Před třemi lety překvapil ve Velké třetím místem, poté se však na delší dobu odmlčel. Nyní jej čeká druhý pokus o to uspět v nejtěžším i nejpopulárnějším tuzemském dostihu 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Francouzský rodák Chicname de Cotte je synem plnokrevného Nickname (Lord World) z úspěšné matky Pensee de Cotte (Regmar), reprezentující francouzské plemeno Selle francais a dotek Francie bude znát i v sedle. Povede jej totiž francouzský žokej Ludovic Solignac, který jej jezdil ve všech třech letošních startech.
"Po Velké v roce 2019 se zranil, řešili jsme to a vyřešili," vysvětluje valachův trenér Pavel Vítek hnědákovu absenci v následujících dvou ročnících Velké. Na dráze se ukázal po dvouleté pauze v loňské Ceně Vltavy, v níž doběhl třetí. "Zaběhl to dobře, ukázal, že po zranění drží," hodnotí loňský start trenér.
Letos Chicname de Cotte debutoval v první kvalifikaci, kde uzavřel doběh, následně se mu ale dařilo lépe. "Na jaře trochu hledal formu, ale v srpnové kvalifikaci, kdy už byla měkčí dráha, zaběhl dobře," vysvětluje trenér. Druhým místem v kvalifikaci, v níž po boji o 1 1/4 délky podlehl jen Playerovi (Moonjaz), ho vrátilo do hry o Velkou. Jak však trenér připomíná, důležitý pro něj bude stav dráhy. "Je po zranění a je to už starší kůň, takže potřebuje pod nohama měkko."
Původně jsme s ním chtěli jít Cenu Labe, ale výkonem v kvalifikaci si řekl o Velkou, říká Martin Liška o Arganovi
V sedle bude mít francouzského žokeje Ludovica Solignaca, který je jediným jezdcem v letošním ročníku, jenž Velkou pardubickou ještě nejel. Trenér v tom ale nevidí žádný handicap. "Už od jara sem jezdí, v Pardubicích nejezdil jen nám ale i trenéru Popelkovi a rychle se tu adaptoval. To francouzští jezdci umějí, protože doma mají na tři sta závodišť a musejí se rychle přizpůsobit," popisuje Solignaca trenér. "Je to dobrý žokej a i když ve Francii patří k průměru, má obrovské zkušenosti. Navíc dokáže o koních, co jezdí, říct vše," doplňuje.
Konkrétní cíle si trenér před startem nedává, ale bude rád, když se jeho svěřenec dobře umístí. "Kvalitu ukázal, v srpnové kvalifikaci, kdyby byl dostih delší, tak by se ukázal ještě lépe. Je to francouzský polokrevník, delší distance jim sedí a ten kilometr navíc ve Velké je pro ně ideální. Mají sílu a vytrvalost a myslím, že to jsou ideální koně do Pardubic. A nejen tam. Dneska, když ve Francii takový kůň něco málo ukáže, tak jde hned za obrovské peníze do Anglie. Navíc když jsou tito koně ve čtyřech letech zdraví, je už těžké je zničit," vypočítává Vítek výhody francouzských polokrevníků, kterým sice ve srovnání s anglickými plnokrevníky trochu chybí rychlost, silou a vytrvalostí to v náročných překážkových dostizích více než doženou.
Termínová listina 2023 počítá s 50 mítinky. Otázka obnovení Evropského poháru žokejů zůstává otevřená
Ze soupeřů mu vedle favoritů padl do oka Argano a věří hodně Brunch Royal, přes jeho neznalost pardubické dráhy. "Technicky mu to nebude vadit, ale je to trochu handicap, že poběží v Pardubicích poprvé. Kdyby měl jeden tamní dostih v nohách, tak bych se ho hodně bál," uzavírá.
Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová