slusovice3O více jak měsíc a půl později, než bylo původně plánováno, začne letos sezóna ve Slušovicích. Tamní závodiště, které bylo kvůli koronaviru nuceno zrušit dva květnové mítinky, otevře své brány tuto sobotu, na kterou tamní pořadatelé připravili program čítající 9 dostihů, z toho šest rovinových, dvě steeplechase a jeden dostih přes proutěné překážky.

 
Příprava na první mítink byla podle hlavního organizátora slušovických dostihů Zdeňka Karlacha hodně složitá. "Tráva nám rostla před očima, ale zároveň tady deset dní pršelo a nedalo se na dráhu vjet," vysvětluje Karlach. Nakonec po dvou mimořádně teplých dnech bez srážek se dráhu podařilo ve středu večer zmulčovat a Karlach věří, že s jejím stavem budou účastníci spokojeni. "V rámci možností je dobrá, jsou tu drobné nedostatky, ale dráha je posekaná a skoky připraveny," dodává. Příprava prvního dne byla tentokrát výrazně složitější než dříve, protože se závodiště tentokrát muselo obejít bez pomoci města, jehož zaměstnanci byli nuceni řešit naléhavější úkoly. "Bez obětavé pomoci spousty dobrovolníků, vesměs lidí od koní, by se to nedalo zvládnout," konstatuje Karlach. "Rád bych jim všem za to poděkoval."

Během teplých dnů dráhy stihla i vyschnout, nicméně podle předpovědi má zítra opět vydatně pršet. "To už by nám nemělo tolik vadit, jen aby to neklouzalo. Pokud bude dráha rozbitá, další dostihy jsou až za dva měsíce, do té doby bychom ji stihli dát do pořádku," říká Karlach, který zatím stav dráhy vzhledem k očekávanému dešti neměřil.

Novinkou, která potěší hlavně ty, co budou slušovické dostihy sledovat u monitorů, je položení optických kabelů, které umožní výrazně zkvalitnit stream z dostihů na slušovickém YouTube kanále. "Budeme mít i kameru v padocku, titulky, dresy, Petr Městka bude dělat rozhovory. Cílem je se přiblížit úrovni vysílání České televize," klade si Karlach vysoký cíl.

Vzhledem k omezení maximálního počtu účastníků na 1000 lidí i kvůli zamezení ztrát z nezaplaceného vstupného budou mít všichni účastníci slušovických dostihů s výjimkou jezdců identifikační pásky (blíže viz stránky slušovického závodiště). Z případného naplnění kapacity ale Karlach strach nemá. "Vzhledem k předešlým letním návštěvám si myslím, že to proběhne v klidu a kapacita bude stačit."

Sobotní program nabídne dva rovinové dostihy III. kategorie pro tříleté koně - Cenu Zlínského kraje na 1600 metrů a Cenu města Slušovice na 2200 metrů. Lépe obsazený je vytrvalecký dostih, v němž se mj. představí do Českého derby hlášení Armitage (Kalatos) a Elsid (Sidestep) a svůj životní debut zde absolvuje jako hříbě zakoupený Dumon Roclay (Lucayan), jehož matka je polosestrou My Old Husbanda, Dumnonie či Dominiqua. V mílovém startuje mj. i první vítězka letošní sezóny a účastnice Jarní ceny klisen Secret Passion (Havana Gold).

Mítink začíná ve 14.00, pokladny budou otevřeny již od 12.00 hodin. (miv)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net