agrofertpark logoDva vítězné hattricky viděla v sobotu pardubická dráha, o oba se postarali „zahraniční“ žokejové. Zatímco Lukáš Matuský je Slovák, Jan Faltejsek aktuálně působí ve Francii. Oběma pardubické dostihové odpoledne přineslo radost, oba ale i přes zisk hattricku hleděli především vstříc tomu, co je čeká na stejné dráze za čtyři týdny – Velké pardubické…


Ve Francii u trenéra Macaira si letos nezajezdím v dostizích tolik jako loni, a proto jsem rád, že jsem si tu mohl vyhrát několik dostihů,“ netajil se se spokojeností Jan Faltejsek, jehož misí bylo samozřejmě především pomoci v přípravě Orphee des Blins na pokus o třetí titul z Velké.  Na pohled měla jeho klisna tentokrát se soupeři co dělat, Faltejsek se ale nenechal vyvést z klidu. „Já myslím, že to od ní byl standardní kvalitní výkon. Podepsalo se na něm, že klisna nějaké problémy měla, ale hlavně pak to, že měla dlouhou pauzu. Právě proto taky šla tenhle dostih, a nemířila rovnou do Velké. Bylo potřeba, aby si vyzkoušela, co ji v Pardubicích zase čeká,“ vysvětloval žokej.

Faltejsek jan

Faltejsek samozřejmě na klisnu nedá dopustit, na českých drahách mu nepochybně přinesla zatím největší úspěchy, a tak i sobotní výkon hodnotil velmi kladně. „Udali jsme si tempo, jaké jí vyhovovalo, ale v závěru jsme museli bojovat, aby zůstala na první pozici. Určitě je v ní pořád ta stejná bojovnost, a díky tomu jsme taky tentokrát vyhráli,“ pochvaloval si  Faltejsek, který se samozřejmě těší i na Velkou pardubickou. „Věřím, že na velký dostih bude  zase stoprocentně nachystaná,“ míní Faltejsek, jenž se trojitým zásahem posunul na hranici první desítky českého šampionátu překážkových jezdců pro letošní rok.

Zatímco ale s Orphee des Blins víceméně splnil „povinnost“, jeho vítězství s Quatiky patřilo k lahůdkám odpoledne. „Po poslední překážce jsme zabrali, ale měli jsme takovou ztrátu, že já sám moc nevěřil, že by se dala dotáhnout. Ale povedlo se, a to je pro mě osobně veliká radost, uspět v takovém dostihu,“ dal se slyšet Faltejsek.

To Lukáš Matuský právě v tomto dostihu byl tím, kdo tahal za kratší konec. V téměř vítězné pozici sice s Handsome Jackem prohrál,  v jiných dostizích si ale zapsal tři „čárky“ včetně těch v samotném úvodu a konci odpoledne. Po včerejšku má Matuský na kontě už 50 vyhraných skokanských  dostihů a to signalizuje, že od příštího mítinku smí používat titul žokeje. „Samozřejmě, je to velká radost, ta vítězství těší, byly to dostihy, v kterých jsem se dostal na hodně dobře připravené koně. Vyhrát s nimi nebylo až tak složité, forma ve stáji je moc dobrá,“ pochvaloval si Matuský, který – ač Slovák – atakuje nevyšší pozice domácího překážkového šampionátu. „Nyní se ale budeme těšit především na Velkou pardubickou. Máme do ní zajímavého koně, a s touhle formou se zdá, že i on by se mohl prosadit víc, než se zřejmě čeká. To je to, na co se teď budu já i další lidí ze stájí Radka Holčáka soustředit,“ upozorňoval Lukáš Matuský před posledním letošním velkým čekáním…

matusky lukas


Text: Petr Guth, foto Milan Kriček a foto Majer    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net