VDC dobehHodně zaplněné chuchelské tribuny dnes viděly na závodišti Conseq Parku zajímavý dostihový program. V souboji tří koní o prvenství v 59. Velké dubnové ceně Erste Factoring nakonec těsně uspěl reprezentant stáje Statek Chyše-Váňa Father Frost, který pod vedením ž. Murzabayeva o krk udolal leadera dostihu Aldzarba. Naproti tomu 43. Memoriál Rudolfa Deyla se stal snadnou záležitostí reprezentantky DS Pegas Polyanty, která pod taktovkou Petra Foreta diktovala tempo dostihu a nakonec byla v cíli o více než čtyři délky. Trenér Dalibor Török tak oslavil svůj první dostih v novém působišti hned jedničkovým vítězstvím. A není bez zajímavosti, že klisna stáje Pegas zvítězila v Deylově memoriálu už potřetí za sebou. Vítěze každého dostihu připravil jiný trenér, ale dva jezdci dosáhli double. Oba také spojuje skutečnost, že nepůsobí v českém turfu. Kromě Bauyrzhana Murzabayeva dvakrát zvítězil i Francouz Stephane Breux.


Po výtečných výkonech svěřenců Grega Wroblewského minulou neděli šel na start 59. Velké dubnové ceny Erste Factoring (4+, I. k., 150.000 Kč, 1800 m) v roli spolufavorita dostihu Solar Eclipse (Montjeu), pro něhož byl angažován Szczepan Mazur a stejný kurz 2,5:1 měla i šampionka Dally Hit (Ad Valorem). Nejvyšší hmotnost v poli 61 kilogramy nesl svěřenec Arslangireje Šavujeva Aldzarb (Duke of Marmalade), který pod vedením ž. Jaromíra Šafáře nastolil v dostihu rychlé tempo. Ve druhé polovině cílové roviny se ho pokoušela stíhat trojice Father Frost - Solar Eclipse - Dally Hit. Divákům se na posledních sto metrech naskytl oku lahodící pohled na Aldzarba cválajícího u bariéry, prostředkem dráhy útočícího FATHER FROSTa a z vnějšku finišujícího Solar Eclipse. Nakonec mohl za cílem na znamení radosti z vítězství zvednout ruku ž. Bauyrzhan Murzabayev, který dovedl svěřence Josefa Váni ke druhému jedničkovému vítězství. O krk zpět proběhl cílem po heroickém výkonu Aldzarb, třičtrtě délky před třetím Solar Eclipsem. Dally Hit na čtvrtém místě ztrácela v cíli na vítěze pět délek a tabulový doběh uzavřel nejlepší v cíli z loňského klasického ročníku, Golden Devil (Pop Rock). Pro stáj Statek Chyše-Váňa znamenal triumf Father Frosta jubilejní desáté velké vítězství, z toho čtvrté v rovinovém odvětví. 

VDC dekorovani
Slavnostní dekorování vítězů 59. Velké dubnové ceny Erste Factoring (foto: Petr Nowicki)

Neméně sledovaným dostihem byla předzkouška Jarní ceny klisen, 43. Memoriál Rudolfa Deyla (3l. kl., I. k., 135.000 Kč, 1400 m). Při neúčasti loňských nejlepších dvouletých klisen byla mírnou favoritkou dostihu (3,5:1) Coffola (So You Think) vedená polským šampionem Mazurem. Ta se ale nakonec musela spokojit se třetím místem, protože dostih měl jinou vládkyni. Zástupkyně bíločervených barev DS Pegas POLYANTA (Soldier of Fortune) za to vzala pořádně již od začátku dostihu a pod taktovkou žokeje Petra Foreta diktovala devíti soupeřkám solidní tempo. Ani na "distanci" nepřicházel očekávaný nápor konkurentek a Polyanta tak dokončila své velké sólo čtyřiapůldélkovou převahou nad druhou Chicou Queridou (Frozen Power), která potvrdila výbornou formu svěřenců trebéra Wroblewského. Třetí Coffola ztrácela na vítězku více než pět délek. Těsně za ní se odehrával souboj o čtvrtou dotaci, kterou nakonec získala o krátkou hlavu ryzka Mayda (Approve) před Katarinou (American Post). Vítězstvím Polyanty začal výborně své působení v roli trenéra koní DS Pegas Dalibor Török. A kromě toho si do trenérských statistik zapsal sedmé prvenství v první kategorii. Polyanta, která je neporažená ve dvou startech, je dalším jedničkovým vítězem z chovu majitele stáje Ing. Jiřího Trávníčka.  

