Ještě ve středu ráno byl favoritem první letošní kvalifikace, jehož návrat na dostihovou dráhu po téměř dvacetiměsíční pauze byl očekáván s velkým napětím. Devítiletý Evžen, perla stáje Englicovi a Kulhánkovi, už však v sobotu do Pardubic nepřijede. Jak nás dnes ráno informoval žokej Jaroslav Myška, po dohodě s majiteli Evžen dostihovou kariéru končí. Z dostihové dráhy v něm odchází jedna z nejvýraznějších postav českého překážkového sportu posledních let.

"Včera už se nám nezdál, a tak jsme s ním jeli na vyšetření na kliniku, kde mám bohužel potvrdili, že v pořádku není," uvedl pro naše stránky Myška. "Zjistili, že u něj zřejmě dochází k degeneraci šlach, které už nesnesou dostihovou zátěž a tak jsme se po dohodě s majiteli rozhodli jeho kariéru ukončit."

Měl se jmenovat Emil

Kariéra to sice nebyla dlouhá, ale o to byla výraznější. Za 5.000 gns zakoupený hnědák po vynikajícím So You Think (High Chaparral) z nestartovavší Emerny (Dalakhani), se původně měl jmenovat Emil, nakonec mu bylo schváleno jméno Evžen. Pod ním se poprvé , ještě jako svěřenec Tomáše Váni, postavil v polovině srpna 2016 na start Ceny EBF pro dvouleté, v níž doběhl na devátém místě. Ve dvou letech absolvoval ještě jeden start, ve kterém si polepšil na páté místo.

Následující sezónu přešel do péče Štěpánky Myškové, která jej po úvodním šestém místě v chuchelské čtyřce na 1800 metrů připravila k prvnímu vítězství, když na počátku května dostih stejné kategorie, ale už na 2400 metrů, vyhrál. Bohužel se ale začal projevovat Evženův křehčí fundament a po prvním vítězství se na rok odmlčel. Vrátil se však ve velkém stylu - lehkým pětidélkovým triumfem v pardubickém krosu IV. kategorie. To už v něm mnozí viděli vycházející hvězdu, která tento dojem následně potvrdila poté, co Evžen ovládl pardubický kros třetí kategorie a poté, výrokem velmi lehce 9, i Cenu ČASCH (NL) při Velké pardubické.

Od Vltavy k Labi a druhému místu ve Velké pardubické

Následující sezónu se objevil na dráze jen třikrát, po úvodním čtvrtém místě v Úvodní cross-country Koroka (I.k.) vyhrál dvojkovou Cenu města Pardubic a sezónu zakončil třídélkovým vítězstvím v Ceně Vltavy (L) před Casperem, Direct Lagrange či Aeneasem.

Podobný půdorys měla i sezóna 2020, kterou opět zahájil Úvodní cross-country Koroka (I.k.), v níž finišoval třetí a po které následovala dvě pardubická vítězství. To druhé však už nebylo v Ceně Vltavy, nýbrž v dostihu, stojícím v hierarchii českých krosů hned za Velkou poardubickou - v Ceně Labe (L), v níž svedl památný souboj s vynikajícím Lombarginim.

Nepřehlédněte: Jardin Michelet červnovou vynechá, Stormy Awakening mě příjemně překvapil, říká trenér Seménka

Do bohužel už poslední sezóny v roce 2021 nevstoupil šťastně, v I. kvalifikaci se poprvé a naposledy při startech v překážkových dostizích nedostal na dotované místo, nicméně rázně to odčinil lehkým osmidélkovým vítězstvím ve druhé kvalifikaci a skvěle si vedl i při své premiéře ve Velké pardubické. V dostihu, který byl bohužel jeho sportovní derniérou, sahal po vítězství, v cílové rovině však o délku podlehl Talentovi, nicméně nechal za sebou hned tři vítěze nejslavnějšího českého dostihu Mr Spexe, No Time To Lose a Hegnuse.

Po téměř dvacetiměsíční rekonvalescenci se měl tento víkend vrátit na dráhu a pro početnou komunitu tuzemských turfmanů měl být jeho návrat hlavním magnetem pardubického mítinku i celé letošní sezóny. Zdraví už mu to bohužl už nedovolilo.