svého stájového i tréninkového druha nestačil a byl o dvě délky poražen, zatímco zbytek pole sledoval souboj dvojice hřebců Statku Blata Český ráj s odstupem 7 délek. Třetím místem potěšil domácí odchovanec Crescendu (Dux Scholar), čtvrtý finišoval Moraliste (Morandi).

Memorial prof michala 24 ceny

Svěřenci Ingrid Janáčkové Koplíkové tak opanovali i druhý trial doběhem raz-dva s výrazným náskokem před ostatními a aby byl dojem déjá vu kompletní, putuje do Lysé i druhý nejvýznamnější dostih dne pro tříleté Cena PP Asset Management (II.k., 1800 m), v níž se lehce stylem start-cíl prosadil nejvíce zatížený KING WARRIOR (Saxon Warrior) ze stáje Petry Čapkové, jehož, stejně jako Showpowera, vedl Tomáš Lukášek. Druhý se ztrátou 3 1/2 délky finišoval Pirlo (Amaron), třetí místo patřilo chuchelskému zimnímu favoritovi Maxmiliánovi (Eagle Top).

Vraťme se však na jedničkovou scénu. 19. Memoriál Jaroslava Maška (4+, 1400 m, 150.000 Kč) měl sice na startu jen 7 koní, kteří však dohromady již vyhráli 16 jedničkových dostihů včetně německých listed. Proti hvězdám jako Jir Sun (Shamardal), Shahbandar (Storm The Stars) či Worth Choice (Worthadd) se excelentním stylem prosadil pětiletý hnědák stáje The Sons Of Sharpour CAUCASIAN (Holy Roman Emperor). Svěřenec Konstantina Kobzareva se hned po startu ujal vedení, pod vedeném Adama Floriana měl v oblouku už náskok 3 - 4 délek a vedení udržel až do cíle. Kvalitu výkonu podtrhnul vyběhnutý čas 1:22,33, který je druhým nejlepším v celé historii chuchelského závodiště. Druhý finišoval Shahbandar, třetí místo patřilo Memento Mori (Fast Company) a čtvrtým místem si odbyl tuzemskou premiéru Live (Outstrip). 

Memorial jar maska 2024


Rámcový program pro koně českých chovatelů

Úvodní dostih Cena společnosti Tipsport (hdcp IV.k., 4+, 1600 m) patřil tuzemskému chovu díky teprve potřetí v životě startujícímu čtyřletému JACK TCHEQUE (Chardonney Tcheque) z chovu Václavy Bouškové. Stáj Dr. Mezerové reprezentující svěřenec Štěpánky Myškové je prvním potomkem nestartovavší Jackie (Elusive City) z chovu Jiřího Charváta, dcery v irských listed umístěné Jeanmaire (Dansili), kterou v roce 2006 v Deauville prostřednictvím Christiana Richnera zakoupil Jiří Charvát za 56.000 €. Jeanmaire sama se v chovu výrazněji neprosadila, její dcera Josselin to ale vynahradila v míře více než vrchovaté, když jako svého prvního potomka přivedla na svět vítěze Českého derby 2017 Josepha (Lando).

Trojková Cena Televize A 11 pro tříleté na mílové trati soustředila na startu hned několik adeptů na starty v klasických dostizích, mezi nimiž o vítězství bojovaly dvě klisny hlášené do Jarní ceny klisen. O hlavu před Power of Universe (Mehmas) se prosadila odchovankyně Trávníčkova Haras de Beaufay HOLLY PHELIE (Australia - Holly Polly, Dylan Thomas), kterou trenér Török přihlásil i do Oaks. Holly Phelie, v jejímž sedle završil double Petr Foret, byla před dvěma lety, jako první kůň z Trávníčkova chovu, nabídnuta na nejelitnější kontinentální dražbě ročků Vente de Yearlings d'Aout, kde ji po nabídce 65.000 € získal Haras de Beufay zpět.

I třetí dostih vyhrál kůň z chovu českého chovatele. Po řadě umístění v dostizích nejvyšší kategorie a jednom triumfu v proutěnkách využila pětiletá napajedelská rodačka DALLY TOP (Stormy Jail - Dally Hit, Ad Valorem) nízké váhy a pod Petrou Zedkovou jistě opanovala Cenu Unicredit Bank (III.k., 4+). Pro tmavou hnědku stáje Cardboard to bylo nejen první rovinové vítězství, ale též dostihová premiéra v péči trenérky Ivany Pejškové a první start na distanci 1200 metrů.

O další vítězství koně českého chovu se v Dubnovém handicapu (III.k., 1800 m) zasloužila sedmiletá svěřenkyně Kateřiny Berthier ze stáje Filip NARGOTA (Sharpour - Nurbela, Belenus) z chovu Josefa Pšurného, kterou k těsnému vítězství přivedl na sekundu načasovaným finišem Jiří Palík. 

V poněkud divoké Mikeshově ceně (hdcp V.k., 1800 m), v níž dva koně přišly o své jezdkyně, se navzdory vysoké váze  z kategorie nezvítězivších vyčlenila čtyřletá BASTILLA (Cloth Of Stars) stáje FVE - Relay JK Levín s am. Jindřichem Fabrisem a tečku za dlouhým odpolednem s devíti dostihy udělal do všech tří dostihů trojkoruny hlášený RABBIT IDAHO (Idaho), který s Michalem Demem v sedle po boji zvítězil v Ceně Derby Clubu Prague (IV.k., 2400 m).

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net