Gomba 22bPo pětiměsíční pauze se dnes v Chuchle Areně Praha rozeběhla dostihová sezóna 2022. Ač první mítink české sezóny přinesl řadu vítězství ve stylu start-cíl, vrchol dne, 95. Tipsport Gomba handicap (I.k., 4+, 1200 m, 135.000 Kč) ovládl z konce pole útočící JIR SUN (Shamardal) ze stáje Lokotrans, jejíž úspěch jistil druhý v cíli Matello (Intello).

S nejvyšší vahou v poli nastupující Jir Sun byl společností Tipsport vypsán jako favorit, před dostihem jej v nevděčné roli vystřídal Worth Choice (Worthadd), na něhož do Prahy přijel žokej Jozef Bojko. Ten však nakonec nehrál ani zdaleka takovou roli, jakou mu sázející přisoudili.

Po startu se taktovky chopil Manoamano, na čele vedle něj pracovali i Manolla a Beau Massagot. Jir Sun se v úvodu pomalu propadl na konec pole a v zadní části cválal i jeho stájový druh Matello. V cílové rovině se před Jir Sunem, držícím si bariéru, otevřel volný prostor a svěřenec Luboše Urbánka nasadil k finiši, kterým se propracoval až na čelo dostihu a jistě o 3/4 délky zvítězil. Bohužel od bariéry se pod pobídkami Martina Laubeho, jehož nenapadlo přehodit si bič do levé ruky, postupně ocitl až ve středu dráhy a křižoval soupeře, kvůli čemuž po dostihu čelil protestu. Dostihová komise Laubeho potrestala sankcí, však doběh nezměnila.
Skvělý start sezóny pro stáj Loktrans a trenéra Urbánka doplnil druhý Matello se Sybille Vogt, který o krk zdolal matadorku Manollu (Tiger Cafe) s Jiřinou Andrésovou v sedle. Pátý skončil Corston, aktivní Manoamano s Beau Massagotem skončili na sedmém a osmém místě a Worth Choice doběh uzavřel.

Gomba 22a

Nervózní start tříletých debutantů

Start dostihové sezóny začal hodně nervózně. Do úvodního dostihu letošního roku, tříletým debutantům věnované Ceně MČ Velká Chuchle (III.k., 1800 m), mělo nastoupit sedm adeptů na start v klasickém dostihu včetně čtyř hlášených do Českého derby, nakonec odstartovalo jen 6 koní, když tři, včetně do derby hlášených Bundeskanzlera a Good Revanche v dostihu nestartovali "pro neposlušnost před startovacími boxy/nevstoupení do startovacích boxů", jak konstatovala dostihová zpráva. V dostihu se nakonec prosadil jediný startující derby-kandidát ALZIR (Bated Breath) ze stáje dr. Evy Nieslanikové, který se Sabinou Mokrošovou stylem start-cíl zvítězil  o dvě délky před valachem Well Alright (Aclaim), v jehož sedle se do dostihového dění vrátil žokej David Liška. Třetí peníze vybojovala hezkým závěrem Vignetta (Pouvoir Absolu), čtvrtá Tcheque Navy (Shalaa) ztratila cenné délky, když se snažila prodrat mezi Alzirem a Well Alright.

Nepřehlédněte: Koněm roku opět Nagano Gold. Jako první rovinový kůň získal titul už potřetí

Nádherný souboj tří koní přinesl druhý dostih věnovaný klasickému ročníku Cena Strom Praha - John Deere (IV.k., 1600 m), v níž svěřenec Zdeno Koplíka GOLD SHALAA (Shalaa) Andrease Lichtenberka ukázal bojovné srdce a ač svým dvěma soupeřům dával jeden a dva kilogramy, dokázal pod Radkem Koplíkem těsně před cílem strčit krk před ně a udělat solidní krok na cestě k Velké jarní ceně. Druhý finišoval Irbis (Zelzal), taktéž hlášený do VJC, hlavu za ním doběhl Minchir (Requinto), kterého trenér Nieslanik přihlásil do Derby a St. Leger.

Ve třetím dostihu pro tříleté Ceně společnosti Ticketlive (III.k., 1400 m) vypálil všech klasickým adeptům rybník český odchovanec SIR AMICO (Amico Fritz - Sexy Secretary, Rainbows for Life) z chovu Jana Švédy, který i s nejvyšší vahou v poli dokázal pod Janem Vernerem o 3/4 délky zdolat hnědku Heidi High (Fast Company), které dával 4,5 kilogramu. Vítěze připravuje Josef Bartoš starší, v jehož barvách Sir Amico také běhá. Hezký závěr předvedla třetí Havana Silk (Havana Gold).

NN22 siramico

Double Rabbitu a trenéra Petrlíka, potvrzený růst Wakai Go

V předsezónním rozhovoru tvrdil trenér Václav Luka, že napajedelský rodák WAKAI GO (Stormy Jail - Waka Laura, Windsor Knot) má svůj strop ještě před sebou a první letošní start čtyřletého valacha stáje DS Go to jen potvrdil. V druhém nejlépe dotovaném dostihu dne, dvojkovém handicapu Cena magazínu Forbes (4+, 1600 m), využil nejnižší váhy ze sedmi účastníků a takřka stylem start-cíl získal první vítězství v dostihu II. kategorie. Mocně na něj útočil slovenský Kaptain Jose (Move Your Vision), který na vítěze ztrácel pouhý krk, třetím místem se po téměř roční pauze vrátil pražský zimní favorit 2019 Suprtupl (Worthadd).

NN22 wakaigo

Do kolekce dnešních vítězství ve stylu start-cíl přidala svůj díl i trenérka a jezdkyně Martina Havelková s poprvé vítězným PROCELLARUM (Zoffany), který pro stáj Nutrition Horse Ivo Köhlera lehce ovládl trojkový handicap Cena značky Alavis na 1600 metrů.

Závěr pak patřil stáji Rabbit Trhový Štěpánov a trenéru Allanu Petrlíkovi, jimž se podařilo vyhrát poslední dva dostihy dne. Nejprve v Ceně stáje Cajdašrot (hdcp IV.k., 1200 m) získal své první kariérní vítězství čtyřletý ryzák RABBIT GARSWOOD (Garswood) s žokejem Milanem Zatloukalem a o půl hodin ypoté se naplno prosadila i sedmiletá RABBIT WIN (Rip Van Winkle), která jistě ovládla pětkový handicap Cena Derby Clubu Prague na 1800 metrů. V sedle vítězky byla Lucie Fialová, která zaskočila za Simonu Laubeovou, jež se zranila v druhém dostihu, kdy spadla poté, co se Fabriana Third lekla jedné z cest na začátku cílové roviny, nezakrytých posekanou travou.