Dialetot hlavaVčera musel být kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu ve věku 21 let uspán někdejší přední steepler, vítěz Zlatého poháru PARAMO a dalších 16 překážkových dostihů tmavý hnědák Diatelot (Who Knows), odchovanec polského hřebčína Widzów, který v České republice velmi úspěšně hájil barvy stáje Wrbna.


Diatelot strávil první dvě sezóny v Polsku, kde absolvoval 11 startů v rovinových dostizích, 3 z nich vyhrál, 4x doběhl druhý a 2x třetí, za což jeho majitel A. Zielinski inkasoval 10.700 zlotých.

Poté byl zakoupen stájí Wrbna a přesunul se do Světlé Hory k trenéru Čestmíru Olehlovi, v jehož péči strávil zbytek dostihové kariéry, s výjimkou úvodního startu věnovanou pouze překážkovým dostihům.  

Pozornost upoutal již jako čtyřletý, když ze sedmi startů získal tři vítězství. K nejcennějším výsledkům patřil zisk Křišťálového poháru v Pardubicích a třetí místo v Markgraf Berthold Jagdrennen v Baden-Badenu.

O rok později se jeho hvězda na domácích drahách rozzářila naplno, když získal čtyři vítězství, včetně Ceny Paramo (L). Nedařilo se mu však v Německu, kde oba dva starty přes proutěné překážky pro pád nedokončil.

Jako šestiletý v roce 2000 dosáhl cenného vítězstvím v Zlatém poháru Paramo (L), navíc získal druhé místo ve Velké mostecké a třetí místo v Altes Badener Jagdrennen (L) a v Ceně Paramo (L). Poprvé také zavítal do italského Merana, kde se postavil na start v Gran Premio di Merano (L). Ukázalo se však, že toto není jeho parketa, když zachytil o jednu z překážek, klopýtl a ztratil jezdce.

V sedmi letech dosáhl vrcholu své kariéry, vyhrál oba přípravné starty před Zlatým pohárem Paramo (L). V samotném dostihu však opožděně zareagoval a v závěru stíhací jízdy ztratil jezdce. Potom se vypravil do italského Merana, kde dosáhl vynikajících výsledků v siepi-proutěných překážkách. Nejdříve byl druhý v Premio Zivago, potom zvítězil Premio Azienda Autonomia di Soggiorno a na závěr italského pobytu získal čtvrté místo v proutěnkářském vrcholu sezóny Corsa Siepi di Merano (Gr.1). Po návratu domů si ještě odnesl vítězství z pardubickéCeny Paramo (L).

V dalším roce 2OO2 v úvodním startu sice prohrál s Hastavenem, ale po jeho diskvalifikaci mu vítězství připadlo. Pak získal v Meranu třetí místo v Premio Brunico a vrátil se na Zlatý pohár Paramo (L). Tento dostih byl však v jeho bohaté kariéře posledním, pro zranění jej nedokončil. 

Jeho dostihová bilance je úctyhodná, ze 42 startů získal 17 vítězství a 18 umístění na drahách v Polsku, Česku, Německu a v Itálii, na cenách získal téměř 3 miliony korun. Jeho největší předností bylo úžasné zrychlení v závěrečné fázi dostihu, kterému dokázal vzdorovat jen málokterý ze soupeřů.

Po skončení dostihové kariéry trávil zasloužený důchod v Rudné pod Pradědem, kde se o něj až do jeho posledních dnů starala, stejně jako během jeho působení v dostihové stáji ve Světlé Hoře, starala Eva Pánková.

"Byl to výjimečný kůň v tom, jakým stylem dokázal vyhrávat," složila Diatelotovi poklonu i jeho spolumajitelka Marcela Hradilová. "Nám jako tehdy začínajícím majitelům ukázal kouzlo dostihů."


foto Eva Kopečná


       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net