V úvodním dostihu odpoledne, Ceně dětského koutku Hříbátka (3l., IV. kat., 40.000 Kč, 2400 m) se hned při svém prvním startu na českém závodišti radoval z vítězství francouzský žokej Stephane Breux. Životní partner Ivy Miličkové vedl v dostihu nejvíce zatíženého reprezentanta stáje Dr. Charváta FIGHTING LIPS (Mamool), který už byl loni blízko vítězství na závěr sezóny ve Slušovicích. Svěřenec Pavla Tůmy, který je přihlášený do všech dostihů Trojkoruny, o půldruhé délky porazil Argantina syna Argana (Lord of England) a klisnu Lodgii Rock (Pop Rock).

MemRDeyla dobeh
Polyanta a ž. Petr Foret suverénně zvítězili v 43. Memoriálu Rudolfa Deyla a půjdou s velkými ambicemi na start Jarní ceny klisen (foto: Petr Nowicki)

Velmi nečekané vítězství se zrodilo v následující Ceně Evropského poháru žokejů 2017 (3l., IV. kat., 40.000 Kč, 1400 m). Zvítězila v něm totiž svěřenkyně Zdeňka Mimry BON JOUR (Next Desert) stáje Syndikátu 2007, kterou jezdila ž. Martina Havelková. Dcera dobré dostihové klisny Banderelly šla na start v pozici outsiderky (9:1) a přesto o půl délky porazila druhou favoritku Arkanii (Arcano). Favorizovaná Sexy Princess (Blue Coral) se musela spokojit se třetí příčkou.

Překvapivý doběh měla také sprintérská Cena muzikálu Krysař (4+, III. kat., 60.000 Kč, 1200 m). Mezi favority dostihu patřili předloňský vítěz Svatováclavské ceny Dodybud (Soviet Star), který v zimě posílil čtyřnohý tým stáje FVE - Relay JK Levín, a také navrátilec Prestige of Gracie (Captain Rio). Dodybud se zdržel na startu a v dostihu nebyl moc k vidění, zatímco Prestige of Gracie po dvou letech dostihové přestávky běžel s chutí a získal druhé místo. Nestačil ale na svěřenkyni Lenky Syslové a reprezentantku stáje Jezdecké potřeby Ostrava CELINE MY HEART (Dick Turpin), která získala své první životní vítězství o více než dvě délky. Třetím místem předvedl zlepšení oproti loňské sezóně také  Victorious Laugh (High Chaparall). V sedle vítězky byl Stephane Breux, který získal během svého prvního angažmá v Česku double.

CelineMyHeart VCH
Stephane Breux při své premiéře v Česku zvítězil dvakrát. V Ceně muzikálu Krysař dovedl k prvnímu vítězství Celine My Heart (foto: Petr Nowicki)

Dalšího nečekaného vítěze měla handicapová Cena Derby klubu (4+, IV. kat., handicap, 40.000 Kč, 1600 m). V pěti letech se ozdobil prvním vítězstvím svěřenec trenéra Jaroslava Jelena a zástupce stáje Pěčín - Jelen TIGGY BLUE. Blue Coralův syn nosil v dostihu příznivou hmotnost 53 kilogramy a ž. Jan Verner ho provedl cílem s jednoačtvrtdélkovým náskokem na matadorku Sun For Life (Rainbow For Life). Třetí skončil Marionel (Alfred Nobel).

Tréninkové středisko Levín a trenérka Marta Bieliková si zklamání s Dodybudem nečekaně vynahradili v handicapové Ceně Korana (4+, III. kat., handicap, 60.000 Kč, 2200 m).  Favoritkou dostihu byla Fatyma (Ryan), ale ta doběhla třetí, i když v blízkém kontaktu s oběma koňmi bojujícími o vítězství. Týden po úspěchu Lakara triumfoval další zástupce oranžovočerných barev  FVE - Relay JK Levín ROONY (Rainbows For Life), který pod vedením Jiřiny Andrésové o krátkou hlavu přetlačil Kite of Gracie (Security Risk). Není bez zajímavosti, že Roony z posledních čtyř startů tři dokázal vyhrát.

Vydařené dostihové odpoledne uzavřelo vytrvalecké měření sil zástupců klasického ročníku, Cena Albiona (3l., III. kat., 60.000 Kč, 2200 m). Při svém druhém životním startu, a prvním na české dráze, udělal dobrý dojem reprezentant stáje MUDr. Eva Nieslaniková KERABUSH (Rock of Gibraltar), který od soupeřů v cílové rovině odcházel a nakonec zvítězil o dvě a půl déky. Dlužno ale dodat, že nesl o pět kilogramů méně než o druhé místo bojující Mujahid Brave (Pouvoir Absolu) a Joseph (Lando). Z jejich souboje vyšel o krk lépe prvně jmenovaný zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Všichni tři koně figurují v soupiskách klasických dostihů.  

Michaela Zemanová

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking