Sázkový obrat na tuzemské cvalové dostihy u společnosti Tipsport, která je partnerem českého turfu, dosáhl v letošním roce částky 92,520.142 Kč. To je o přibližně 10 miliónů korun více, než v roce 2022. Z této částky bylo 38,264.677 Kč vsazena na závodištích, kde Tipsport působí jako výhradní příjemce sázek, zbytek, tedy necelých 59%, bylo vsazeno on-line. Růst celkového obratu se nezastavil ani přesto, že se snížila sázková nabídka - v porovnání s loňskem bylo v Česku odběhnuto o 38 dostihů méně.
A tak zatímco celkový obrat meziročně vzrostl o 12,5%, průměrný náběr na jeden dostih zaznamenal nárůst o 24,5% na 259,160. Pozitivní zprávou je i fakt, že roste počet klientů Tipsportu, kteří na tuzemské dostihy sází. V letošním roce takových klientů (počítáni jsou jen registrovaní sázející hrající on-line) dosáhl počtu 31552, zatímco v loňském roce jich bylo 28244.
Nejvyššími jednotlivými sázkami, které letos přes internet sázející vsadili na české dostihy, bylo 100 tisíc korun vsazených na triumf Magic Merlina v Ceně prezidenta, stejná suma byla vsazena i na to, že Jardin Michelet skončí v Českém derby na medailové pozici. Tato sázka sázejícímu nevyšla, stejně jako 75 tisíc korun vsazených na vítězství dvouletého Zabyaka v Pražském zimním favoritu.
Nepřehlédněte: Katalog nabízí pět nových ročků. Všichni jsou polského chovu z velmi dobrých rodin
Dostihové sázky, a to včetně sázek na zahraniční dostihy či na klusácké dostihy u nás, jsou již 14. nejhranějším sportem u Tipsportu. Nicméně obraty na fotbal či hokej dosahují zcela jiných hodnot a před dostihy jsou nejen tenis či basketbal, ale také třeba biatlon, stolní tenis či šipky. A jen pro srovnání - na MMA zápas Vémola - Kincl se vsadilo 43 miliónů korun, což je skoro polovina obratu všech dostihových sázek za letošní sezónu.
Růst obratu na české dostihy je nepochybně pozitivní zprávou pro český turf, nelze si však nevšimnout, že nárůst se výrazně zpomalil. Zatímco loni obrat meziročně stoupl o 57%, letos už jen o 12,5%, a to navzdory vysokým meziročním nárůstům v prvních dostihových dnech letošního roku. Vývoj naznačuje, že se může blížit strop, zvláště pokud bude pokračovat úbytek počtu tuzemských dostihů. Zastavit jej je nyní hlavním úkolem Jockey Clubu, mimochodem i proto, že součástí původní smlouvy s Tipsportem byl závazek JC na minimální počet 50 dostihových dnů ročně, který bohužel český turfu neplní.
Na základě smlouvy, kterou JC uzavřel s Tipsportem, Tipsport každoročně odvádí ve prospěch českých dostihů částku v jednotkách miliónů, zhruba stejnou sumu poskytuje v nefinančním plnění mj. formou propagace dostihů apod. Díky růstu obratu nabídl před uzavřením nové smlouvy vyšší příspěvek, o konečné podobě smlouvy se nyní jedná.
Zvýšení příspěvku je zcela jistě pozitivní zprávou, nicméně do stavu, kdy byl sázky dokázaly financovat tuzemský provoz, máme stále ještě velmi a velmi daleko. V dostihově vyspělých zemích jako je třeba Velká Británie, kde drtivou většinu sázek zajišťují soukromí bookmakeři, se z obratu vrací do dostihů přibližně jedno procento. Francie, kde sázky nabírá totalizátor, který ze své podstaty nemůže v žádném dostihu proti sázejícím prohrát, je především díky vlastnictví PMU v rukou dostihové autority procento výrazně vyšší, ale pořád se pohybuje jen ve vyšších jednotkách procent. Nakonec s PMU má i český turf své přímé zkušenosti díky několika tuzemským mítinkům v letech 2017 a 2018, na které ve Francii PMU sázky přijímala a zpět do Česka posílala 3% z dosaženého obratu. V Česku, kde model fungování - tj. spolupráce se soukromou bookmakerskou společností, odpovídá anglickému modelu, je podíl obratu vracejícího se zpět do dostihů mnohem blíže francouzskému modelu a slouží ke cti vedení JC, že se mu podařilo takové podmínky vyjednat.
Miloslav Vlček